ИН4С

ИН4С портал

Мирослављево јеванђеље данас пред публиком (видео)

1 min read

narodni muzej

Мирослављево јеванђеље, најстарији и највреднији сачувани српски ћирилични рукопис, биће изложено данас у Народном музеју, у оквиру изложбе „Завети и поруке. Стефан Немања – девет векова“.

Јеванђеље ће бити доступно на увид свим заинтересованим посетиоцима од 12-20х. Народна библиотека Србије која је матична установа за заштиту старе и ретке књиге, прописала је посебан режим по којем Мирослављево јеванђеље, уз одобрење Министарства културе и информисања и сагласност Народне библиотеке, може бити излагано само десет дана током једне године. Сходно томе, након 24. октобра, следећи термини у којима ће моћи да се види Јеванђеље биће први и последњи четвртак у месецу током трајања изложбе „Завети и поруке. Стефан Немања – девет векова“.

Мирослављево јеванђеље се чува у Народном музеју у Београду под инвентарским бројем 1536. Писано је на пергаменту и има 181 лист; у кожном је повезу. Један од листова (бр. 165), који је руски владика Порфирије Успенски однео 1845-46. године из Хиландара, чува се у Националној библиотеци у Санкт Петербургу. Запис на последњем, 181. листу Јеванђеља говори да га је поручио хумски кнез Мирослав, брат великог жупана Стефана Немање. Мирослављево јеванђеље је, вероватно, било намењено његовој задужбини – епископској цркви св. Петра и Павла у Бијелом Пољу на Лиму, а претпоставља се да је тамо могло бити исписано и илустровано.

Из записа на последњем листу се сазнаје и име дијака Глигорија, који се потписао на још једном месту у књизи, на листу 178, овај пут као Григорије. У науци су постављене различите хипотезе о његовој улози у настанку Јеванђеља. Сматра се да је могао бити писар или минијатуриста.

Мирослављево јеванђеље је писано на старословенском језику, српске редакције и рашке ортографије. По свом саставу је јеванђелистар – богослужбена књига која има делове четири јеванђеља распоређене према редоследу читања у току црквене године. Осим јеванђеоског текста, испред сваког читања има исписане алилујаре.

Текст Јеванђеља је писан пером у две колумне, мрком и црном бојом, а већина наслова црвеном. Књига садржи 296 минијатура цртаних пером, а затим бојених четкицом црвеном, зеленом, жутом и белом бојом и украшених златом. Минијатуре су у облику заставица и иницијала. Кожни повез Јеванђеља није првобитан, већ је вероватно из XИВ века, а претпоставља се да је преузет са неког другог рукописа.

Мирослављево јеванђеље показује развијен систем књижног украса, заснован на западњачкој и византијској традицији. Стил минијатура у основи је романички, а садржи и византијске утицаје. У њему су заступљени иницијали карактеристични за романичку минијатуру, често пореклом из острвске (инсуларне) и пре-каролиншке уметности, као и једноставнији иницијали византијског порекла.

Основна средства изражавања илуминатора Мирослављевог јеванђеља су линија и боја. Њихова палета је сведена, а односи боја звучни. При обради људске фигуре, волумен је постигнут цртежом, а ређе моделацијом. Инкарнати су светло-ружичасти или је остављено да се види боја пергамента, а пластичност је постигнута наношењем руменила на истакнуте површине лица. Пропорције су здепасте, а драперије следе и наглашавају облике тела.

Мирослављево јеванђеље се чувало у манастиру Хиландару до 1896. године, када га је краљ Александар Обреновић добио на поклон од братства и донео у Србију. Живот Јеванђеља у музеју започиње 1935. године, његовом предајом Музеју кнеза Павла. Године 2005. Мирослављево јеванђеље је уписано у Унескову листу Памћење света. Постало је део препознатљивог идентитета Народног музеја, посебно због употребе минијатуре са две сучељене птице за лого Музеја.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

0 thoughts on “Мирослављево јеванђеље данас пред публиком (видео)

  1. KAD SU MONTENEGINI PROGLSILI VUKA DA IM JE UKRAO JEZIK ISTINA BEZ ONA VA NEARTIKULISANA GLASA KOJE ĐACIMA NNEZNAJU DA KŽU KAKO ZVUČE , ZAŠTO NE BI KAZALI DA IM JE UKRADENOI MIROSLAVLJEVO JEVANĐELJE KADA JE TU JOŠ ONAJ PDGRIJANI LEŠ „ŠPIJUN IZ PIPERA “ STRUČNJAK KRAĐE I UCJENE ( SJEĆAJU SE NEKI DAVNIH 60 -GODINA I KRĐE INTIMNOG DNEVNIKA NAĐE PODEREGIN GLUMICE IZ BG )

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *