Мировић: Умјесто да се позабави кризом у држави, Ђукановић дијели лекције из историје и теологије
1 min read
Дејан Мировић
Професор др Дејан Мировић у интервју за “Печат”, говорио је о обрачуну црногорских власти са Српском православном црквом, а такође, осврнуо се и на тренутну политичку ситуацију у Црној Гори.
Како су представници црногорског режима, који су своја академска звања стекли у Београду, кренули у обрачун са српством у Црној Гори?
“Уместо да се баве озбиљним оптужбама ОЛАФ-а, или агенције ЕУ која се бори против међународног кријумчарења или демантовањем дугогодишње негативне слике о режиму (довољно је само погледати чланак „Форин аферса“ из 2012) Мило Ђукановић и његово окружење у слободно време, као што смо видели, деле лекције из историје и теологије. Мислим да би им ипак корисније било да нађу убице новинара Душка Јовановића (убијеног 2004), нападаче на угледног новинара Гојка Раичевића (2015) или да исплате одштету Медојевићу за скандалозно хапшење без скидања посланичког имунитета крајем 2018 – каже у разговору за „Печат“ проф. др Дејан Мировић, један од четворице интелектуалаца којима је забрањен улазак у Црну Гору”.
Недавно је министар унутрашњих послова Црне Горе изјавио да заправо не постоји забрана уласка српским интелектуалцима у ову земљу. Дакле, можете да одахнете, више нисте безбедносна претња или, чини се, нисте никада ни били… О којој врсти неспоразума је овде реч?
“Министар Мевлудин Нухоџић поново обмањује јавност. У новембру 2018. пред колегијумом Народне скупштине на питање посланика Миодрага Лекића одговорио је да не постоји забрана за највећег живог српског песника Матију Бећковића, двојицу угледних историчара Антића и Раковића и моју маленкост. Само месец дана касније, 4. децембра, враћен сам с граничног прелаза Добраково када сам кренуо да посетим мајку и брата у родном Улцињу. Уручено ми је решење на основу члана 8 Закона о странцима према којем сам „државни непријатељ“ Црне Горе (иако никада нисам позивао на насиље и промену уставног поретка). Девет месеци касније, након пропале туристичке сезоне и покушаја да се отме имовина СПЦ, као и пада популарности ДПС, министар је поново покушао да обмане јавност. На питање посланика Вучуровића одговорио је да нема забране и да је никада није ни било. Тачније, да је постојала само за једно лице на основу „процене“ АНБ (очигледно је мислио на мене) и то „само“ месец дана, у периоду од 1. децембра до 1. јанура 2019. Ако је тако, зашто ми је онда, после тога, у фебруару 2019, уручено другостепено решење МУП-а бр. УП ИИ-264/18-425, које је потписала помоћник министра Нухоџића, према којем забрана важи? Да ли министар уопште зна да је другостепено управно решење коначно, и да сада одлучује Управни суд у Подгорици пред којим је најбољи адвокат у Београду Иван Нинић поднео у моје име тужбу (пре 6 месеци) против МУП ЦГ? Можда министар мисли да су судске пресуде и управна другостепена решења оно што каже његов шеф Мило Ђукановић у тренуцима када треба краткорочно преварити туристе из Србије”.
У покушају потирања свега српског представници црногорског режима иду дотле да тврде да црногорска државност нема никакве везе са светосављем. Колико су опасне овакве изјаве, чак и ако иза њих стоји директор полиције кога терете за плагијат свих научних радова које је потписао?
“Изјаву новог и самопроглашеног експерта за теологију и историју, директора полиције Веселина Вељовића, треба посматрати у контексту сличних научних „открића“ његовог шефа, премијера Марковића и његовог бившег председника Вујановића (чији је саветник био). Заједничко за њих тројицу је што су своја академска звања стекли у Србији. Зато се поставља логично питање, зашто нису своје тезе о Немањићима, забрани СПЦ да се изјашњава о Закону о слободи вероисповести јер није за ЕУ и НАТО (Марковић) и одузимању имовине СПЦ јер упис у катастар не значи ништа (Вујановић) презентирали пред професорима Правног факултета, Факултета за безбедност и Војне академије? То би била права „интелектуална храброст“ ове тројице. Овако делује да су само из каријерних и опортунистичких разлога испуњавали нечији налог када су давали таква „тумачења“. Да ли је то био налог њиховог шефа Ђукановића и његовог окружења, које је очигледно у делиријуму након неуспелог покушаја да се добије томос од цариградског патријарха, или нових ментора из јужног крила НАТО-а, можда и старих пријатеља са Запада, србофоба и ратних злочинаца попут Тонија Блера, кога и Београду након 2012. власт доживљава као пријатеља и саветника, тешко је проценити. Мени се чини да има од свега помало”.
O jeziku , ne vidim da neke nov. ili port. se stampaju na (nazovi ) Crogorskom jeziku , jos uvek sve ide na Srpskom jez. (naravno a ij.) Srbskim jezikom govori i presjenik drzave Cg. a Goole – ne prpoznaje Crno. jezik. pa kad smo kod prededika , zarko zeli u EU. da <<uvede buckuris<< dr.CG. Primer<<> zasto prosto<< kad moze komplkovano. Zanimljivo =posle vekovne postojanosti Cg.sjetise se da izmjene jezik .