ИН4С

ИН4С портал

Марфи: Афера Телеком посао црногорских правосудних органа

1 min read

telekom

Процесуирање црногорских званичника за корупцију у приватизацији Телекома 2005. године може да буде само посао црногорских правосудних органа, то не може да ради америчка Комисија за хартије од вриједности (ЦЕК), оцијенио је амерички адвокат Арон Марфи.

Он је Дан-у казао да би било мимо дипломатских и правних норми да амерички судови процесуирају црногорске званичнике за нешто што се десило у њиховој земљи.

“Једино црногорске институције могу да одговоре на питање ко треба да буде процесуиран и због чега. Од Сједињених Америчких Држава (САД), преко инструмената међународне правне помоћи, могу да затраже асистенцију”, сматра Марфи.

Он је рекао да је ЦЕК завршила свој дио посла и да предстоји процес пред судом у Њујорку против мађарских држављана који су окривљени да су подмићивали стране званичнике на рачун компаније, која се у том моменту котирала на њујоршкој берзи, чиме се де факто прави случај за америчке институције.

Марфи, који је партнер у адвокатској фирми Латxам и Виткинс из Лос Анђелеса, навео је да случај пред судом у Њујорку поставља и нове правне стандарде јер се шири опсег примјене закона који третира корупцију у иностранству.

На питање Дан-а хоће ли бити свједока из Црне Горе ако процес у Њујорку пређе у фазу суђења, Марфи је рекао да је то могуће.

“Уколико тужба буде сматрала да њено становиште могу да ојачају држављани Црне Горе свједочењем, вјероватно ће их звати. Исто важи и за адвокате одбране. Али, то је у овом тренутку тешко коментарисати, јер је то одлука учесника у поступку”, додао је Марфи.

ЦЕК терети три бивша директора Мађар Телекома да су подмитили званичнике у Црној Гори и Македонији да им омогуће монополски положај.

Према мишљењу Марфија, случај ЦЕК против бивших директора је необичан, јер је, како сматра, кључни доказ да су три страна руководиоца прекршила Закон о спрјечавању корупције у иностранству само на основу чињенице да је неколико електронских порука у вези са аранжмамина који су сумњиви дошао до сервера или се преносио кроз сервер који се налази у САД.

“То нису електронске поруке које су послате некоме у САД. То су поруке које додирују америчку јурисдикцију и на тај начин постају средство или инструмент за међудржавне трговине. То је сложена природа веза на интернету. Пошиљалац је имао сазнања да ће електронске поруке проћи кроз сервер у САД”, објаснио је Марфи.

Мађар и Дојче Телеком су се већ нагодили са америчким министарством правде, признали кривицу и платили 95 милиона ЕУР.

ЦЕК је потом тужио директоре Мађар Телекома Томаша Морваија, Елека Штрауба и Андража Балога да су осмислили и извршили план да подмите македонске и црногорске званичнике 2005. и 2006. године.

Они су, између осталог, оптужени да су најмање двојици владиних функционера у Црној Гори и, како пише Дан, сестри једног високог владиног званичника која се бави адвокатуром платили 7,35 милиона ЕУР мита.

<
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *