Na današnji dan je praznik Svetih Ćirila i Metodija, umro Nikola Kopernik, rođen Mihail Šolohov…
1 min read
Ćirilo i Metodije
Vjernici Srpske Pravoslavne Crkve, ali i ostali pravoslavni narodi, svakog 24. maja, počevši od 1863. godine – na hiljadugodišnjicu njihovog dolaska kod moravskog kneza Rastislava – obilježavaju praznik Svetih Ćirila i Metodija, kao dan sjećanja na misionarstvo i vizionarstvo ove solunske braće, koji su učinili veliki doprinos u opismenjavanju i širenju hrišćanstva među slovenima. Međutim, najveći doprinos ovih slovenskih svetitelja predstavlja uvjeravanje tadašnje crkvene javnost da hebrejski, latinski i grčki jezik ne moraju da budu jedini bogoslužbeni jezici – te da pravoslavni sloveni trebaju da uznose molitvu Gospodu na domicijalnom, slovenskom jeziku.

U sedamdesetoj godini života, 24. maja 1543, preminuo je legendarni poljski astronom, matematičar, ljekar – svestrani naučnik Nikola Kopernik. Ostaće upamćen po definisanju heliocentričnog modela svemirskih tijela, prema kome se planeta Zemlja okreće oko svoje ose i kruži oko Sunca. Zbog ovoga, katolička crkva je zabranila njegovo učenje i ta zabrana je trajala sve do 1822. godine.

Na današnji dan, 24. maja 1905. godine, rođen je jedan od najvećih svjetskih pisaca, rusko-tatarskog porjekla – zatočenik rijeke Don i veliki poznavalac kozačke tradicije, Mihail Šolohov. Dobitnik je Nobelove nagrade 1965. godine za knjigu „Tihi Don“. Međutim, Šolohov je napisao i sledeća djela: Priče sa Dona, Azurna stepa, Čovjekova sudbina, Uzorana ledina i Oni su se borili za otadžbinu. Svojevrmeno je izjavio: „Rođen sam na Donu, tamo pohađao školu, formirao se kao čovjek i kao pisac“.

Dvadesetčetvrti dan mjeseca maja ostaće upamćen i po rođenju njemačkog fizičara Danijela Farenhajta (1686); jugoslovenskog glumca Mihaila Janketića (1938); američkog pjevača Roberta Cimermana (1941); NBA košarkaša Džoa Dumarsa (1962); francuskog fudbalera Erika Kantone (1966).
Ha,ha,nema nikakve veze…Kad bismo se šalili. U Pragu j postoji srpska pravoslavna crkva posvećena Sv.Kirilu i Metodiju. Kad već putuješ po EU produži i do Češke.
Misija Ćirila i Metodija nema nikakve veze sa srbima i srpskom crkvom. Oni su bili u misiji opismenjavanja slovenskih naroda i to su radili i u Sloveniji. Slovenija ih se sjeća, u slovenačkoj istoriji i kulturi zu zabilježeni kao značajne ličnosti, slovenački đaci uče istorijske činjenice o njima i generano znaju puno više o njima nego javnost u Srbiji.