МАНС посланицима: Мислите својом главом, споразум без заштите није партнерство – то је предаја
1 min read
МАНС
Стратешко партнерство са Уједињеним Арапским Емиратима (УАЕ) носи ризик зависности од моћних, недодирљивих актера, а споразум Црне Горе са Емиратима нема ниједну антикорупцијску клаузулу.
Мрежа за афирмацију невладиног сектора (МАНС) то је написала у отвореном писму посланицима, које су позвали да представљају грађане и њихове интересе, а не да, „као дио партијске машинерије“, гласају за споразум који, како кажу, може бити опасан за Црну Гору.
„Ових дана нам Влада, а нарочито премијер, представља УАЕ као стратешког партнера и ‘историјску развојну шансу’ за Црну Гору. Док се од посланика очекује да ћуте и климају главом, грађани имају право да поставе кључно питање: ко су људи којима се даје наша земља под условима које нема нити један црногорски грађанин? УАЕ су савезна апсолутна монархија у којој је политичка опозиција забрањена. Постоје бројни извјештаји о затварању и мучењу критичара власти, узнемиравању породица од стране државне безбиједности и случајевима принудних нестанака. Слободе окупљања, удруживања, изражавања и медија – готово не постоје. Жене су и даље законски и друштвено подређене“, написао је МАНС у отвореном писму, како су објавили на друштвеним медијима.
Кажу да ово није само питање људских права и вриједности.
„Пандора папири откривају да су Емирати постали глобални центар финансијске тајности, прања новца и уточиште за корумпиране политичаре, криминалце и контроверзне олигархе. Када смо говорили о Ђукановићу и подацима из Пандора папира – вјеровали сте нам и заједно са нама позивали на право и правду“.
МАНС је позвао посланике да сами прочитају шта ти исти извори говоре о владару Емирата, његовим офшор фирмама и улози у прикривању глобалног капитала.
„Укратко: стратешко партнерство са УАЕ носи ризик зависности од моћних, недодирљивих актера. Споразум Црне Горе са Емиратима нема ниједну антикорупцијску клаузулу. Нема механизме за спречавање прања новца. Нема међународну арбитражу у случају спора – све мора да се ‘договара’ са режимом Емирата. Европске земље, попут Њемачке, Француске или Холандије, никад не би пристале да потпишу споразум какав се нуди Црној Гори, а оне могу да се носе са много већим изазовима него ми. Те државе имају јаке институције, независно правосуђе и озбиљне механизме контроле. Црна Гора их нема. Нити постоји озбиљан напор да се оне у догледно вријеме успоставе“.
Због тога, како су рекли из МАНС-а, њихово инсистирање на заштити јавног интереса није препрека, већ подршка развоју.
„Јер када дајете најврједније дјелове земље без икакве контроле и заштите – то више није развој. То је зависност. Зато вас позивамо да никога не слиједите слијепо. Позивамо вас да мислите својом главом. Јер ви сте тамо да представљате грађане и њихове интересе, а не да као дио партијске машинерије гласате за споразум који може бити опасан за Црну Гору. Споразум без заштите није партнерство. То је предаја. И сваки посланик има право – и обавезу – да одлучи. Не по инструкцији, него по савјести. Покажите да имате храбрости за то“, пише у отвореном писму.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Ovaj ugovor je lomijeva svinjarija to je
jasno i djetetu u zabaviste, samo se pitam sto cute finansijeri MANSa,,dobrotvori soros i rotsildi?! Zasto cuti EU, zasto se ne hapsi lomi, zasto mans cuti o albanskoj prici o demografiji i planovima o velikoj albaniji. Zasto cute o 11000 nekegalnih objekata u Ulcinju, cute o keljmendijevim hotelima, to ne smeta nikome. Cuti se o urbanistickom haos na Adi Bojani, Dobre Vode, Utjeha, Velika Plaza, Valdanos…prdez prica grantovaca da bi se nastavile donacije iz globalisticko fasitickih fondova.
Ha ha ha.Koliko ja vidjeh ovi tvoji na celi sa Dalaj Mandom od srca prihvatise ugovor i pitaju li ima li jos…
Мицхеја занима само проценат, Манду фотеља уз “ мали“ проценат. А министре још коју годину да черупају што је остало од ДПС похаре. Посланике да уживају у привилегијама да не буде ванредних избора. Сви ћутали да је Ранко шериф код Ефендије Ибрахима пет мјесеци. Брука. Зашто се кречили?