ИН4С

ИН4С портал

Митрополија црногорско-приморска и Епархија будимљанско-никшићка уписане у Јединствену евиденцију вјерских заједница

1 min read
Овим чином је, кажу, јасно потврђено опредељење Митрополије и Епархије да, на начин који доликује и приличи Цркви, испоштују законске одредбе које су у складу са цивилизацијским достигнућима и међународним стандардима о слободи вјероисповијести у индивидуалном и колективном аспекту.

Фото: МЦП

Митрополија црногорско-приморска и Епархија будимљанско-никшићка Српске православне цркве су, након ступања на снагу Закона о измјенама и допунама Закона о слободи вјероисповијести или увјерења и правном положају вјерских заједница и Правилника о садржају и начину вођења Јединствене евиденције вјерских заједница, Министарству правде, људских и мањинских права благовремено поднијеле уредне пријаве са доказима за упис у Књигу евидентираних вјерских заједница Јединствене евиденције вјерских заједница.

„Министарство правде, људских и мањинских права је, у складу са својим законским овлашћењима, Митрополији и Епархији издало адекватна увјерења о упису у Јавну евиденцију. Посебно указујемо да су Митрополија и Епархија овим чином дјелатно потврдиле став који је више пута, а посебно током литија за одбрану Светиња, саопштаван да ће пријаве за упис у евиденцију предати надлежном органу оног тренутка када из правног система буду уклоњене неуставне и дискриминаторне законске одредбе којим је поништаван њихов раније стечени правни субјективитет у правном поретку Црне Горе“, наводи се у саопштењу Митрополије црногорско-приморске.

Џомић и о. Предраг Шћепановић

Овим чином је, кажу, јасно потврђено опредељење Митрополије и Епархије да, на начин који доликује и приличи Цркви, испоштују законске одредбе које су у складу са цивилизацијским достигнућима и међународним стандардима о слободи вјероисповијести у индивидуалном и колективном аспекту.

министар Лепосавић

„Наведеним законским и подзаконским одредбама, као и поступањем Министарства правде, људских и мањинских права, у потпуности је признат и испоштован раније стечени и кроз вјекове безброј пута потврђени правни субјективитет Митрополије и Епархије у Црној Гори“, закључују из МЦП.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

28 thoughts on “Митрополија црногорско-приморска и Епархија будимљанско-никшићка уписане у Јединствену евиденцију вјерских заједница

  1. КЉУЧНА СУ ПИТАЊА КАКО СУ УПИСАНЕ У ЈАВНУ ЕВИДЕНЦИЈУ ДА ЛИ КАО МИТРОПОЛИЈА ЦРНОГОРСКО ПРИМОРСКА СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ И ЕПАРХИЈА БУДИМЉАНСКО НИКШИЋКА СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ ИЛИ САМО КАО МИТРОПОЛИЈА ЦРНОГОРСКО ПРИМОРСКА И ЕПАРХИЈА БУДИМЉАНСКО НИКШИЋКА . ЈЕР АКО ЈЕ ОВО ДРУГО У ПИТАЊУ ОНДА ДЕЛУЈЕ НА ПОСТЕПЕНОМ ОДВАЈАЊУ ОД СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ . И ДРУГО ЗАШТО И ЕПАРХИЈА ХЕРЦЕГОВАЧКО ЗАХУМСКА СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ КАО И МИЛЕШЕВСКА ЕПАРХИЈА СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ НИСУ УПИСАНЕ У ЈЕДИНСТВЕНУ ЕВИДЕНЦИЈУ ВЕРСКИХ ЗАЈЕДНИЦА КАДА СЕ И ОНЕ СВОЈИМ ДЕЛОМ ПРОСТИРУ НА ТЕРИТОРИЈИ ДРЖАВЕ ЦРНЕ ГОРЕ ?

  2. На кога ће се односити Темељни уговор са Српском Православном Црквом, на двије њене Епархије које су регистроване и правно постоје ће се односити а на двије које нијесу регистроване и правно не постоје се неће односити, зар? А коме ће онда припасти њихови дјелови који се налазе на територији ЦГ?

    10
    1
    1. Ваљда је сада свима јасно, зашто је Kривокапић одбијао да потпише Темељни Уговор са Патријархом српским ? Сада се стварају правни предуслови да, сходно црногорском закону, потписник Уговора више НЕ може бити Патријарх српски, ВЕЋ САМО НЕKА ОД ПРАВНО ВАЛИДНИХ ЗАИНТЕРЕСОВАНИХ УГОВОРНИХ СТРАНА, неко од “регистрованих ”, са једне стране, дакле, надлежни архијереј Митрополије црногорско-приморске или епископ Епархије будимљанско-никшићке, а са друге стране – кривобечићко-милогорски Монтенегро.

      6
      5
  3. Објасни то на примјеру регистрације сличних управних јединица Католичке цркве у ЦГ,како су регистроване?

    1. Na primeru registrovanih novih verskih zajednica, ove dve eparhije SPC sa sedištem u Crnoj Gori su evidentirane, dakle ne registrovane kao što zlonamerno tvrde Vijesti, što će reći prepoznate kao tradicionalne i upisane u Javnu evidenciju kao eparhije SPC. Druge dve deluju i u CG, ali im sedište nije u istoj.

  4. zasto ih odvajate? prvo su pojedenci iz beciceve stranke odmah posle izbora po fb pisali o nekakvoj pravoslavnoj crkvi bez nacionalnog preznala da se drugi ne bi vrijedjali, sad ovo… nadam se da grijesim, ali mi se sve cini da se ka tome ide, no dobro, narod se ionako uzelio litija

    10
    1. Јесте, коме није до сада било јасно, надам се да сада јесте. Ово је на најподмуклији начин изведено.

      10
      2
  5. UKINUT JE EPISKOPSKI SAVET A DA SE ZNA I DA JE OBAVEZNA UPOTREBA UZ MITROPOLIJA CRNOGORSKO-PRIMORSKA SRPSKE PRAVOSLAVNE CRKVE KAO I EPARHIJA.

    14
    1. Савјет је укинут,али надлежности Милешевске и Захумско-херцеговачке епархије над њиховим подручјем у Црној Гори итекако остају .Зар наша вјерска заједница коју у регистар треба унијети није Српска Православна Црква као цјеловит организам ј институција, чији су дјелови четири Епархије на територији ЦГ, и то без обзира на њихову величину и појединачну цјеловитост? Јесу ли ли у тај Јединствени регистар понаособ уведене и дијацезе Римокатоличке цркве (Барска надбискупија,Которска бискупија) или Католичка црква), да ли су уписане појединачне управне јединице Исламске заједнице у ЦГ или сама та заједница са припадајућим дјеловима?

      11
    2. А јесу ли и Барска надбискупија Католичке цркве и Которска бискупија регистроване понаособ као двије вјерске заједнице, дијете?

      4
      2
    1. А шта је са епархијама Милешевском и Захумско-херцеговачком?! Зашто Српска Православна Црква као цјелина није регистрована са својим читирима епархијама у границама ове ЦГ?

      12
      2
        1. Објасни то на примјеру регистрације сличних управних јединица Католичке цркве у ЦГ,како су регистроване?

        2. Шта то значи, Враголанкино дијете? Ко има правну одговорност над оним на територији ЦГ што је у надлежности Милешевске и Захумско-херцеговачке епархије?

          1. Прочитајте закон. Доступан је на нету. Вероватно ће досадашњу територију Милешевске епархије попунити Будимљанско-никшићка. Захумско-ерцовачку територију ће надомести Митрополија црногорско-приморска. Све је изведено на најподмуклији начин. Ово ко не схвата има велики проблем. Ово је крај СПЦ у ЦГ. Остаје безлични назив Православна митрополија, а временом ће бити и топмос од Вароломеја.

            6
            2
  6. Hvala Bogu!
    A hvala i Vama Leposaviću! Jasno je koliko se Vi borite za crkvu, pravdu, istinu i koliko Vas progone! Nek Vam Bog da snage da izdrzite i ne posustanete!
    Janso je zasto smetate Zdravku i vladi… jer se niste prodali kao on… Ali, narod je uz Vas ministre!

    23
    3
  7. Da li ovo znači da u MNE postoje samo ove dve eparhije ni to bez SPC u njihovom imenu? Očito da je tako, jer po Zakonu o slobodi veroispovesti je predviđeno da one mogu biti u granicama državnim. Član 25. Ko god je sumnjao sada više ne mora, a to je da ćemo mi u doglednom vremenu imati nekakvu samostalnu crkvu. To na neki nači i premijer zagovara, a što se videlo i sinoć u intervjuu na vladinoj tv ,, Vijesti“. Posebno je interesantano da država određuje koje će crkvene praznike slaviti crkva u CG, pa je tako sporan član Temeljnog ugovora koji je navodno definisao te praznike.

    28

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *