Награђивани новинар Јово Мартиновић осуђен је прије пар дана у Вишем суду у Подгорици на годину затвора за посредовање у шверцу наркотика, а ослобођен је оптужбе за стварање криминалне организације.
Такву одлуку донијело је вијеће суткиње Специјалног одјељења Весне Пеан, које је Мартиновића ослободило оптужби да је био члан криминалне организације.
Новинар је првом, укинутом пресудом осуђен на 15 мјесеци робије.
У поновљеном поступку, суд је одбио да узме у обзир све доказе који су њему ишли у прилог, међу којима и најбитнији – да је тог дана био на новинарском задатку.
Мартиновић је у јануару 2019. године осуђен на годину и по затвора под оптужбом да је, искориштавајући своја познанства из новинарске професије, спојио кријумчаре дроге, али је након жалби адвоката одбране Апелациони суд укинуо ту пресуду и предмет вратио на поновно суђење.
Укидајући одлуку, судије Апелационог суда образложили су да је првостепени Виши суд изгубио из вида да је једина радња коју је Мартиновић преузео – то што је Јонуза Хаџибетија довео у везу са такође оптуженим Душком Мартиновићем.
“Када се има ово у виду, нејасни су разлози суда – како је то оптужени Јово М. оглашен кривим и осуђен и за кривично дјело из члана 401 а став 2 у вези ст. 1 у вези става 6 КЗ Црне Горе”, наводи се у образложењу судија Апелационог суда.
Пресуду доживљавам као чин освете појединаца у режиму преко њихових марионетских структура у Специјалном тужилаштву и Вишем суду, казао је Мартиновић за ИН4С.
“Значајан дио моје каријере сам посветио раскринкавању криминала, корупције и ратних злочина и дошао сам у ситуацију да они који су покровитељи тога зла мене осуде управо за оно против чега се борим читавог живота”, истакао је он.
Он је подсјетио да одлазећи режим има “своје судије”, које по свему судећи суде у свим монтираним процесима.
“Суде ми исте судије које суде опозиционим лидерима, неподобним новинарима и свима онима који се су се замјерили режиму тако да вјерујем да избор мојих судија није никаква случајност.
У мом случају имате једну болесну ситуацију да сам осуђен на основу исказа свједока сарадника. Ради се о нарко дилеру који је ухваћен са 20 килограма марихуане и коме је то кривично дјело опроштено у замјену за лажно свједочење против мене по налогу специјалне тужитељке Мире Самарџић”, нагласио је Мартиновић.
Свједок сарадник, по његовим ријечима, у овом случају не свједочи против организатора криминалне организације (Душка Мартиновића, уз опаску, да нијесу род) јер је он јавно признао своје дјело на суду. Нарко дилер свједочи против новинара који је радио свој посао за француску телевизијску продукцију о шверцу оружја са Балкана за Француску у коју је био укључен и свједок сарадник.
У овом случају имамо јасну ситуацију да СДТ свјесно и намјерно опрашта кривично дјело(а) нарко дилеру у замјену за лажно свједочење против мене, навео је Мартиновић.
Ово наводи на закључак да је заправо СДТ заштитник нарко дилера и послова са дрогом док год је то у интересу режима, закључио је Мартиновић за ИН4С.
На прогон новинара Мартиновића, реаговали су бројни медији, удружења и политичке партије.
Neue Zürcher Zeitung (NZZ): Остаје велика сумња да ли је пресуда донета самостално и независно
После петогодишње одисије у три процеса је суд у Црној Гори у четвртак осудио чувеног новинара Јова Мартиновића на годину дана затвора. Судије су нашле за доказано да је Мартиновић организовао опијатски бизнис са хашишом а нису прихватиле да је укључен у организовани криминал. Мартининовић је иначе експерт за питања организованог злочина и веза криминалаца са политиком у земљама Балкана.
Медијске организације и Мартиновићеве професионалне колеге су жестоко критиковали ову пресуду. “Репортери без Граница” су дан пресуде над њим прогласили за црни дан за новинарство у Европи а сам процес “кафкијанским”. Мартиновић, као инвестигативни журналиста, већ 20 година истражује за многобројне интернационалне медије попут BBC, “Financial Times”, “Economist”, амерички National Public Radio… Био је активан и за NZZ.
По слову оптужнице је Мартиновић 2015 био у контакту са једним црногорско-хрватско-холандским прстеном дроге, чији шеф Душко Мартиновић (нису род), иначе бивши члан провалничке банде “Пинк Пантери”, је договорио трговину 20 кг хашиша. Сем тога Јово је Душку инсталирао на мобилни апликацију која се наводно не може прислушкивати: за интернетско телефонирање.
Новинар Јово Мартиновић је у моменту хапшења радио за француску агенцију CAPA на филму о шверцу оружја. За исту фирму је две године раније радио као цо-продуцент на филму о “Пинк Пантерима”, када је и упознао Душка Мартиновића. Он је на суђењу отворено рекао да му је државно тужилаштво Црне Горе понудило смањење казне ако буде слагао и оптеретио исказом Јова Мартиновића, што је одбио да уради. Душко је 2019 осуђен на 6 година и 3 месеца робије.
И њемачки Стандард писао је о овом случају пресуде награђиваног новинара.
Црни дан за слободу медија
Међународна организација Репортери без граница, поводом пресуде Мартиновићу на свом твитер налогу објавила је да је ово “Црни дан за слободу медија у Европи”.
Констатовали су да је новинар Мартиновић осуђен без доказа.
Да се преиспита валидност пресуде
Из Друштва професионалних новинара Црне Горе (ДПНЦГ), протестовали су због пресуде Мартиновићу, наводећи да очекују да очекују да више судске инстанце преиспитају валидност одлуке због чињенице да постоји мањак доказа за осуду новинара.
“Овом приликом подсјећамо на обавезу државе да не врши притисак на новинаре, као и да штити слободу изражавања, на шта је недавно упозорила Европска комисија у најновијем извјештају за Црну Гору. Додатно, многе међународне организације су скретале пажњу на овај случај”, истиче се у саопштењу ДПНЦГ.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Je li sin ove Pean ona blesa što bije jastuk, ili one druge?