ИН4С

ИН4С портал

Мишчевић: Поглавље о Косову тајна

Да би Србија отворила прва преговарачка поглавља са ЕУ треба да покажемо да су акциони планови за области 23 и 24, о владавини права, правосуђу и безбедности, кредибилни и спроводиви, као и да се настави дијалог са Приштином. Такође, важне су реформе у економији, администрацији и фискалној консолидацији.

02-TANJA MISCEVIC_620x0

Овако у интервјуу за „Новости“ Тања Мишчевић, шеф преговарачког тима Србије са ЕУ, одговара на питање да ли се коначно зна шта Брисел очекује од Србије како би направила наредни корак у интеграцијама, и наглашава да нема једног, европског захтева, већ серија услова које смо сами себи задали.

* Очекујете ли да Берлин подржи отварање поглавља?

Консензус свих држава чланица око тога је веома важан, не само због отварања поглавља већ и због целокупног процеса приступања. Не могу да дам прецизан датум када ће се то десити, али ми смо потпуно спремни за отварање првих поглавља.

* Да ли ће трећа верзија акционих планова за поглавља 23 и 24 проћи бриселску „контролу“?

Ова недеља ће бити у светлу реакција на последње верзије акционих планова – најпре директор за западни Балкан Европске комисије Жан Ерик Паке разговара о овој теми на министарском нивоу, а потом се настављају разговори на техничком нивоу. То ће бити прилика да се представи шта је све урађено у областима које покривају поглавља 23 и 24 у претходном периоду.

* Када ће бити позната садржина тзв. косовског поглавља, области 35?

Према ономе што знамо, а знамо врло мало, јер је ово поглавље потпуна новина у преговарачком процесу, нису предвиђена мерила за отварање. Оно на чему треба радити јесте имплементација Бриселског споразума. Надам се да ће чланице ЕУ препознати решеност Србије за формирање ЗСО, како би и последње ставке Бриселског споразума могле да почну да се примењују.

*Хоће ли се појачати притисци на Србију да уведе санкције Русији?

Нема притисака, има подсећања на нашу обавезу. Наравно, свесни смо да је према Споразуму о стабилизацији и придруживању, као и обавезама из статуса Србије као кандидата за чланство, поступно усклађивање са заједничком спољном и безбедносном политиком мера нашег успеха у овој области.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *