MCP: Ustoličenje mitropolita na Cetinju u nedjelju ali bez planiranog svenarodnog sabora ispred Cetinjskog manastira
1 min read
Saopštenje za javnost povodom predstojećeg ustoličenja Mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija
Cetinje, 27. avgust 2021.
Mletački putopisac Marjan Bolica objavio je 1614. godine „Opis skadarskog sandžakata“. U tom autentičnom spisu i važnom istorijskom izvoru, Bolica, između ostalog, opisuje i Cetinje s početka 17. vijeka, pa će tamo reći za mitropolita na Cetinju, kako on stoluje u Cetinjskom manastiru i kako je „duhovni vladar svih stanovnika Crne Gore” koji „nad sobom priznaje samo vlast Pećkog patrijarha”. A za samog Pećkog patrijarha, isti Bolica kaže da njegovoj duhovnoj vlasti podliježu „sva Srbija, zatim Podgorica, Crna Gora i Župa. Među tim zemljama je i Kotor…”
Ovaj istorijski zapis nalazi se tačno na pola vremenskog puta od 13. vijeka i doba Svetog Save, osnivača prvih pravoslavnih episkopija sa domicilnim sveštenstvom, na teritoriji današnje Crne Gore, do nas današnjih pravoslavnih hrišćana u Crnoj Gori, koji sa velikom radošću dočekujemo svog Patrijarha.
Ne razumijemo, ali ne osporavamo pravo nekih građana Crne Gore da nastavak ove, očigledno vjekovne i dobro utemeljene crnogorske tradicije, doživljavaju kao „atak“ na Crnu Goru, njenu slobodu i slično. Jasno je da u najavljenoj i planiranoj cetinjskoj svečanosti nema nijedan novi detalj koji bi se kosio sa dosadašnjom osveštanom crkvenom praksom u Crnoj Gori, pa je neprihvatljivo i neopravdano da se ovom vjerskom činu pripisuje bilo kakav politički karakter, kako to čine pojedini partijski aktivisti, koji ovih dana podižu tenzije među braćom i prednjače u javnim protestima protiv ustoličenja, pokušavajući da Crkvi i njenom vjernom narodu ugroze i ospore osnovno ljudsko pravo i slobodu vjere.
Šta god u ovom trenutku mislili moramo shvatiti i prihvatiti činjenicu da je Crna Gora država svih nas. U njoj nema većih ili manjih Crnogoraca – nego, valjda, po svemu i u svemu, samo i jedino – ravnopravnih građana. Evropska, sekularna i građanska Crna Gora ne smije da se temelji na mržnji i isključivosti, nego na njenom Ustavu i zakonima. Čuvajući sekularni karakter i ustavni poredak Crne Gore Srpska Pravoslavna Crkva, njeni episkopi, sveštenici i vjerni narod u Crnoj Gori pokazali su odlučnost, hrabrost ali i jevanđeljsku mudrost i odgovornost u svim dosadašnjim društveno osjetljivim trenucima kojih, nažalost, nije bilo malo. Svojim hrišćanskim stavom i djelovanjem Crkva se projavila kao ključni faktor mira i stabilnosti u Crnoj Gori, ali, u isto vrijeme, pokazala je visok stepen građanske i demokratske svijesti.
Koristeći Ustavom i zakonima zagarantovana prava na slobodu vjere, a sledujući vjekovni kontinuitet ustoličenja crnogorskih mitropolita u tron Cetinjskog manastira, Mitropolija crnogorsko-primorska organizovaće ustoličenje mitropolita Joanikija na Cetinju u ranije najavljenom terminu – nedjelja, 5. septembar 2021. godine. Želeći da damo maksimalan doprinos miru i stabilnosti Crne Gore, poštujući epidemiološke mjere, odlučili smo da se ustoličenje obavi pod svodovima Cetinjskog manastira, na liturgijskom sabranju kojim će načalstvovati Njegova Svetost Patrijarh srpski Gospodin Porfirije, uz sasluženje episkopa iz naše i drugih sestrinskih Crkava sa sveštenstvom i uz prisustvo predstavnika crkvenih opština iz Crne Gore. Dakle, ovaj događaj obaviće se bez ranije planiranog svenarodnog sabora ispred Cetinjskog manastira.
Ustoličenje Mitropolita je radost cijele Crkve pa pozivamo sveštenstvo da sa vjerujućim narodom toga dana u svim hramovima Mitropolije crnogorsko-primorske liturgijski i sa blagodarenjima Bogu proslavi ovaj događaj. Za sve one koji ostanu u svojim domovima Radio televizija Crne Gore i Mitropolija crnogorsko-primorska obezbijediće direktan televizijski prenos iz Cetinjskog manastira.
Ne manja radost i blagoslov za sve vjernike u Crnoj Gori predstavlja i prva posjeta Patrijarha srpskog Porfirija Mitropoliji crnogorsko-primorskoj. Sve one koji žele da lično dočekaju Patrijarha Porfirija i prime njegov patrijaraški blagoslov, a znamo da je takvih veliki broj, pozivamo da uzmu učešća u svečanosti koja će se, dan ranije, u subotu 4. septembra sa početkom u 18 časova, zbog trenutne epidemiološke situacije, održati na otvorenom ispred Sabornog hrama Hristovog Vaskrsenja u Podgorici.
Ugledajući se na Svetog Petra Cetinjskog, mirotvorca i čudotvorca, koji je sav svoj život posvetio mireći zavađenu braću, ni mi nećemo nikada prestati da pozivamo i sebe i sve naše bližnje, uključujući i one koji misle drugačije od nas, na mir, slogu, praštanje i pomirenje, učeći se od apostola naroda Pavla koji nam zapovijeda da „sa svakom smirenošću i krotošću, sa dugotrpljenjem, podnosimo jedan drugoga u ljubavi“. (Ef. 4, 1-2).
Neka se ovim svečanim činom ustoličenja Mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija useli mir i duhovna radost u svako srce, u svaki dom i porodicu, i vjerujuću i nevjerujuću, i u one koji nas mrze i u one koji nas vole. Da se manje svađamo a što više razgovaramo, da jedni druge čujemo i razumijemo, a onda da se bratski zagrlimo i izmirimo. Tada će blagoslov Božiji i Svetog Petra Cetinjskog biti na svima nama, našim potomcima i cijeloj Crnoj Gori! Amin, Bože daj!
Iz Mitropolije crnogorsko-primorske
Pročitajte JOŠ:

Bez crkvenog sabora? Doci ce zato komite , ustase i balije .
Ovaj Portal je zaista postao jedna velika NULA . Šta im se god ne dopadne oni brišu . Očevidno su se ugledali na DPS .
Ovakvo razocarenje…Dritana za Mitropolita!
Postujem odluku Mitropolije te stoga necu ici na Cetinje. S jedne strane, razumijem da Mitropolija zeli samo mir, ali sa druge strane taj mir je duzna da obezbijedi drzava i njene sluzbe a ne Mitropolija. Zato malo i boli da ne kazem vrijedja cinjenica da mi ne mozemo na Cetinje, ali komite mogu taj isti dan…
Osim toga, za sta se borismo Litijama a sta dobismo?
Mozda grijesim, ali da je Amfilohije ziv bilo bi drugacije.
Ne znam vama, narode,ali meni je u dusi teze otkad smijenismo vlast, jer ne docekasmo sustinsku slobodu vec samo povlacenja, ustupci, trpljenja…
Ja za ovo ne glasah.
Ja sebe vise ne vidim u ovoj drzavi! Put pod noge…
Danas su 23 poslanika skupstine grada cetinja izglasali da se zabrani ustolicenje na cetinju i nareavno dritanova i adjiceva ura je glasala za to i sta da radi mitroplojija,braco pamet u glavu i poslije ovoga samo kulturnu autonomiju traziti kao albanci u makedoniji tj. stara hercegovina od Podgorice,Niksica i Ostroga i naravn Srpsko primorje koje nije bilo nikad njihovo i njihove lopove protjerati sa primorja u njihovo cetinje .Sa ovim ustasama mi nemamo sta vise traziti,a i drzava ih podrzava jer to je sad jasno ko dan.
bravo za komentar, i ja se sa tim slažem, svaki put kad budem u CG to u svome srcu osjetim. Treba se od ustaša odijeliti.
E da se vladika Danilo Njegošev ovako povlačio pred turskom vjerom i domaćom prevjerom, ne bismo dotrajali do današnjega dana, koliko je Crne Gore! Lako je, vladiko, besjediti o Njegošu, treba postupati njegoševski a ne ne uviđati ulaziti u sve strašnije kompromise sa bezakonicima! Ko se boji Boga istinoga, ne boji se ljudi i demona!
Ko jednom dozvoli da ga zastraše i natjeraju da ustukne, strašiće se svaki sljedeći put sve više i više i gubiće sve više i više.
Braćo i sestre, srce i duša traže slobodu. Svi smo mislili da će okupljanje 5 septembra biti i znak poraza ustaške ideologije u CG. Zato nas ovo ljuti, ali nismo rode u pravu. Prvo, što da od nekog ustaškog ološa napravimo mučenika (ako taj dan dobije batine od naroda jer će nasrnuti na manastir)? Ovako kada ga milicija i obezbjeđenje umlate biće kao da ništa nije bilo jer se od kriminalca i ološa danas ne pravi heroj, nekad bilo ne ponovilo se. Drugo, tragično bi bilo da neko od našeg roda postradao na bilo kakav način, ta krv ne treba ni našoj crkvi ni novoj CG na rukama. Razmislite, sve muke koje su snašle ovaj naš srpski narod crkva je preživjela i vaskrsavala. Zajedno sa nama. Ovđe ima ubačenih zimzelenih, crvenih i Mletaka, pišu svašta. Lažno se predstavljaju, podgrijevajući bijes među Srbima, kako bi napravili neku muku koju bi pokazivali svijetu, ne ovaj put. Ovaj put ima da vas mlati milicija koju ste vi zapošljavali, neće ostati traga u sjećanju srpskog naroda na ovu izdaju koju ste sprovodili protiv srpskog naroda i crkve. Pomozi Bože da se Srbi slože. Nećemo propasti braćo i sestre, „jaku ekipu“ imamo uz Svetog Savu koji se gore moli i bdi nad nama. Raduj se srpski rode!
Tako je. Bez obzira sto svi imamo veliku zelju da podjemo, pocev od svestenstva pa do svakog Srbina, ali sta je tu je i ispostujmo ovo bez mnogo filozofiranja. Ko zna sta se u medjuvremenu dogodilo sto ih je navelo da promijene odluku, a bili su radosno pozvali narod da dodju i sami se nadali tome. Sigurno je i mitropolitu Joanikiju tesko, teze nego svima nama. Kao sto je i njegovim prethodnicima bilo tesko pri stupanju na taj tron. Okupimo se u Podgorici noc prije i podrzimo ga, a u nedjelju u svojim hramovima pomolimo se za njega i patrijarha nam.
LJUDIIIII CUSTE LI ZADNJU VEST DA SKUPSTINA CRNE GORE TRAZI OD POLICIJE DA ZABRANI USTOLICENJE MITROPOLITA NA CETINJU!!!!!
nije tačno
Skupština Cetinja to traži!
A ko čini tu Skupštinu Cetinja? Nisu li za to glasali Dritanovi i Bečićevi poslanici?
Zašto cenzurišete komentare ? Možda crkvi ne treba narod je li i i njima mir naša nacija?
Sto ce nam Mitropolit Joanikije, ustolicimo DRITANA, on je glavni i on se pita!!!
Crkvo kakva si ne trebali te…samo za sahrane i pomene!na cem spadosmo…dajte tu CPC. valjda oni nece umirati od straha…Amin
Bruka! Zar šaka jada sa Cetinja da diktira uslove SPC a da se naša crkva povlači pred tim nesojima? Dokle bre? Jesu li litije bile zalud? Šta je sa vama ljudi? Bruka i sramota!
Ne brate, to je kohabitacija. Kohabitacija čiji je dio i „pravoslavna crkva u crnoj gori“.
Oni diktiraju i ko ce imati drzavljanstvo a ko ne.
eeeeee moj Crnogorac….. Niti ti mozes da shvatis neke stvari- Niti moze civek da ti objasni….. KORONA kad Lupi po glavi— tesko tebi… Niko i nikad ti nemoze pomoci… Zalim te….ajt zdravo!!!
Ahahahahaha… tvoji tebe zale Dare…. ahahahaha
Nauci Dare prvo da pises. Ne moze se pise odvojeno gluperdo :-)))
Ne zovi ustasu Crnogoracem kumim te.
Nažalost, ovo je klasična izdaja naroda koji je spreman i život da da za crkvu. Nije problem pronaći neki eufemizam kojim će sve da bude opravdano.
Sta lupate ljudi,izdani smo kad nam je crkva naturila Krivokapica a DF sve to precutno prihvata!Jel se Crkva ogradila od Krivokapica?Nije,on ce biti na Cetinju i onako nevakcinisani idiot!Da li DF rusi Krivokapica sto nema popisa?Ne rusi,sto tu vise nije jasno.
U misju rupu Srbi :-)))
Tu ćete vi posle rezultata sledećeg popisa. Prijatan sedvič, bote.
Grdno se varas klasik. Jel se to upravo javljas iz misje rupe 🙂
Zato popisa neće ni biti.
Ovo je sve nepomjanik platio sa ovom tobožnjom rekordnom zaplenom kokaina TREBA DA BUDEMO SREĆNI NARODE pih
JE LI MOGUCE DA NEDAJU.NARODU
A NAROD IM JE ODBRANIO.SVETINJE.. NEMA USTOLICENJA.BEZ NARODA. JE LI MOGUCE DA SU VAS.MOMITE.ISPREPADALE.MI NAROD CE MO DOCI NA CETINJE. ZIVLJELO PRAVOSLAVLJE
Nažalost, ovo je kasična izdaja naroda koji je spreman i život da da za crkvu. Nije problem pronaći neki eufemizam, koji će se opravdati ovakav potez.
Ovo moze proci samo ako ustase isto tako ne mogu doci medjutim ako ustasama nije zabranjeno onda braco poslije doceka partrijaha sutradan pravac na cetinje pa neka oni razmisljaju sta cej sa ustasam.
Mitropolija Crnogorsko promorska nije smjela izdati ovo saopštenje i mješati se u svjetovne političke naredbe. Nema narodnog sabora i nema onda ni božije volje ni blagoslova. Joanikije kome si pastir, ova bruka će živjeti dovijeka.
Ovo je NAJMUDRIJA odlika koja se mogla donijeti!
Mi ćemo u velikom broju 04.septembra dočekati našeg Patrijarha Porfirija i Mitropolita Joanikija u Podgorici, ništa manje svečano no što bi to bilo na Cetinju.
Smatram da se ovom odlukom gledalo se da se vjernici SPC ne uvuku u sukobe sa cetinjskim boljševicima i ateistima nevjernicima koji će sigurno želeti i pored ove odluke da ometaju čisto vjerski obred ustoličenja.
Ovom odlukom se sva odgovornost u potpunosti prebacuje na njih i njihove postrekače okupljene oko Mila Đukanovića i Veljovića, raznih Draginja, Zekovića i ostalih krimo-boljševičkih struktura koji će pred zapadnim ambasadama pokazati da su upravo oni koji izazivaju sukobe u CG i da su njihove parole đe se kunu u tu istu EU lažne, kao i da njihova „borba“ protiv fašizma je u stvari prazna agresivna parola koja je kao takva ogoljeni vid fašizma u svojoj završnoj fazi.
Da je to tako pokazaće dani pred nama jer će ovom odlukom oni biti najnezadovoljnije jer je nijesu očekivali pa će krenut u dalje otkrivanje i pokazivanje svojih nečovječnih tragova!
Dakle, bolja odluka se od ove nije mogla donijeti a da je samo u korist vjernika SPC i Srba u CG!
To su sve samo bijedni i žalosni izgovori da se opravda kukavička izdaja i odricanje od sopstvenog naroda i da se prikrije da je crkva dio kohabitacije između vlade cuckog Jude, kravataša i DPS-a!
Kazu“ pametniji popusta“ a da li je tako kad su Cetinjani u pitanju?
Tako treba, zabijte se u misju rupu :-))))
Važno je da se održi tradicija da je ustoličenje mitropolita na Cetinju. Vidiš da su se mnogi urotili: stranke DPS i URA, i druge sitne stranke bliske Milu, pa moćna institucija prešjednika države, potpredsednik vlade Abazović, moćne ambasade, Mirašev NVO CPC, gradonačelnik Cetinja Kašćelan, i mediji – kako da izbace sa Cetinja taj tradicionalni događaj.
Kako ne shvatate, nema ustoličenja bez naroda. Narod je tijelo crkve.
Sad su popustili, neće proći dugo ni na ulicu neće smeti da iziđu.
Pa šta kažeš vladiko.
Da se poturčimo.. Pih..
Tako treba, zabij te se u misju rupu :-)))))
Majstorski potez Vladike i Profe, DPS i DF na aparatima.
Nek ponesu Mandić i Knežević po burek da iziju ispred manastira jer će i svečana večera biti za uži broj zvanica.
Eee…moj crni Mijusko….
Treba ispoštovati zahtjev i volju mitropolije.
Mudra i dobra odluka. Ovaj svečani čin treba da bude dostojanstven i treba da se odvija u duhovnoj a ne u stadionskoj atmosferi.
Sram da te bude, a ko stvara stadionsku atmosferu ako ne Milove i Krivobečićeve laž komite koje je trebalo izolovati i neutralisati a ne narodu zabranjivati da dođe na Cetinje. Pazi se, vladiko, da bez sopstvenog naroda u odlučnom času ne ostaneš!
Pošto nisu dozvolili nama da prisustvujemo, očekujte milogorce…tad vam neće smetati… živi bili pa videli
Tačno tako.
mislim da bi trebali da se povučete iz Cetinjskog manastira i da ga predate zakržljaloj rasi..svi ste jedno veliko razočaranje,a što se mene tiče završio sam i sa litijama i sa svim..pizda mi materina lud sam što se nerviram..pihh..
Da su pravi hriscani naravno da bi ga ustupili svojoj braci u hristu, Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi, gdje isti imaju vjernike u vecini. Sjecate li se kad su gradske vlasti Beca donijele odluku da se jedna veca katolicka crkva pokloni brojnim Srbima u Becu, da je pretvore u pravoslavnu i sluze u njoj!
Nikada mi ti i ostale ustase ne mozete biti braca. Vi ste divlja plemena i tako ce ostat.
URA 3:0 SPC
Kao što Krivi komunicira sa narodom preko Tvitera, tako počela i Mitropolija preko sve dužih i mutnijih saopštenja.
Srpski vjernici da zabrane ustoličenje….ne moze bez naroda
Ovo je izdaja
Pa izdaja je sve vrijeme, vidiš li? Ucijenio da krivi bude nosilac liste i premijer a sad ćuti! Podržao povlačenje tužilačkih zakona i time spasio i katnića i lazovića i dps lopove! Podržava krivog i bečića direktno na lokalne izbore i podržava njihovu kohabitaciju sa DPS-om! Ni riječ ne progovara za popis!! Što ti još treba!!??
DOKLE VIŠE I KOJA JE GRANICA POVLAČENJA BRAĆO SRBI!? PRAŠTATI TREBA ALI SE PREDAVATI NE TREBA NIKADA.
Niste vecina u Crnoj Gori da sve odredjujete!
Nije crnogorski ako nije Srpski Srbine..
Tekovine revolucije, ne vredi. Nikada se to ispraviti ne može. Gore posledice je Broz ostavio nego osmanlije.
Ispravna odluka,sah-mat.Bravo za Mitropolita,sada Komite izvolite svadjate se sami sa sobom.Manastiru ne mozete prici a ovo najmanje odgovara Milu koji je planirao nerede.
NEMA USTOLICENJA EZ NARODA NEMOJ DA NAS KOBITE. NIJESMO.IZUMRLI. AKO STE SE VI SA VLASTI PREPALI OD DPS. MI NIJE SMO.I IDEMO NA CETINJE. ZIVIO SRPSKI. NARODE CESTITI. KAKO JE TO USTOLICENJEBEZVJERNOG.NARODA.
Crna Gora nije država. Raspada se po svim šavovima. Kako je i nastala, pljačkom, prevarom i švercom, tako će i da propadne! Crnogorske ustaše su malobronije, manje se rađaju od nas – više ih je u el-dži-bi-ti pokretu, više umiru pljačkajući italijanske butike i ušmrkujući Milovu robu… Nemaju čemu da se nadaju, kako rade tako će i da prođu… A kad dođe vrijeme, a to vrijeme dolazi…
Srpska sloga biće poraz vragu!
JA MISLIM DA SE.VODJE NAROD PITA.NAROD IH JE DOVEO NA VLAST. NE MOGU ZABRANITI NARODU DA PRISUSTVUJE USTOLICENJU. NAROD TREBA DA DODJE. JELI MOVUCE DA SU SE PREPALI OD DPS. AKO JE TAKO ONDA NEKA NAS NE BUDE VISE.TO JE SRAMOTA. SVI NA CETINJE NARODE PONOSNI NEMOJ DA VAS PONIZAVAJU. NEGO DA PROSLAVIMO USTOLICENJE NASEG NOANIKIJA .DA BUDE U MIRU I SA SRECOM
Put bez povratka!
Iako su ga nazivali svakojako i vređali najpogrdnijim nazivima, pok. Risto ovako nešto ne bi nikada dozvolio. Nije On bio samo pop, On je bio ono što najviše i odlikuje Crnogorca, ljudina.
Crnogorca Srbina
Mitropolit Amfilohije, a ne Risto!
Kao zbog epidemioloske situacije nece sabor, a onda kaze dodjite svi u Podgoricu 4.9. Pa recite lijepo da popustate komitama i ustasama u sred Crne Gore pa da znamo na cemu smo.
Puca nam …..za CT i Crnu Goru.Svi na doček Patrijarha Srpskog Porfirija u PG!
Kakav crni doček, kad im već narod ne treba i kad mogu da se sami ustoličuju, onda nek se sami i dočekuju!
Šta ima Patriarh SPC sa time?
Apsolutno ispravna i pametna odluka crkve. Sada je sve na vlasti, URA / Demokrate / Krivokapić, da obezbjede slobodu vjeroispovjesti po slovu zakona. Crkva je prošla ovaj test, ostalo je da vidimo kako će reagovati meki pakt ustaša koje je trebalo gurnuti na vjerujući narod i trenutne vlasti koja je trebala da igra ulogu mirotvorca, ali sada nema šta da razdvaja.
Ovo neće zadovoljiti komite i evivaše,oni imaju za cilj da se domognu cetinjskog manastira i u njega(ne daj Bože) smjeste onu avetinju od raspopa.Koliko su incidenata pravili prema sveštenstvu i učenicima bogoslovije,a nije bilo nikakvog ustoličenja.To je soj ispunjen mržnjom prema svemu što je srpsko,a praćen podrškom bivšeg kokain-nikotin režima.Ne bi bilo dobro da se zatvaramo u nekakve enklave,navodno patriotske,jer sve ima neke granice,i ne može se podržavati ovo cetinjsko alakanje,a sjutra osuđivati nečije drugo.
U pamet se crnogorci,srbi i svi drugi,oni koji sve ovo guraju su se davno zbrinuli na našoj zajedničkoj muci i sjutra za čas posla promijene destinaciju sebi i svojima,a ostave nas da „oči povadimo“.
A šta ako vam se desi da policija pusti evivaše u manastir a naroda vašeg tamo ne bude da ga brani, jeste li o tome razmišljali, uplašeni, sve gojković do gojkovića!?!
Stevo, ako policija pusti evivaše u manastir onda imamo jasnu situaciju gdje vlast nije u stanju da obezbjedi poštovanje zakona čime – po definiciji – slijedi period bezakonja. Dakle, biće potpuno legitimno izbaciti te ljude iz manastira na isti način na koji su tamo ušli. Time će se ujedno razobličiti nesposobnost (čitaj nevoljnost) trenutne vladajuće garniture da smiri situaciju u Crnoj Gori. Mišljenja sam da je bolje da ta situacija, ako mora da eskalira, eskalira uporedo sa razobličavanjem vlasti (URA / Demokrate / Krivokapić) nego bez toga. Ovo što ti pišeš, gdje se ja – a ne policija! – sukobljavam sa evivašima kreira narativ po kome imaš ustaše protiv četnika. Garantujem ti da onda idu saopštenja svih mogućih ambasada u CG gdje se situacija otrgla kontroli, može da prođe i uvođenje vanrednog stanja ili se zatraži NATO pomoć. Tada niko neće postavljati pitanje popisa, konfiskacije, lustracije i slično, jer će biti da smo u građanskom ratu u kome ne učestvuje umjerena vlast. Ne radi se ovdje o hrabrosti, nego o cilju: u Crnoj Gori se ne trči trka na 100 metara već maraton. Prva stanica je ustoličenje Mitropolita crnogorsko-primorskog od strane Patrijarha Srpske Pravoslavne Crkve u Cetinjskom manastiru. Druga stanica je Temeljni ugovor, lakše će biti sa ustoličenim Mitropolitom dati rok vlasti za to ili eventualno ići na nove litije: isključivo u organizaciji crkve. Neprijatelji nam nisu ustaše koji uzimaju Manastir, oni su toliko potrošna i malobrojna roba da je to glupo i pričati. Ovdje su glavni neprijatelji ex-komunisti maskirani u svejednost (Mir je naša nacija – kao da je sramno ako imaš naciju), evroatlanska „Vijesti“ građanština koja ima problem samo sa Srbima (URA) i umjereni asimilatori (Srbi u tranziciji od nekad-Srba ka 200% Crnogorcim „jer smo isti narod“, Novaci Kilibarde XXI vijeka koji se još nisu transformisali do kraja). Ustaše nemaju budućnost, previše su ekstremni za bilo čiju trajniju podršku. Neprijatelji Srba i kreatori montenegrinske nacije ih koriste isključivo kao potrošnu robu za huškanje ne bi li se isprovocirala reakcija, pa se onda onaj koji reaguje poistovjeti sa napadačem. Kada igraš fudbal i želiš da pobijediš ne skidaj pogled sa lopte. Vjeruj mi, 10 ljudi koji blokiraju kružne tokove nisu lopta već se njima igra.
Samo izgovori, izgovori, izgovori… Ne može se ovo sramotno povlačenje ničime opravdati, ako treba da pukne nek pukne pa da se riješi za svagda, a litije su pokazale koga ima (ubjedljivo) najviše. Vanredno stanje uvedeno od Milojka Spajića – kog Srbina bi za to trebalo da zabolje kurac!? Uvođenjem NATO nemojte nas plašiti, toliko glupi nijesmo.
Po meni Ovo Ono si dosta pogodio stvari…ali si zaboravio i na rizik da narod koji bi poginuo za svoju crkvu vec polako gubi strpljenje…nema svako istu duzinu fitilja…i o tome bi itekako trebalo povesti racuna jer i nasi casni oci podrze i sprovode nesto sto nam se svima posle o glavu obije a onda…pomagaj narode vjerni…
Ovo ono@ potpuno podrzavam tvoje razmisljanje, iako smatram da je ovime Vlast priznala da nije u stanju da omoguci vjernom narodu ustavno pravo da slobodno ispoljava svoju vjeru. Znaci li da sjutra ako neka ovakva fasisticka grupa ponovo zaprijeti i pobuni se, pa zabrani vjernicima da udju u neku crkvu na vjersku sluzbu, da ce vlasti u dogovoru sa crkvom ponovo kazati da se zbog opasnosti od sukoba vjernici uzdrze od ulaska u crkve i prisustvovanja liturgiji. Ali ako su iz policije i bezbjednosnih sluzbi predocili Vladi, Mitropoliji i Mitropolitu da su Milove lazikomite spremile krvoprolice i oruzane sukobe, cime bi bio ugrozen zivot ljudi, a sto je izvjesno, onda razumijem odluku nase Mitropolije. Sigurno je da je nssoj crkvi vazniji zivot njenih vjernika od svega drugoga.
Bravo Stevo, zdravo zboriš! Biće posle,kuku lele!
Tešite se…nema ustoličenja bez naroda. Na žalost.
Boze sacuvaj….odricemo li se Hrista zbog straha od ustasa?
Nije ovo poraz za Mitropoliju, nego za nesposobni provizorijum, koji ne može da se otme bitangi i DPS probisvijetima. Mitropolija će svoje obaviti u skladu sa kanonima i na Cetinju. U krajnjem, Cetinjski Manastir i Mitropolija kao dio Srpske Pravoslavne Crkve može da proglasi i ekstrateritorijalnost. Neka se narod u Crnoj Gori presabere, jer najmanje ima pravo da bude nezadovoljan sa svojom Mitropolijom, koja ga je litijama podigla na novi civilizacijski nivo. To što na izborima prošle godine taj isti narod nije ubjedljivo eliminisao bitanginu partiju nije greška crkve. Ovo što se dešava sada je samo posljedica toga i nesposobnosti nove vlasti. Šta bi inače narod očekivao? Da Mitropolija preuzme odgovornost za ponašanje grupice razbojnika koje kontroliše bitanga preko onog pacova Veljovića, kojeg država ne može da uhapsi?
Ovo je poraz za državu( za koju već odavno svi znamo da to nije) i novu vlast, koja očigledno to nije.
A što će crkva bez naroda, no da predstavlja samo gomilu ouidanog kamena.
Licemerno i razočaravajuće , kada im je bilo potrebno da „brane svetinje“ pozivali su vaskoliki narod, a sada kada ih je narod odbranio postao im je balast i nepotreban , pa to može lepo i uz kikiriki da gleda na TV. Po ovakvim stavovima i ponašanju narod im više nije potreban ni u crkvama , pa se slično ovoj preporuci može moliti i držati lične privatne liturgijice pred tv ekranima.
Nije ovo nikakv pametan potez kako mnogi pišu, ovo je kukavički primer i prikaz kako se izneveravaju vernici, i vernici SPC i vernici nove vlasti, ovo je najobičnije kukavičko ustuknuće i porazno otrežnjenje naroda da više nikom ne veruje. Sada je sve upitno, počev od potpisivanja tzv. Temeljnog ugovora, popisa, promena u sudstvu, policiji , ao eventualnom odpriznavanja Kosova* da i ne pomišljamo. Narod je svetinja iznad svega, ali njega nema ko da brani.
Naši popovi, izgleda više takvu crkvenu svijest nemaju. Uticaj Fanarske crkve i njenih pastira bez pastve postaje više neko očigledan.
Bravo, najbolji opis istine od koje svi bjeze.
a taman tako , IZDAJA
Ti očigledno nisi iz Crne Gore, pišeš ćirilicom ali se vidi da nisi Srbin. Možda di neki drugosrbijanac. A možda i druge vjere, “verniče”. Nisi ti Litije ni na tv pratio to je sigurno. Dosta vas ima zadatak da iznutra pokusava da dijeli i rovari. Džaba vam trud!
Ovo je šah – mat svim mrziteljima svega što je Srpsko. Ustolicenju ce prisustvovati izaslanici svih crkvenih opstina, tako da nema govora o popuštanju ustašama. A narod će se okupiti u subotu u Podgorici, poštovat će se epidemiološke mjere i pokazat svoju mudrost, odlucnost i vjeru. Provokatore ćemo prepoznati, ne sekirajte se zbog toga. I bit ce veličanstveno! A ovi iz CT, Plava i Gusinja, neka se zabavljaju sami sa sobom.
A političari većine, pamet u glavu, dosta je bilo mlaćenja prazne slame. Na posao!
Nešo, svetinje nisu odbranjene dok se ne potpiše temeljni ugovor.
Ovo im je sad prošlo, a nastaviće tamo gdje i Milo.
Nek narod svakako dođe.
Predan, prodan, izdan od svojega. Narod. Mucnina. Bravo iako smo se borili protiv tebe, MAJSTORE alal vjera. Sve kupio, sve ih pomutio, sve ih pustio da se otkriju,svima mangupski pustio da pokazu lice.
Odluka da se ustolicenje odrzi na Cetinju ima jacu tezinu od cinjenice da nece tamo biti narod da to direktno isprati. Komitama, DPS, URI i drustvu ne smeta toliko ustolicenje kao takvo vec im smeta sto ce se odrzati na Cetinju. Da im kazes da se isto odrzi u Podgorici sa 100.000 vernika bilo bi im svejedno, ali na Cetinju makar i bez naroda, e to im pravi kosmar od koga se nece oporaviti. Ovo se zove sah-mat. Mudra odluka!!
Objasni ti to nasim usijanim glavama koji bi samo da se inate i prkose. A sve vjernik do vjernika
Id izdajnika se ne oporavljamo,samo ih preziremo!
Ima li vecih izdajnika od vas ustasogoraca. Pljunuli ste na Njegosa i na sve Crnogorsko.
Haha,koliko ne razumiješ podlovćensku Crnu Goru,robu!
Da nam se dignu preci tek bi ti razumio podlovcensku Crnu Goru. Bilo bi samaranja. Nego toliko ste zatucani da bi i njih ubjedjivali da su bili u zabludi
PAMETO.
OVAKO SE POSTUJU VJERNICI
SJUTRA NAS OBRADUJTE IZJAVOM DA JE
MILO PRESO U POPOVE
ŠTO JE MNOGO MNOGO JE.
NIJE SE LIJEPO IGRAT SA NARODOM
Ovako se vjernici samo zapljuvavaju i sablažnjavaju, kukavički!
Da ste neki vjernici nebi tako reagovali.
Ti ćeš da procjenjuješnkakvi smo mi vjernici!?
Eto ja
Sramota za napade na mitropoliju,eto kakvi smo vjernici
Meni je nemjerljivo žao što nećemo na Cetinju proslaviti,ipak sveštenstvo bolje osjeća trenutak
Na nama vjernicima je da ispoštujemo odluku
SLOGA BIĆE PORAZ VRAGU!!!
Ustoličenje pratimo preko RTCG, a pričešćujemo se kod Dritana. eto toliko o doslednosti. Pod pritiskom Mila, ucenom Ure.
Najbolje bi bilo da patrijarh srpski i vladike koji namjeravaju s njim da dođu otkažu ustoličenje. To bi bio pravi potez.
Ima tu logike: ako ustoličavani neće svoj narod oko sebe, neka kao neustoličeni pričekava na ustoličenje!
Čemu onda ustolicenje bez vjerujuceg naroda…..
Inacenje nikome dobra ne donosi.
Ako si vjernik budi skroman i ne sili se i razmeci.
Vjera se nosi u sebi. Oni koji bi da poziraju i izazivaju neka nadju pametnija posla.
Razbojnici i banditi bi da koriste svaku priliku da sacuvaju svoje pozicije.
Nedozvoliti.
Kad dodju teski dani, kad krenu talibani.. Posle ove predaje i posprdavanja i sladjenja sake jada zbog ovog, ne racunajte na nas. Naravno da smo za mir, al povuc se olosu vi ste opet stali u kolo koje nije bilo na Litijama. Hvala vam. Koliko god mislili da je mudra, nije ova odluka. Jako je ponizna. Likuju ljubitelji tompsona. Bravo
Od sad nek vas brane demokrate i dritan.
narod ce se okupiti dan ranije u Podgorici
Zezatori pravoslavno-montenegrinski!?
Ustoličenje Mitropolita je prvenstveno duhovni čin, i tako ga treba i prihvatiti.Vjerujući narod razumije i u potpunosti će prihvatiti obraćanje iz Mitropolije.Zar nije prirodnije i Bogougodnije da se hirotinisanje obavi pod svodom manastira nego na livadi ispred.Blaženopočivši mitropolit Anfilohije se ustoličio u Manastir pa neka to bude mjesto ustoličenja i Joanikija.Crkva je kroz istoriju najbolje znala što je za vjerujući narod dobro a što nije.
I ovo je dokaz da je crkva iznad politike.Razumna odluka, primjeren ton saopstenja, kako i dolikuje nasoj crkvi.
Sa molitvenom radoscu ce hriscani pravoslavlja i svi ljudi dobre volje pratiti ustolicenje 41og Mitropolita Joanikija. u Crnoj Gori.
Ne, ovo je dokaz da Mitropolija crnogorsko-primorska postaje „sluškinja politike“ , i to montenegrinske!
Aha, preko televizije i onlajn ćete nam uvesti i pričešće, blagoš vama i nama!
Ne znači vam ništa što Gospod kaže: „Ko se postidi Mene pred ljudima, i ja ću se njega postidjeti pred Anđelima Božijim!…Teško onom ko sablazni jednog od ovih malih koji vjeruju u Mene!“
Kad je u istoriji Crkve bilo to da se ustoličenje narodnog pastira vrši bez naroda, jeste li vi pastiri zbog naroda ili zbog sebe, pasete li narod ili sami sebe? Zapamćeno će biti, na opštu sramotu, da je novi mitropolit crnogorsko-primorski bio ustoličen u odsustvu svoga naroda kome je sama Mitropolija zabranila da dođe!
Mudro Crkva odlučila. Pametne glave. Zašto DPS – ovim nesrećnicima dati priliku da rasplamsaju mržnju ili nedaj Bože neko zlo da se desi pa da krv padne među braćom kao vječna sjenka i motiv za mržnju neprolaznu. Ovako ako budu divljali viđeće se sve o njima najbolje. Tiha voda brijeg roni. Veliko se autošovinističko zlo zapatilo u zadnjih 30 godina a i od 45te na ovamo. Ne možemo no mudro, nama do mržnje nije niti će ikada biti. Oni su pokazali koliko „vrijede“ prošlim skupom…Pomozi Bože da se usijane glave ohlade od gordosti, srebroljublja i politikanstva pa da od silne zasljepljenosti ne vide da ruše sopstvenu porodicu, krv, narod, vjeru, pretke, svetinje. Kako braćo da se stavite na stranu ustaša, koji su vam pretcima oči vadili, novorođenčad lupali glavom u zid, pobili na stotine hiljada naših predaka? Pa njima su i muke u paklu blage što ih kroz vječnost čeka. Zar na stranu đavolju da pređete? Spašavajte duše braćo, nije život samo bukanje u prsa i državno zaposlenje…
PAMETNO ODGOVORNO , KAO PRAVA MAJKA CRKVA …
Sta je odgovorno?Da SPC daje juce jedno saopstenje juce a preko noci drugo.Uplasili Joanikija da ce biti nereda.SRBI PONIZENI KAO NIKADA.Toliko sam besan da bih u jednom trenutku rekao bravo zmijoglavi banditu srbomrscu a SRBI u CG kukavice.
NIKAD VECEG PONIZENJA,BRUKE I SRAMOTE.
Nisu ga uplasili nego je covjek mudro procijenio
Uplašili čovjeka da je korona opasna – vakcinisao se i odvraćao narod od prisustva liturgiji iz zdravstvenih razloga. Uplašili ga da je potpisivanje usaglašenog Temeljnog opasno po Crnu Goru – prećutao ga i izgrlio se i ižljubio sa nepotpisivačem. Uplašili ga da je ckveno-narodni sabor pred Cetinjskim manastirom opasan po Crnu Goru i sabor bi otkazan. Nemojte nam ga više plašiti, ako Boga znate! Mir je naša nacija!
Oko vakcinacije si u pravu
U pravu je i u ostalome. Crkva u Crnoj Gori počela u 21. vijeku da nas uči kukavičluku kao najvećoj ljubavi. E jadni naši preci što su dočekali!
Samo ti budi BESAN u svojoj zemlji, pazi, delija koji nema veze sa CG je besan, keve ti?
IMAM VEZE SA SPC BITANGO.
Dogodine na Cetinje! hahahahahahaha
Kako dogodine, kad je Srpska Pravoslavna Crkva svaki dan na Cetinje haha. Nisi znao.
Nečuvena sramota, i za koordinatore i za koordinisane, a najviše za koordinisane koordinatore!
Stupanje na stolicu cetinjskih mitropolita počelo pljuvanjem vjernog naroda!
BRUKAAAAAAAAAAAAA.Pa juce je Mitropolija objavila da se dolazi autobusima a sta je sad ovo.
Sta je sa izjavama Abazovica da ce drzava garantovati bezbednost.U SRPSKOJ CRNOJ GORI ta ista drzava se plasi nekih nereda u malenom ali velikom Cetinju od tzv. komita koje placa i organizuje zmijoglavi bandit.E VELIKO RAZOCARENJE I SRAM TE BILO Krivokapicu,bruko i sramoto nesposobna i strasljiva.SRBI SU OPET A OVAJ PUT NAJVISE PONIZENI OD IZDAJNIKA.
SRAMOTAAAAAAAAAAAAAAA
Milo srbomrzni naredio, Mitropolija nesrećna poslušala.
Jos popa Crkve Srbije da ispratimo Micovica…..dosta od nas.
Haha, o tome mozes samo da sanjas ustasogorac.
Ustaso previse s….
Dogodine u Prizren
Dogodine u Knina
A sad Dogodine u Cetinje
Ha ha ha ha
Ides li na ustolicenje 5tog ili gledas prenos preko RTCG :))
Ustolicenja na CT neće biti.
Rekla Baba Vanga je li
Bolno. Tim prije od koga. Na zdravlje vam ura, dps i demokrate.
Kako to crkva sa duhovnom smirenošću servira…Kako će se uskopistiti ovi iz skadarskog sandžakata….Rukopoloženja će biti razumije se na cetinju. Zbog epidemioloških mjera, bez naroda ali prenos na TVCG. Možda ga i TV cetinje retranslira….
Postavljaju se Turske zastave,Bilbordi dobrodoslice,Turčinu…sve to moze,a mi ne mozemo na ustoličenje…ALOOOO ???
O CEMU SE RADI
Srbinu predaja nije opcija. Tuga.
Ponižavanju srpskog naroda u Crnoj Gori nikad kraja, sad još u saradnji sa samim crkvarima!
Ovo saopštenje nije u duhu Mitropolije, te bi njegovo preosveštenstvo, trebalo da je povuče i pozove vjerni narod da prisustvuje . Ovo je izdaja.
Cekamo vas !……..obecali ste da ce te doci.Svetosavci ne dolazite.ha ha ha ha
Čekaj me, jado, donosimo ti 3 litre benzina i pršutu za sendvič.
Ponizili ste nas koji smo vas branili sa ovim, zbog ucjene par hiljada crnokosuljasa. Da, mir je vasa nacija. Al tako to biva.
Svi na ulice !!!
Pusti lepog miću da ti poje, mozda ti lakse bude!
E teško nama!
Hahahahahahahahahahahahahaha
Opet pobijedile komite. E Zdravko bruko jedna.
Bice im tamo ustolicenje. Sta su pobijedili. Mitropolija je donijela odluku da nema masovnog okupljanja a ne Zdravko. Bruka je sto ne umijes da citas
Mitropolija sprovodi volju stranih ambasada i lažkomita i lažcrkve Miraševe i DPSa, da Krivobečiće ne pominjemo! Slom i sunovrat.
Bruka je i što ti ne umiješ da čitaš t.j. čitaš ali ne razumiješ.
On cita kako vojvodi-kumu odgovara …
Muči, urašu krivobečićki!
Nije bruka Krivi Milov nego onaj koga je Zdravko tako disciplinovao, bez stida pred Bogom i pred Svetim Savom. Prvo vam narod nije trebao za služenje liturgije, kad vam je soroševa milokratija to naredila tobož zbog korone, pa vam mišljenje naroda ne treba kad zauzimate stvar o vakcinisanju koje nam pojedinci pokazno ispropagiraše, a sad vam narod ne treba za ustoličenje svoga arhipastira! SRAMNO!
Pametno