Миша Анастасијевић поклонио држави зграду у Београду, познату као Капетан-Мишино здање
1 min read
Капетан Мишино здање
На данашњи дан, 24. фебруара 1803. рођен је српски трговац и бродовласник Миша Анастасијевић, кога је за “капетана дунавског” 1833. поставио кнез Милош Обреновић, с којим је био у пословном ортаклуку. Од тада је познат као “капетан Миша”. Имао је 74 брода, солане у Румунији и Мађарској и велика имања у румунској житници Влашкој. Велику зграду на Студентском тргу у Београду, у којем је сада ректорат Београдског универзитета, названу Капетан-Мишино здање, поклонио је 1863. “свом отечеству”.
У писму Министарству просвјете је поручио да кућу уступа “свом отечеству” за смјештај “учених и просветних завода”.
У њој се сада налази ректорат Београдског универзитета.
Здање капетана Мише Анастасијевића, једног од најмоћнијих трговаца, великог просветног и културног добротвора из 19. века, саграђено на Студентском тргу у Београду, круна је његовог доброчинства према српском народу и, према речима др Снежане Тошеве, музејске саветнице Музеја науке и технике, постало је симбол даривања у овдашњем образовању и култури, пише Политика.
Зидови импресивне, китњасте грађевине, правоугаоног облика, у самом језгру градске вреве крију велелепно двориште наткриљено крошњама столетних липа у чијем хладу деценијама размењују мисли најугледнији чланови академске елите у Србији: ректори, проректори, декани, професори, председници и чланови Савета Београдског универзитета...
Време у Србији
Она сведочи да је те 1863. године завршена градња чувеног здања у које су се одмах уселили Велика школа, потоњи универзитет и остале школске, научне и културне установе: Српска краљевска академија, Гимназија, Народни музеј и Народна библиотека. Прелепа зграда са рустичним црвеним украсима седиште је Универзитета у Београду, а у њему се налазе и семинари, катедре и институти Филозофског и Филолошког факултета.
‒ Капетан Мишино здање, монументална двоспратна грађевина затвореног типа са унутрашњим двориштем, прва је права и највећа палата у Србији 19. века. По свим обележјима припада романтичарској архитектури. Са посебном пажњом су обликоване њене полихромне фасаде са рељефним украсима разноврсних мотива. У разуђеном ентеријеру најрепрезентативнија просторија је Свечана сала у којој се посебно истичу сликана зидна декорација, лустери и портрети ректора Лицеја, Велике школе и универзитета, дела наших знаменитих сликара – наводи Тошева и додаје да двориште од 1991. године краси биста капетана Мише, дело чувеног вајара Ота Лога.