Медојевић: Режим креира лажни наратив да се иза кампање ДФ крије хибридни рат Русије
1 min read
Небојша Медојевић
Предједник ПзП и један од лидера ДФ Небојша Медојевић учествовао је у раду округлог стола “Сајбер безбједност за политичке партије и изборе – Како најбоље заштити демократске процесе против малигних учесника”
На конференцији су говорили Мике Гилдинг, замјеник директора за ИТ Репубилканског Националног Комитета, Гини Баданнес, директор стратешких пројеката сајбербезбједност и демократија у „MICROSOFTU“.
Гилдинг је презентирао мјере заштите од хаковања које је у изборној кампањи 2016. користио изборни штаб Доналда Трампа и које су се показале врло ефикасним, јер није било ниједног упада у ИТ са стране, нити неке озбиљније штете по кампању предсјендика Трампа.
Гилдинг је посебно истакао да је у изборним процесима најважнија добра организација која мора бити заснована на тзв. мултилевел механизмима и изоловању приступа различитим информацијама од неовлашћених корисника. За то је потребна дисциплина у раду, а посебно у дијелу прикупљања података из теренске кампање гдје учествује на десетине хиљада активиста.
Баданнес, из „MICROSOFTА“ је презентирала технолошка решења и искуства ове компаније када је у питањи сајбер безбједност у кампањама у САД и истакла да су пријетње од хакерских упада са више разних спољних адреса реалност савремене политике која се одвија у дигиталном окружењу и да је „MICROSOFT“ у сарадњи са академском заједницом урадио читав низ истраживања која су имала за циљ заштиту изборног процеса и демократије од сајбернапада.
Као посебно опасне, Баданнес је истакла злоупотребе видео снимака и материјала које се, уз помоћ јефтине и свима доступне технологије, све више користе у дискредитацији политичких противника, а вјеродостојност измјењених снимака могу утврдити само специјалисти.
Медојевић је презентирао дигиталну камапнају коју је ДФ спровео уз помоћ експерата за кампање из Израела Арона Шавива, преко таблет рачунара са ГСМ картицама и посебних апликација за прикупљање и обраду података од стране теренских активности, што је омогућило да комуницирају са потенцијалним бирачима скоро у реалном времену и да своје политичке поруке ускладимо са очекивањима и перцепцијом бирача.
“Овде смо дошли до једног новог феномена. Режим који је био суочен са губитком власти и који се први пут сусреће са дигиталном кампањом опозиције и губитком власти коју држе силом и корупцијом већ 30 година, креира лажни наратив да се иза наше кампање крије хибридни рат Русије. Иако је нашу кампању водио израелски политички стратег који је водио више побједничких кампања Натањахуу, последњи комунистички режим у Европи је одлучио да нашу дигиталну кампањи заустави врло једноставно – зауставио је интернет комуникацију и забранио коришћење Вибера и Whats-app на дан избора. Овде видите да се наратив о сајбернападима, у условима недемократских и тоталитарних режима, врло лако може претворити у параноју и угрожавање демократије. ДФ је посебну пажњу посветио развоју апликација за таргетирање потенцијалних бирача и комуникацију преко друштвених мрежа и то нам је била ефикасна стратегија у условима медијске изолације и прогона. Очекујемо да до следећих избора, актулени режим поново забранио интернет и тако покуша да спријечи наш очекивано сјајан резултат”, истакао је Медојевић.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Pa naravno da napadaju DF jer im on jedini smetnja.Ovo ostalo manje vise sve prevarant do prevaranta.