ИН4С

ИН4С портал

На данашњи дан рођени Дража Михаиловић и Меша Селимовић, „експлодирао Чернобиљ“…

1 min read
ИН4С времеплов...

Генерал Драгољуб Дража Михаиловић

Дана 26. априла 1893. године, у Ивањици, рођен је српски официр и ђенерал Драгољуб Дража Михаиловић. Као седмогодишњи дјечак, остао је без оба родитеља, који су преминули од туберколозе. Стога, троје дјеце Михаила и Смиљане Михаиловић: Драгољуба, Милицу и Јелицу; одвео је њихов стриц Владимир Михаиловић код себе у Београд, гдје је и Милицу убрзо покосила туберколоза. За разлику од Јелице која је завршила архитектуру, Драгољуб се одлучио за војничку каријеру (тројица од његова четири стрица били су официри). У Балканским ратовима је учествовао као питомац Војне академије у Београду. Из ратова је изашао као потпоручник и носилац Сребрне медаље за храброст. Због храброг држања у биткама на Колубари и Церу, током Првог свјетског рата, добио је Златну медаљу за храброст. Иако тешко рањен на Солунском фронту, одбио је понуђену „службу у позадини“ и након опоравка вратио се у своју јединицу. На Солунском фронту унапријеђен је у чин поручника, а одликован је и „Орденом белог орла са мачевима 4. реда“.

Током међуратног периода, због потребе службе, промијенио је велики број градова и официрских постављења. Као један од најперспективнијих официра Војске Краљевине Југославије, службовао је и усавршавао се у Скопљу, Београду, Сарајеву, Паризу, Софији, Прагу. У том периоду се оженио и добио три сина и кћерку.

Други свјетски рат га је сачекао у чину пуковника, као начелника Оперативног одјељења Друге армије Југословенске војске. Након деветодневног ратовања против нацистичке армаде и усташа, и фактичке капитулације Југословенске војске, пуковник Михаиловић одбио је да призна капитулацију и са неколицином својих војника, подофицира и официра, прешао је Дрину и отишао на простор Равне Горе, гдје је организовао први герилски покрет отпора у Другом свјетском рату.

Други свјетски рат представља једну од најистакнутијих епизода у историји човјечанства. Третиран је кроз обиље историографске, али и публицистичке литературе. Још увијек се о њему пише. Драгољуб Михаиловић је заузео једну од најзапаженијих улога током овог рата на простору Југославије, али и шире. Постао је командант Југословенске војске у Отаџбине. Обновио је славну традицију четничких војних одреда с краја 19. и почетка 20. вијека, који су ослобађали српски народ од Турака и Бугара на простору Косова и Метохије и Старе Србије. Ратовао је против нациста, фашиста и комуниста. Убијен је од стране комуниста 17. јула 1946. године.

Meša Selimović
Меша Селимовић

На данашњи дан, 26. априла 1910. године, рођен је један од најпознатијих писаца са ових простора, Мехмед Меша Селимовић. У родној Тузли је завршио основну и средњу школу, а звање професора српско-хрватског језика и југословенске књижевности стекао је у 24. години живота на Филозофском факултету у Београду.

Овај књижевни горостас, који се прославио дјелима „Дервиш и смрт“, „Тврђава“, „Круг“, „Острво“, био је својатан од многих. Међутим, у једном од својих последњих јавних обраћања, Меша Селимовић је ставио тачку на све спекулације:

Потичем из муслиманске породице, по националности сам Србин. Припадам српској литератури, док књижевно стваралаштво у Босни и Херцеговини, коме такође припадам, сматрам само завичајним књижевним центром, а не посебном књижевношћу српскохрватског књижевног језика. Једнако поштујем своје порекло и своје опредељење, јер сам везан за све што је одредило моју личност и мој рад. Сваки покушај да се то раздваја, у било какве сврхе, сматрао бих злоупотребом свог основног права загарантованог Уставом. Припадам, дакле, нацији и књижевности Вука, Матавуља, Стевана Сремца, Борисава Станковића, Петра Кочића, Иве Андрића, а своје најдубље сродство са њима немам потребу да доказујем. Знали су то, уосталом, и чланови уређивачког одбора едиције ‘Српска књижевност у сто књига’, који су такође чланови Српске академије наука и уметности, и са мном су заједно у одељењу језика и књижевности: Младен Лесковац, Душан Матић, Војислав Ђурић и Бошко Петровић. Није зато случајно што ово писмо упућујем Српској академији наука и уметности са изричитим захтјевом да се оно сматра пуноважним биографским податком.

Чернобиљ

Прије тачно 34 године, 26. априла 1986. године, у непосредној близини украјинског града Чернобиља, тачно у 01:23 часова по московском времену, догодила се експлозија у нуклеарној електрани „Лењин“. Била је то највећа нуклеарна несрећа и еколошка катастрофа у историји, која је настала, прије свега, због људског фактора. Нуклеарна електрана је удаљена свега 16 километара од границе са Бјелорусијом и стотињак километара од главног града Украјине – Кијева, међутим, последице ове катастрофе су се осјетиле и у радијусу од више од хиљаду километара.

Вилијaм Шекспир

Двадесетишести дан мјесеца априла остаће упамћен и по рођењу римског филозофа и цара Марка Аурелија (121); енглеског књижевника Вилијама Шекспира (1564); америчког сеизмолога и физичара Чарлса Рихтера – творца чувене Рихтерове скале (1900); али и по оснивању првог сталног британског насеља на територији Сејверне Америке, у Вирџинији, захваљујући, прије свега, капетану Џону Смиту (1607); по оснивању тајне нацистичке полиције „Гестапо“ (1933).

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

11 thoughts on “На данашњи дан рођени Дража Михаиловић и Меша Селимовић, „експлодирао Чернобиљ“…

  1. The war we lost, или рат који смо изгубили.
    А како смо га могли и добити када смо се борили за самоубилачку идеологију југословенства, понављали исту грешку други пут. Како га добити када се бориш бирајућ између два зла: Карађорђевићевске верзије југословенства и Титоистичке верзије југословенства. Залуд толики изгубљени људски животи, толика проливена крв невина, демографска катастрофа од које се никада опоравити нећемо.
    Најмање зло је било избјећи сулуди 27. март 1941. године, а чији су организатори кукавички побјегли. Не гарантујем да би се Хитлер држао до краја договора од 25. марта и да би потпуно избјегли рат, али гарантујем 100% да би било неколико стотина иљада мање прекланих вратова, смрсканих лобања и братоубилачког рата између сљедбеника двије погибељне идеологије. Гарантујем 100% да комунисти неби дошли на власт.

  2. Још се можете испрвити ако хоћете,само хоћете ли ? каже:

    https://www.pogledi.rs/mapa-sa-drazinim-grobom/
    Остао је у Бели двор таму му треба и гроб подићи!
    Да ли ће се испрвити грешка према Дражи а самим тим и његовој восци на тај начин што ће му Крађођевићи ту подигнути гробно мјесто, и испрвити донекле кобну наредбу Петра другог Крађорђевића о пргласу да се Дража прикључи Брозу?
    https://www.pogledi.rs/mapa-sa-drazinim-grobom/

  3. Јпш се можете испрвити ако хоћете,само хоћете ли ? каже:

    https://www.pogledi.rs/mapa-sa-drazinim-grobom/
    Остао је у Бели двор таму му треба и гроб подићи!
    Да ли ће се испрвити грешка према Дражи а самим тим и његовој восци на тај начин што ће му Крађођевићи ту подигнути гробно мјесто, и испрвити донекле кобну наредбу Петра другог Крађорђевића о пргласу да се Дража прикључи Брозу?
    https://www.pogledi.rs/mapa-sa-drazinim-grobom/

  4. Srbija i Crna Gora su se unele vlastitu drzavnost da bi se napravila Jugoslavija i da bi gubitnicki narodi koji su pucali protiv nas bili nagradjeni. Kako su oni zahvalni na tome danas je mazalost jako poznato i mislim da ce se tek izucavati taj fenomen u istoriji. Sudbina Mihailovica je s toga samo jedna u nizu tragicnih sudbina…

    10
    1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *