ИН4С

ИН4С портал

Награде тријенала графике за уметнике из Пољске, Кине и Србије

1 min read

alexandra-haeseker

Магда Шплит (Пољска), Ли Жао (Кина) и Миодраг Млађовић (Србија) равноправно деле награду Другог међународног тријенала графике. На овом тријеналу су додељене и друге награде, а посетиоци централну изложбу у Уметничком павиљону „Цвијета Зузорић“ и пратеће поставке у другим изложбеним просторима у Београду могу погледати до 4. октобра.

Одлуку о добитницима три равноправне награде Тријенала донео је жири који је заседао у саставу: проф. др Филип Маурер, историчар уметности и ликовни критичар из Аустрије, Барбара Мадсен, добитница награде на Првом међународном Тријеналу графике, и Љиљана Ћинкул, историчар уметности и кустос Графичког колектива.

Три награђена уметника одржаће изложбу графика у Галерији УЛУС у току трајања следећег Тријенала.

У образложењу жирија, о раду Магде Шплит пише: „Ради веома стару технику високе штампе али на синтетичком материјалу, линолеуму; стара тема али у исто време и актуелна тема. Грч лица се може разумети и као реакција на физичку и менталну тескобу која обележава живот човека данас, у новом миленијуму. Супериорно усклађујући идејни концепт са техничком реализацијом, рад ове уметнице се издвојио на овом Тријеналу.“

– Ли Жао у свом концепту издвојио је пејзаж представљајући га као апстрактни фрагмент ослобођен контекста у којем је човек изгубио своју доминанту улогу. Камен је третиран као део планетарног система интегрисан у карактерне особине језика природе. Тако је пејзаж- фрагмент и део трага сензибилизованих тренутака у којима човек егзистира као хумано биће – наводи се у образложењу жирија.

Одлуку да награда припадне и Миодрагу Млађовићу, чланови жирија су образложили речима да уметник „својим радом да у техници суве игле поентира енергију разуђеног записа који и својим називом ‘У вртлогу наде’ сугерише идејни ток композиције. Слојевито богатство изабране технике гради се цртачком импулсивношћу експресивне поетике.“

Жири је посебно похвалио рад Таиде Јашаревић, уметнице из Босне и Херцеговине.
На Другом међународном тријеналу графике додељене су и награде Графичког колектива и Центра за графику и визуелна истраживања Академија, ФЛУ.

Уметница из Литваније Ирма Балакаускаит лаурет је награде Графичког колектива за рад „Карелиан песма 2“, гипсорез, сопствена техника.

Награда је самостална изложба у галерији Графички колектив у току трајања следећег Тријенала.

Жири за доделу награде Центра за графику и визуелна истраживања донео је одлуку да уметник из Пољске Павел Квјатковски у току трајања следећег Тријенала одржи изложбу у простору у Париској 16, као и да се изведе једна његова графика.

– Награђени рад насловљен “У транзицији” својом поруком и начином извођења указује да је Павел Квјатковски савремени стваралац отворен за нов ауторски концепт са добрим увидом у рецентну стратегију визуелних уметности. Својим радом осваја аутономни простор у коме истражује неисцрпне могућности графичког медија, афирмишући његову егзистенцију… Убедљив ауторски став, иновативност, поетичност, концепцијско решење дела, омогућило је жирију да једноставно донесе једногласну одлуку- стоји у образложењу жирија.

На изложби Другог међународног тријенала графике у Уметничком павиљону “Цвијета Зузорић“ представљени су радови 209 уметника из 40 земаља.

На овогодишњем тријеналу учествује 89 излагача из Србије, њих 120 су инострани уметници, а на изложби су представљени и радови почасних гостију, Владе Величковића, Миодрага Рогића, Милана Балнуше… Графика опстаје, можда је некад више некад мање популарна, али већина уметника се враћа коренима и традиционалним техникама. Међународно тријенале графике је и настало са жељом да се изложбом пружи увид у савремене светске токове из ове ликовне дисциплине, али и успостави сарадња са већим бројем институција од културног значаја у Србији и свету – каже Сузана Вучковић у име оргранизатора тријенала, Графичке секције УЛУС.

Округли сто, разговор с гостима Тријенала, под називом “Кодови умрежавања” биће одржан данас у подне у Свечаној сали Ректората Универзитета уметности

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *