Мермерни град у срцу централне Азије: Добро дошли у Ашхабад
1 min read
Ашхабад: wikiway.com
Негдjе поред споредних и прашњавих путева централне Азије, из пустиње се уздиже свијетао и чист град. Својим мермерно бијелим зградама, празним широким булеварима и психоделичким свjетлима, главни град Туркменистана је видно другачији од остатка региона.
Кроз посљедњу деценију држава је невjероватно напредовала због својих ресурса нафте и природног гаса. Влада Туркменисана је од тада просто сипала богатство како би преуредила свој главни град Ашхабад.
Како је постало све тако необично
Велики земљотрес који је погодио Ашхабад 1948. године је сравнио са земљом читав град убивши скоро 110 хиљада људи, иако је Стаљин одбио да призна ово и пријавио само 14 хиљада мртвих. Ашхабад је потом поново изграђен у совјетском стилу.
Туркменистан је добио своју независнот 1991. године. Вођа Туркменистана, Сапармурат Нијазов, одмах је извршио припрему планова за “златно доба Туркменистана”. Резултат је био потпуно нов град са распрострањеним палатама, златним куполама, фонтанама, неонско освијетљеним споменицима и стаљинистичким државним министарствима.
Да ли вриједи посјетити Ашхабад
Туркменистан је седма најмање посјећена држава на свијету, са само седам хиљада туриста годишње. Многи путници избјегавају Туркменистан због строгих правила о визама. Туристичку визу можете да добијете једино ако се придружите туристичкој тури, а то значи већи трошак и ограничену слободу. Можете добити и пролазну визу, али вам то даје три до пет дана у земљи.
Ашхабад има међународни аеродром који је повезан са многим градовима у Европи и са Блиским истоком, али није уопште није јефтин. Већина људи одлучује да путује преко Туркемнистана баш због тога што је тешко добити визу за улазак у земљу. Али када једном упаднете у туристичку туру, релативно је лако да добијете позив и визу по доласку.
Извор: Национална географија
Najobičniji kič, podsjeća na Skoplje, Tiranu, Prištinu, pa i na Podgoricu!