ИН4С

ИН4С портал

Маузолеј на Ловћену је дивљи објекат подигнут на узурпираном црквеном земљишту

1 min read
Прије свега уколико Министар одрживог развоја и туризма у Влади Црне Горе г. Павле Радуловић није знао да га обавијестим да је Маузолеј на Ловћену подигнут ван свих Просторних планова на узурпираном црквеном земљишту тј. да је ДИВЉИ ОБЈЕКАТ
Mauzolej

Маузолеј на Ловћену

Приредио: Јован Маркуш

Прије свега уколико Министар одрживог развоја и туризма у Влади Црне Горе г. Павле Радуловић није знао да га обавијестим да је Маузолеј на Ловћену подигнут ван свих Просторних планова на узурпираном црквеном земљишту тј. да је ДИВЉИ ОБЈЕКАТ.

Ја о томе не пишем сада већ сам писао 1992. г. и до данас није нико из власти то демантовао.

Прилажем текст из специјалног издања ВАПАЈ ЛОВЋЕНА, издавача ,,Побједа”, Подгорица, 7. фебруар 1992. г, ст. 74 -75, па се сами увјерите да ли је то тако.

Повратак памћењу

Приликом преузимања дужности за довршење цркве, пало ми је у очи да је основа (површина) предвиђена за олтар била исувише мала. На ову примједбу инг. Стела ми је рекао да ту површину није могао повећати, јер му је било наређено да Цркву обнови на непорушеним темељима првобитне цркве и да обновљена Црква буде што идентичнија, како по облику тако и по изгледу са порушеном, чега сам се и ја придржавао у настављању радова” – изј вио је руководилац радова 1925. године на санацији и реконструкцији капелице коју су порушили Аустријанци као окупатори 1916. године.

Уколико би слиједили логику идеолога рушења капелице (јер је санирао и реконструисао краљ Александар), то би значило да све градове, манастире, цркве и остале објекте који су санирани, реконструисани и обновљени послије земљотреса па све до јануара 1989. године треба срушити зато што нам се идеологија оних у чије се вријеме то радило не допада?

Текст из 1992. године

Правно гледано, изгледа да је Маузолеј “дивљи објекат” на узурпираном земљишту и по том основу црква би могла тражити од надлежних државних органа да тај објекат уклони.
По закону Црква и њени одговарајући органи су правна лица. Своје вјерске послове и обреде она обавља у црквама које су и послије доношења Закона о нацонализацији остале у њеном власништву.

Пошто капелица никада није била национализована онда је извршена узурпација посједа имовине. Ту је направљено више крупних и суштинских и формално правних огрешења и то:
– узурпација посједа имовине
– рушење црквице – капеле, регистрованог културно -историјског споменика
– подизање објекта – маузолеја на туђем посједу без претходног одобрења власника тј. цркве јер се то не налази у урбанистичком плану.
Уколико је црква власник имовине, ваљда она одлучује о томе а не удружење пионира испод Вељег брда.
Кажу: Општина Цетиње је донијела одлуку о подизању Маузолеја 1968. године. Извршно вијеће СР Црне Горе 25.11.1970. године, на тражење Уставног суда да му се достави одлука Владе НР Црне Горе из 1952. године, одговара да није у могућности да достави тражени акт као формалну одлуку.

Из овог детаља се види колико се Цетиње питало за то. Други су му кројили капу, други одлучивали о његовој судбини, други наручивали маузолеје.

Текст из 1992. године

Цетиње је тада таворило, деградирано чак и од многих Цетињана који се нешто питаху. Некада сједиште великих владика црногорских, престоница једне мале а велике државе, дика Црне Горе, а и свеколиког српства, Цетиње се нашло у ритама, идеолошки је осу- ђено да постане резерват. Неке “нове” снаге понудиле су му Маузолеј, да му отвори перспективу. А он није ријешио ништа. Напротив, створио злу крв, подијелио браћу.
Како се иамћење буде враћало, тако ће расти и расположење црногорског народа да маузолеј треба измјестити, а вратити Светињу на свето мјесго.

(Момчило Поповић и Вера Гавриловић, ВАПАЈ ЛОВЋЕНА, 7. фебруар 1992. г, ст. 74 -75, издавач ,,ПОБЈЕДА”, Подгорица)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

5 thoughts on “Маузолеј на Ловћену је дивљи објекат подигнут на узурпираном црквеном земљишту

  1. Kapelica na Lovcenu je bila i ostala trn u oku Austrougarskoj, oni su prvi skrnabili grob velikog Njegosa, Aleksandar Karadjordjevic je kao krvno srostvo narucio spomenik Njegosu,ali nije receno da ce se rusitinkapelica. Spomenik je trebao biti u Njegosima.Ali su zato komunisti skrnavili kapelicu iNjegosev grob premjestiki sto je tavno zlocinu.Zasto su to uradili. Njegos je bio i Vladoka. Naj cesca rijec mu je bila Bog i Srbi.Sada se proglasava nepozeljnim u izucavanju Istirije i marnilovan je u Crnogorskoj javnosto. Ovo nece trajati do vijeka. Tako bi Njegis govorio. Lovcen i Njegos su iste velicine i simbol su slobode vitestva i casti. Sadasnje fikare oticr na smetliste Istorije zajedno s novim NATO-o zlocincima ,FrancomJozefom,Titom,Hitlerom i Klintonom.Na lovcenu ce ponovo sijati Njegos a ne Medstrovic.

  2. Pobjeda 1992!! Pa mene bi bili sramota da to pominjem. Tadašnja Pobjeda je sramota CG i kao takvu će je pamtiti generacije. Ovo što piše u tekstu su notorne gluposti. Pokažite crtež ruskog arhitekte prije nego je srušena kapela. Austrijska granata je pogodila ćošak kapele i sam Mitrofan Ban je formirao komisiju koja je ustanovila da se kapela može, uz male troškove, popraviti. Ali kad zaobilazite dokumente koji vam ne odgovaraju to ima svoje ime! Što ćemo sa projektom Meštrovića koji je naručio Aleksandar Karadjordjević? Što bi bilo da je Aco odriješio kesu, jer mu je bilo preskupo, i da je sagradjen taj majzolej? Biste li tada htjeli da ga rušite, svetosavaki bezbožnici!

  3. Da Meštrovićev projekat nije sramno djelo ne bi se krilo:ko su tvorci podizanja mauzoleja?Koliki su troškovi izgradnje?Zasto ne znamo imena nalagodavaca i razloga od čega se kriju i čega se stide?Zasto su zatvorenici odbijali da učestvuju u rušenju i ko je organizovao kriminalce da to urade?Neka milogorija proslavi mauzolejskom heroje i nagradi bar njihove potomke a ne da se odriču djela predaka kao da su bili gubavi!

  4. Доскочио је Мило оваквим и сличним тврдњама. Донеће закон да је све државно и неће више бити несугласица. То ће чак отварити могућност да Црква своје земљиште узме од државе на лизинг и обнови капелицу.

    1
    1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<