На данашњи дан 1941: Принц Михаило одбио фашистичку круну
1 min read
Пише: Јован Маркуш
Професор Ђулио Вињоли, шеф катедре за Право Европске уније на Факултету политичких наука Универзитета у Ђенови, који важи за стручњака за источну Европу и Балкан објавио је 2002. године књигу „Vicenda italo-montenegrina”.
Књига је базирана на изворима на италијанском језику који се односе на покушај фашистичке Италије да 1941, послије окупације, успостави сателитску државу Црну Гору која би под њеним патронатон имала формалну независност, како је учињено у Албанији и Хрватској, што је и тема књиге која има поднаслов „Непостојећа независност Црне Горе 1941. године“
Интересантне су политичке игре о којима пише професор Вињоли, око одређивања кандидата за црногорско престо у Независној држави Црној Гори 1941. године под покровитељством фашистичке Италије и нацистичке Њемачке. Центар тих игара је била једна палата у близини Виле Савоја у Риму.
Главни кандидат у круговима око италијанског двора за престо је био принц Михаило Петровић Његош, унук краља Николе, који је као малољетан послије краљеве смрти и абдикације престолонасљедника Данила, био проглашен од стране краљевске Владе у егзилу краљем Црне Горе 7. марта 1921. године под регенством његове бабе, краљице Милене.
Фашистички диктатор Бенито Мусолини и министар спољних послова гроф Галеацо Ћано нијесу били задовољни избором кругова око италијанског двора. Вјероватно су имали на уму пропали пројекат фашистичке Италије из 1932. године када су се спремали да на албански престо доведу принца Михаила, па да са албанске стране почну да убацују људе у Црну Гору и да изазову устанак и крвопролиће, а да Албанију дефинитивно придобили за себе и остваре доминацију на Јадрану и Балкану разбијајући краљевину Југославију. По том пројекту Михаило Петровић Његош је требало да буде књаз албанско-црногорски. Међутим, принц Михаило који је послије стварања краљевине СХС признао ту државу, одрекао се круне и било какве политичке улоге и изразио лојалност свом брату од тетке краљу Александру Карађорђевићу, није био личност којом се могло манипулисати.
Како наводи професор Вињоли, упркос наговарањима од стране дворских кругова и краљице Јелене, Михаило није прихватио да буде краљ у пројектованој „Независној држави Црној Гори“ под покровитељством фашистичке Италије и нацистичке Њемачке. Принц Михаило, по ријечима грофа Галеаца Ћана, „није хтио да се компромитује јер је увјерен да ће на крају Њемачка и Италија добити батине, и зато сматра да је свако садашње рјешење само привремено и пролазно“.
Свако решење у политици је привремено решење.Тако било и тако ће вазда бити.
Srećom komunisti vrnuše državnost , vazde se nađe neki uman crnogorac da povede narod i spasi državu .