Moskva: Obama namerno stvorio mit o Rusiji da diskredituje Trampa
1 min read
foto: Natalья Seliverstova/Sputnjik
Izjava direktorke Nacionalne obaveštajne službe SAD Tulsi Gabard potvrđuje da je bivši predsednik SAD Barak Obama pokušao da utiče na ishod izbora u zemlji 2016. godine, fabrikovanjem podataka o mešanju Rusije, smatra specijalni predstavnik predsednika Rusije za investiciono-ekonomsku saradnju sa inostranstvom, Kiril Dmitrijev.
„Nova otkrića svedoče o tome da su Obama i njegovo najbliže okruženje organizovali lažnu mistifikaciju, usmerenu protiv Donalda Trampa i Rusije u celini — koordinisan pokušaj da se javnost dovede u zabludu, utiče na izbore i podrije autoritet izabranog predsednika“, napisao je Dmitrijev na mreži X (bivši Tviter).
Ranije je Gabard saopštila da je nekoliko meseci pre izbora 2016. godine američka obaveštajna zajednica bila saglasna u oceni da Rusija nije imala ni nameru, ni mogućnost da se meša u američke izbore. Međutim, nakon pobede Donalda Trampa u decembru 2016. godine, administracija 44. predsednika SAD (Obame) izdala je nalog za izradu novog izveštaja koji je protivrečio ranijim ocenama, prenosi Sputnjik.
Gabard je istakla da je ključni zaključak obaveštajne službe — da Rusija nije uticala na ishod izbora — bio uklonjen i stavljen pod oznaku tajnosti.