„Ми често не видимо да постоји велики отпор…“
1 min read
Ивица Дачић
Министар спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је да је суштина састанака у оквиру Берлинског процеса тема проширења ЕУ.
Лондонска конференција у оквиру Берлинског процеса одржава се данас и сутра, а Ивица Дачић је стигао у Лондон и током поднева је обишао гроб Карла Маркса на Хајтгејтском гробљу у северном Лондону.
Дачић је за РТС рекао да он и министар унутрашњих послова Небојша Стефановић имају састанке с министрима унутрашњих и спољних послова. После тога уследиће централни самит премијера са шефовима држава и влада неких земаља ЕУ.
„Овога пута се Велика Британија труди да се то не односи само на економију или на, како се то често зове – ‘conectivitu’, односно повезивање, већ да ту мало постоје и политичке теме као што је то помирење у региону, нестала лица“, рекао је Дачић.
Он је додао да је централна ствар код свих самита то што је покренута иницијатива и што се неко сетио да покаже да је проширење ЕУ на Западни Балкан и даље на агенди. Дачић истиче да се ту велика захвалност дугује немачкој канцеларки Ангели Меркел.
„Из наше перспективе, ми често не видимо да постоји велики отпор томе у ЕУ. Да исто као што у нашим земљама можда постоји један замор од сталног одлагања проширења, односно замор од сталних реформи, тако у земљама ЕУ постоји један замор од проширења у смислу тога да земље размишљају да ли је то у њиховом интересу“, рекао је Дачић.
Он је истакао да и даље постоје различити ставови и да се износе идеје да треба зауставити даљи пријем нових чланица у ЕУ.