ИН4С

ИН4С портал

Министарство просвете у мисији стварања “људи без особина”, “специјализованих креатура”

1 min read
Када се одлучним "укидањем знања" обесмисли постојећи идентитет, онда је на тим темељима лако градити нови, базиран на ширењу незнања, тј. на свакојаким лажавинама, фалсификатима и фантазијама.

Илустрација: poly.land

Почетком новембра прошле године, по ко зна који пут, указали смо да су актуелни црногорски режим, те Министарство просвете као његов саставни дио, кренули у „одлучну“ борбу са здравим разумом, традицијом и духовним насљеђем нашег народа.

Нажалост, након „осавремењивања“ монтенегринских уџбеника одстрањивањем великана наше књижевности, настављено је са вјештачким „просветним“ подухватима. Чини се да “креативност“ људи задужених да воде бригу о црногорском образовном систему ових дана досеже врхунац. Наиме, јуче су у јавност доспјеле информације да ученици појединих смјерова у школама електротехничке, машинске, поморске, економске и хемијске струке неће изучавати историју, географију, али и други страни језик, екологију, социологију.

Као по обичају, најутемељеније коментаре на нове режимске “враголије” пронашли смо на друштвеним мрежама. Осврћући се на нове бисере црногорске просветне стратегије, Владан Јекнић истиче сљедеће:

„Тако је, сведимо образовање на пуку формалност без суштине. Ионако смо сјајно образовани.

У развијеним друштвима – а то су она која размишљају о себи – постају свјесни да је улагање у друштвене науке једнако важно, али кад си провинција онда тобом не владају закони логике, већ инерција”.

Илустрација: kurir.rs

Политички аналитичар Бошко Вукићевић такође је прокоментарисао „модернизовање“ средњошколских образовних програма:

Интересантна су ова “укидања знања” која се предлажу у новим образовним политикама Монтенегра, а у циљу прављења специјализованих креатура на тржишту рада, које ће се само разумјети у своју струку, а у свему осталом ће представљати незнавене аветиње. Зар је то сврха образовања?

И уопште, може ли особа која не посједује елементарну подлогу из историје, географије, социологије успјешно функционисати не само на тржишту рада, већ и у животу и свијету? По мишљењима стручњака који предлажу нове образовне политике – очигледно може.

Но, оваква стратегија је и у складу са пројектом стварања новог монтенегринског човјека, који промовише клептократски режим. Треба што више побјећи од историје, на примјер, оградити се максимално од својих предака и од самих себе – како би били потврђени као идеални кандидати за новог монтенегринског човјека.

Ko
Дамир Шеховић

Не ради се толико о стварању новог идентитета, колико о негирању претходног, или постојећег. О прављењу “човјека без особина”. Када се одлучним “укидањем знања” обесмисли постојећи идентитет, онда је на тим темељима лако градити нови, базиран на ширењу незнања, тј. на свакојаким лажавинама, фалсификатима и фантазијама. Е, то су нове образовне политике Монтенегра“, закључио је Вукићевић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *