Медији у САД “променили плочу“: Рат са Москвом је изгубљен за Кијев
1 min read
Украјина
„После вишемесечних дезинформација о узроцима и току борби у Украјини, амерички медији су почели да припремају јавно мњење у САД, Британији и Западу уопште, за пораз Украјине“, пише пуковник Даглас Мекгрегор у тексту за амерички конзервативни часопис.

У чланку „Када се лаж распрши“, експерт напомиње да су, упркос напорима западних медија да преувеличају одбрамбену моћ Украјине, пажљиви посматрачи видели исте снимке оборене руске опреме, као и покушаје да се прикажу локални сукоби као оперативни маневри Оружаних снага Украјине.
„И поред извртања чињеница и преувеличавања губитака руске војске у западним медијима, ситуација на ратишту се временом није променила. Када су Оружане снаге Украјине заузеле одбрамбене позиције у урбаним срединама, позиција Кијева је постала безнадежна – у условима савременог ратовања далекометним прецизним оружјем, тактика држања положаја је погубна за копнене снаге“, пише Мекгрегор.
„Као резултат тога, руске трупе су се усредсредиле на уништавање украјинске војске, која наставља да се бори само због повремене инфузије америчког и НАТО оружја. Међутим, украјинске трупе су исцрпљене, недостају им обучене замене, а никаква војна помоћ ни Сједињених Држава ни НАТО-а неће помоћи да се преокрене ситуација. Рат са Москвом је изгубљен за Кијев“, закључује Мекгрегор.
Према експерту, питање територијалних уступака више није ни релевантно – Русија већ контролише Донбас, Херсон и Запорожје области, а вероватно ће обезбедити и историјски руске градове Харков и Одесу са суседним регионима. Сада је питање како зауставити борбе које ће трајати цело лето.
Ако влада Зеленског настави да се придржава Бајденове поставке вечног сукоба са Русијом, онда ће то бити национално самоубиство: Кијев ће изложити централну Украјину артиљеријским и ракетним нападима. Да би избегли такав сценарио, европски политичари могу да одустану од плана за вечити рат у Украјини.
Други фактор има везе са самим Вашингтоном. Пошто је уложио преко 60 милијарди долара у украјинску државу која се распада, Вашингтон мора да се запита: шта ће бити са милионима Украјинаца и одакле ће доћи средства за обнову разорене земље усред глобалне економске катастрофе која се развија? Осим тога, Вашингтон, који је одговоран за екстраваганцију која је поткопала америчку економију, акумулира ефекат низа стратешких неуспеха у Авганистану, Ираку, Либији и Сирији.
Пошто је инфлација већ повећала потрошњу просечног америчког домаћинства за 460 долара месечно, пише Мекгрегор, колапс Украјине неће изазвати забринутост америчком бирачком телу. Она „можда тихо иде под воду, као Титаник“, пошто су Американци историјски били равнодушни према спољнополитичким питањима у поређењу са домаћим питањима. Стога је мало вероватно да ће пораз Украјине имати озбиљне политичке последице по америчке политичаре.


Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

