На данашњи дан рођени Дража Михаиловић и Меша Селимовић, „експлодирао Чернобиљ“…
1 min read
Генерал Драгољуб Дража Михаиловић
Дана 26. априла 1893. године, у Ивањици, рођен је српски официр и ђенерал Драгољуб Дража Михаиловић. Као седмогодишњи дјечак, остао је без оба родитеља, који су преминули од туберколозе. Стога, троје дјеце Михаила и Смиљане Михаиловић: Драгољуба, Милицу и Јелицу; одвео је њихов стриц Владимир Михаиловић код себе у Београд, гдје је и Милицу убрзо покосила туберколоза. За разлику од Јелице која је завршила архитектуру, Драгољуб се одлучио за војничку каријеру (тројица од његова четири стрица били су официри). У Балканским ратовима је учествовао као питомац Војне академије у Београду. Из ратова је изашао као потпоручник и носилац Сребрне медаље за храброст. Због храброг држања у биткама на Колубари и Церу, током Првог свјетског рата, добио је Златну медаљу за храброст. Иако тешко рањен на Солунском фронту, одбио је понуђену „службу у позадини“ и након опоравка вратио се у своју јединицу. На Солунском фронту унапријеђен је у чин поручника, а одликован је и „Орденом белог орла са мачевима 4. реда“.
Током међуратног периода, због потребе службе, промијенио је велики број градова и официрских постављења. Као један од најперспективнијих официра Војске Краљевине Југославије, службовао је и усавршавао се у Скопљу, Београду, Сарајеву, Паризу, Софији, Прагу. У том периоду се оженио и добио три сина и кћерку.
Други свјетски рат га је сачекао у чину пуковника, као начелника Оперативног одјељења Друге армије Југословенске војске. Након деветодневног ратовања против нацистичке армаде и усташа, и фактичке капитулације Југословенске војске, пуковник Михаиловић одбио је да призна капитулацију и са неколицином својих војника, подофицира и официра, прешао је Дрину и отишао на простор Равне Горе, гдје је организовао први герилски покрет отпора у Другом свјетском рату.
Други свјетски рат представља једну од најистакнутијих епизода у историји човјечанства. Третиран је кроз обиље историографске, али и публицистичке литературе. Још увијек се о њему пише. Драгољуб Михаиловић је заузео једну од најзапаженијих улога током овог рата на простору Југославије, али и шире. Постао је командант Југословенске војске у Отаџбине. Обновио је славну традицију четничких војних одреда с краја 19. и почетка 20. вијека, који су ослобађали српски народ од Турака и Бугара на простору Косова и Метохије и Старе Србије. Ратовао је против нациста, фашиста и комуниста. Убијен је од стране комуниста 17. јула 1946. године.

На данашњи дан, 26. априла 1910. године, рођен је један од најпознатијих писаца са ових простора, Мехмед Меша Селимовић. У родној Тузли је завршио основну и средњу школу, а звање професора српско-хрватског језика и југословенске књижевности стекао је у 24. години живота на Филозофском факултету у Београду.
Овај књижевни горостас, који се прославио дјелима „Дервиш и смрт“, „Тврђава“, „Круг“, „Острво“, био је својатан од многих. Међутим, у једном од својих последњих јавних обраћања, Меша Селимовић је ставио тачку на све спекулације:
„Потичем из муслиманске породице, по националности сам Србин. Припадам српској литератури, док књижевно стваралаштво у Босни и Херцеговини, коме такође припадам, сматрам само завичајним књижевним центром, а не посебном књижевношћу српскохрватског књижевног језика. Једнако поштујем своје порекло и своје опредељење, јер сам везан за све што је одредило моју личност и мој рад. Сваки покушај да се то раздваја, у било какве сврхе, сматрао бих злоупотребом свог основног права загарантованог Уставом. Припадам, дакле, нацији и књижевности Вука, Матавуља, Стевана Сремца, Борисава Станковића, Петра Кочића, Иве Андрића, а своје најдубље сродство са њима немам потребу да доказујем. Знали су то, уосталом, и чланови уређивачког одбора едиције ‘Српска књижевност у сто књига’, који су такође чланови Српске академије наука и уметности, и са мном су заједно у одељењу језика и књижевности: Младен Лесковац, Душан Матић, Војислав Ђурић и Бошко Петровић. Није зато случајно што ово писмо упућујем Српској академији наука и уметности са изричитим захтјевом да се оно сматра пуноважним биографским податком.“

Прије тачно 34 године, 26. априла 1986. године, у непосредној близини украјинског града Чернобиља, тачно у 01:23 часова по московском времену, догодила се експлозија у нуклеарној електрани „Лењин“. Била је то највећа нуклеарна несрећа и еколошка катастрофа у историји, која је настала, прије свега, због људског фактора. Нуклеарна електрана је удаљена свега 16 километара од границе са Бјелорусијом и стотињак километара од главног града Украјине – Кијева, међутим, последице ове катастрофе су се осјетиле и у радијусу од више од хиљаду километара.

Двадесетишести дан мјесеца априла остаће упамћен и по рођењу римског филозофа и цара Марка Аурелија (121); енглеског књижевника Вилијама Шекспира (1564); америчког сеизмолога и физичара Чарлса Рихтера – творца чувене Рихтерове скале (1900); али и по оснивању првог сталног британског насеља на територији Сејверне Америке, у Вирџинији, захваљујући, прије свега, капетану Џону Смиту (1607); по оснивању тајне нацистичке полиције „Гестапо“ (1933).

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Isto zlo od politike i kod Draže i kod Tita. Kakva YU. Samo Srbija.
Ви немате представу шта је значило предратно југословенство.
The war we lost, или рат који смо изгубили.
А како смо га могли и добити када смо се борили за самоубилачку идеологију југословенства, понављали исту грешку други пут. Како га добити када се бориш бирајућ између два зла: Карађорђевићевске верзије југословенства и Титоистичке верзије југословенства. Залуд толики изгубљени људски животи, толика проливена крв невина, демографска катастрофа од које се никада опоравити нећемо.
Најмање зло је било избјећи сулуди 27. март 1941. године, а чији су организатори кукавички побјегли. Не гарантујем да би се Хитлер држао до краја договора од 25. марта и да би потпуно избјегли рат, али гарантујем 100% да би било неколико стотина иљада мање прекланих вратова, смрсканих лобања и братоубилачког рата између сљедбеника двије погибељне идеологије. Гарантујем 100% да комунисти неби дошли на власт.
Draza – istrebljenje nesrba -dobio Titovu zlatnu tabletu i po zasluzi – kao i svaki cetnik -Milo Kralj
Е, балване јадни…
Исправка, Југославија није капитулирала 1941.
https://www.pogledi.rs/mapa-sa-drazinim-grobom/
Остао је у Бели двор таму му треба и гроб подићи!
Да ли ће се испрвити грешка према Дражи а самим тим и његовој восци на тај начин што ће му Крађођевићи ту подигнути гробно мјесто, и испрвити донекле кобну наредбу Петра другог Крађорђевића о пргласу да се Дража прикључи Брозу?
https://www.pogledi.rs/mapa-sa-drazinim-grobom/
https://www.pogledi.rs/mapa-sa-drazinim-grobom/
Остао је у Бели двор таму му треба и гроб подићи!
Да ли ће се испрвити грешка према Дражи а самим тим и његовој восци на тај начин што ће му Крађођевићи ту подигнути гробно мјесто, и испрвити донекле кобну наредбу Петра другог Крађорђевића о пргласу да се Дража прикључи Брозу?
https://www.pogledi.rs/mapa-sa-drazinim-grobom/
Srbija i Crna Gora su se unele vlastitu drzavnost da bi se napravila Jugoslavija i da bi gubitnicki narodi koji su pucali protiv nas bili nagradjeni. Kako su oni zahvalni na tome danas je mazalost jako poznato i mislim da ce se tek izucavati taj fenomen u istoriji. Sudbina Mihailovica je s toga samo jedna u nizu tragicnih sudbina…
dok je ovoga djeda…i morackoga djeda…crnoj gori takvija hvalivat nece…nazalos…
Црна Гора мора да се ослободи од вас!