МАНС: Створени услови за коначну бетонизацију црногорске обале
1 min read
Дејан Миловац, МАНС
Усвајањем Нацрта Просторног плана посебне намјене за обално подручје створиће се услови коначну бетонизацију преосталог дијела црногорске обале и потпуни раскид са концептом одрживог развоја туризма на приморју, упозорио је директор Истраживачког центра МАНС Дејан Миловац.
Истиче да је нацрт овог документа у потпуној супротности да званичним ставовима Владе да ће приморје бити развијано у складу са принципима одрживог развоја јер је дуж цијеле обале уцртана зона за намјену туризма без дефинисања конкретних локација или капацитета будућег туристичког развоја.
“Из самог документа није могуће утврдити какви ће бити услови за изградњу, нити прецизан обухват на овај начин планираног туристичког ‘процвата'”, напомиње Миловац.
Додаје да масовну урбанизацију обале у Влади покушавају да оправдају потребама за новим смјештајним капацитетима, односно прогнозама раста туристичког промета Црне Горе до 2030. године.
“Тако се на примјер за Котор прогнозира пораст туристичког промета за 470%, Тивта 631% или Улцињ 451%, што су цифре које су више него оптимистичне када се узме у обзир досадашњи раст. Из овога изведена просјечна стопа раста промета на годишњем нивоу је двоцифрена што није немогуће, али је исто тако незабиљежено да се толики раст одржи скоро двије деценије. На таквим пројекцијама се не може планирати развој, нити се такав развој може дефинисати као ‘одржив'”, указао је Миловац.
План вратити на дораду
У прилог масовној бетонизацији до сада сачуваних простора говори и чињеница да су сва већа острва (Св. Никола, Св. Марко, Ада Бојана) цијелом површином означена као “посебне површине за туризам”, упозорио је он.
Подсјећа да се у тексту плана наводи: “грађевинска подручја ће се одредити на детаљнијем планском нивоу уз поштовање свих ограничења са аспекта заштите на које овај план указује. Препорука плана је да се што више сачува амбијент острва, како се не би угрозио њихов идентитет и особености по којима су препознатљиви”.