IN4S

IN4S portal

Moskovska konferencija: Rusija podsjetila na loš primjer bombardovanja Jugoslavije

1 min read

moskvaUkrajina je očekivano danas bila glavna tema Moskovske konferencije o međuanrodnoj bezbjednosti, iako nije bila najavljena, a mnogi govornici, prije svega predstavnici Rusije, podsjećali su na loš primjer bombardovanja Jugoslavije.

Otvarajući konferenciju na kojoj učestvuje i ministar odbrane Srbije Bratislav Gašić, ministar odbrane Rusije Sergej Šojgu ocjenio je je Ukrajina “praktično skliznula u građanski rat“ i upozorio da je tamo u toku pokušaj da se organizuje “obojena revolucija“.

“Nakon što je silom uklonjen sa vlasti predsjednik (Viktor Janukovič) uz aktivno učešće spoljnih snaga, zemlja je praktično skliznula u građanski rat“, rekao je ruski minstar, dodajući da je u Evropi vještački stvoreno žarište napetosti.

Govoreći o problemu uticaja “obojenih revolucija” na globalnu bezbjednost, on je među negativnim primjerima on je pomenuo i “rat protiv Srbije“.
“Fenomen obojenih rezolucija postaje značajni faktor destabilizacije situacije u mnogim regionima svijeta.

Pod izgovorom širenja demokratije narodu se nameću tuđe vrijednosti. Socijalno-ekonomski i politički problemi pojedinih država koriste se za smjenu nacionalno orijentisanih vlada režima koji se kontrolišu iz inostranstva“, rekao je Šojgu i dodao da se to obezbjeđuje „pokroviteljima“nesmetani pristup resursima tih država.

Prema riječima ruskog ministra, obojene rezolucije sve više dobijaju oblik oružane borbe, uz korišćenje svih raspoloživih sredstava uključujući informativni rat i snage specijalne namjene.

“Za pojačanje efekta može se koristiti vojna sila u punom obimu. Rat protiv Srbije, udari u Libiji, miješanje u sukob u Siriji su potvrda tome“, upozorio je Šojgu.

U svakom konkrentnom scenariju, napomenuo je on, “povodi za strano miješanje su bili različiti, ali šema realizacije je univerzalna: informativno djelovanje – vojni pritisak – smjena političkog rukovodstva i promena spoljnopolitičkog i ekonomskog vektora države“.

Prema riječima Sergeja lavrova, ako se želi da se slične krize izbjegnu neophodno je izvući pouke iz Krize u Ukrajini i ići ka izgradnji jednake i nedeljive bezbjednosti na evroazijskom prostoru.

Načelnik Generalštaba oružanih snaga Rusije Valerij Gerasimov, navodeći primjere gdje su SAD i njihovi saveznici svoje vojno-političke ciljeve ostvarivali u otvorenoj oružanoj borbim, pomenuo je operaciju protiv Jugoslavije, intervencije u Avganistanu 2001. i Iraku 2003.

“Njihova jedina razlika je bila povod za započinjanje agresije koja je u većini slučajeva vršena zaobilazeći norme međunarodnog prava“, rekao je general i dodao da je bombardovanje Jugoslavije 1999. započeto pod izgovorom potrebe zaštite kosovskih Albanaca od “genocida od strane beogradskih vlasti“.

U osvrtu na situaciju u Ukrajini Gerasimov je ocjenio da je konflikt u toj zemlji, za razliku od ranije “naradžaste revolucije“, praktično prerastao u građanski rat što izaziva veliku zabrinutost.

Kako je istakao, odlučujuću ulogu u osvajanju vlasti u Ukrajini, kao i u “arapskom proleću“odigrale su ekstremističke organizacije koje u svom sastavu imaju pripremljene i dobro opremljene borbene grupe, koje sada učestvuju u tzv. antiterorističkoj operaciji u jugoistočnim oblastima.

On je takođe upozorio da, s obzirom na situaciju, Rusija ne može da ostane ravnodušna na događaje i da će morati da preduzme “uzvratne mjere“, ne precizirajući kakve.

Na trećoj po redu moskovskoj konferenciji, za razliku od ranijih godina, primjetno je odsustvo zvaničnika zemalja NATO, koje su predstavljene samo na nivou eksperata.

Na skupu učestvuju predstavnici više od 40 zemalja, od toga, pored domaćina, šest na nivou ministara odbrane, kao i predstavnici pet međunarodnih organizacija.

Podjelite tekst putem:

2 thoughts on “Moskovska konferencija: Rusija podsjetila na loš primjer bombardovanja Jugoslavije

  1. OPET BERANAC KOJI LAŽE HASANE NEBI BILO RATA U CRNOJ GORI DA NIJE BILO OSMANLIJA I POTURČENJAKA KAO ŠTO SU TI VJEROVATNO TI JE KRIVA SRBIJA I ZATO

  2. Šojgu: “Ukrajina je praktično skliznula u građanski rat” ali sa Rusijom,! Bez Rusije nebi bilo rata u Ukrajini kao što nebi bilo rata u BiH bez kompletnog angažovanja Srbije!

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *