Митрополит Амфилохије даровао Лаврова у храму Светог Саве
1 min read
Митрополит црногорско-приморски Амфилохије уручио је поклон шефу руске дипломатије Сергеју Лаврову, и то мимо протокола.
Митрополит Амфилохије је Лаврову поклонио књигу „Ново косовско распеће“, која је написана на руском језику, а чији је митрополит аутор.
„То је поклон у знак благодарности за његов, а самим тим и јасан став Русије према питању Ким“, рекао је за Спутњик Амфилохије.
Овај гест митрополита Амфилохија веома је обрадовао руског дипломату.
Презентација мозаика у Храму
Председник Србије Александар Вучић, министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров и председник Републике Српске Милорад Додик стигли су у Храм светог Саве на Врачару, где присуствују презентацији мозаика куполе Храма Светог Саве у Београду.Високог госта из Москве и председника Србије Александра Вучића у порти врачарске светиње дочекао је патријарх српски Иринеј са више владика и свештенством Архиепископије београдско-карловачке. Поглавар СПЦ током обиласка Храма упознаће министра Лаврова са досадашњим резултатима постављања мозаика и представити му план будућих радова.
Испред Храма окупљен је велики број грађана, а церемонији присуствује више од 200 људи који су на место презентације могли да уђу само са позивницама и након детаљне контроле на улазу у Храм. – Његова светост пренеће Лаврову захвалност за све што су руска држава и компанија „Гаспромњефт“ учинили за Храм. Реч је о веома важној посети која ће учврстити сарадњу наших народа, држава и цркава – кажу у Патријаршији СПЦ.
Припреме пред посету Храму трајале су цело пре подне, од усисавања тепиха, до увежбавања хора који ће певати овом приликом. Од познатих ту су Дејан Томашевић и Мерима Његомир, а програм ће водити глумац Милош Биковић и то на руском. Иначе, Храм је за ову прилику посебно декорисан великим дигиталним паноом са ликом Светог Саве, док су скеле, које су постављене због радова, обојене у боје српске и руске заставе. Планирано је да се на церемонији присутнима обрате патријарх српски Иринеј, Вучић, Лавров и генерални директор компаније „Гаспромњефт“ Александар Ђуков, као и руски митрополит волоколамски Иларион.
Лавров, који је синоћ допутовао у Београд, посетио је данас са министром спољних послова Србије Ивицом Дачићем споменик совјетском војнику у оквиру Меморијалног комплекса ослободиоцима Београда и руском дипломати Николају Хартвигу.
Гарда Војске Србије свирала је химне Русије и Србије, а приликом полагања венца трубом је изведена мелодија песме „Тамо далеко“. Током дана предвиђен је и састанак Лаврова са премијером Србије Аном Брнабић, а у подне у Палати „Србија“ састанак делегација Србије и Русије које предводе Дачић и Лавров, после чега ће се њих двојица обратити медијима.
Потом је у згради Ректората Универзитета у Београду, предвиђено заједничко излагање Лаврова и Дачића, као и уручење Ордена пријатељства Дачићу у Амбасади Русије у Београду.
Мозаик на куполи Храма Светог Саве завршен је и на висини од 65 метара представља Христа у чину вазнесења на небо. Реч је о једном од највећих пројеката мозаичког украшавања у свету. Украс, тежак 40 тона, сачињен је у Москви, прављен годину дана, а онда потом превезен у Београд. Дело је деведесет руских уметника предвођених чувеним Николајем Мухином. Израду је финансирала руска фирма „Гаспромњефт“ са четири милиона евра.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Mitropolit je CAR!!!
Vucic se pravio da ne vidi Mitropolita, a Patrijah da je Mitropolit slucajno naisao.
Треба говорити Стара Србија а не КИМ,јер Метохија је грчка ријеч и означава црквени посјед,а Косово јесте наша ријеч од Косиле СУ СЕ ТУ ОДВАЈКАДА ВОСЈКЕ… Комунисти сз забраљивали раније учесталу употребу СТАРА СРБИЈА у корист КИМ.
Ime Kosovo potice od Kosovo Polje a polje se zove Kosovo jer je bilo staniste ptice Kos ili Kosovac.
Ovo je jedna od teorija sad koja je tacna ova ili ta da su se vojske Kosile na polju ili su se usjevi sa polja Kosili,uglavnom Kosovo na albanskom ne znaci nista, a na srpskom Kosovo Polje ima vise znacenja.
Правилније би било да је књига насловљена НОВО КОСМЕТСКО РАСПЕЋЕ, или НОВО КОСМЕТОХИЈСКО РАСПЕЋЕ , с обзиром да је арнаутлук појам Косво скроз присвојио, а Метохију као израз- никада неће. Сем тога, Метохија је црквена земља на старогрчком језику, и као ријеч је љепша од некада словенске (а данас арнаутизоване) Косово. Даље…овај Додик ми је Антипатичан скроз. Букван, који је одавно досадио Србији колико јој се пренападно улизује. Стално глумата родољубље, а ниједног српског официра и борца није спасио од иначе мнопгобројних хапшења СИПЕ БиХ.
Дачић је стручњак за патриотисање пред камерама, а испред султана Ердогана је био – харемска робиња. Е, Господе каквог лицемјерја. Поштеније би им било да отворено кажу народу-,,Људи мене само згртање новца занима у животу,и гледам у коју су вољу Американци“. Па се онда чудимо што Москва више воли да тајно сарађује са Хрватима, него са Србима.
Milo nam je. Zaslužijo gospodin Lavrov.