Манична еуфорија сребреничке годишњице испраћена забраном окупљања за жртве „Олује“
1 min read
Поводом 20 година од акције Олуја у Загребу ће бити одржано одавање почасти жртвама те војне операције. Иста акција у Сарајеву је забрањена, наводи УДИК.
У заједничком обележавању Олује учествују Центар за жене жртве рата — РОСА (Загреб), Женска мрежа Хрватске, у сарадњи са Удружењем за друштвена истраживања и комуникације (УДИК) из Сарајева, Српским демократским форумом и Удружењем слободарских активиста Загреб.
Обележавање ће бити одржано у Загребу 3. августа 2015. године на Тргу бана Јелачића од 11.00 до 11.30 сати.
„Циљ је подсетити јавност на злочине почињене у операцији Олуја, као и на државно организовано порицање ових злочина. Подсећамо да је у војној операцији Олуја погинуло и нестало 1. 853 особе, а протерано преко 220.000 становника Републике Хрватске, већином српске националности“, наводи се у саопштењу.
„Овом акцијом желимо још једном позвати на моралну и политичку одговорност према свим грађанима и грађанкама Републике Хрватске“, додаје се.
Осим тога, у саопштењу се наводи да је сличну акцију 3. августа у Сарајеву испред амбасаде Републике Хрватске, такође у организацији УДИК-а који је том приликом желео председници Хрватске послати отворено писмо, забранио МУП Кантона Сарајево.
„Забрана скупа је најгора и најстрашнија слика коју можемо да пошаљемо из Сарајева, а жеља је била нешто сасвим друго“, оцењује УДИК.
Ово је, каже се у саопштењу, и „доказ солидарисања са политиком коју води Република Хрватска, а која има за циљ дискриминацију и величање одговорних за ратне злочине над српским цивилним становништвом у Хрватској“.
Из УДИК-а подсећају да је слобода окупљања гарантована чланом 11. Европске конвенције за заштиту људских права и основних слобода те наводе да Министарство унутрашњих послова Кантона Сарајево селективно забрањује скупове и крши слободу на мирно окупљање.
Забранити мирно окупљање је нешто што се не ради у демократском друштву а нарочито не у друштву које је доживело сличну судбину, каже се у саопштењу УДИК-а.
Наводи се и да је хрватска председница Колинда Грабар Китаровић исказала солидарност према жртвама геноцида у Сребреници, а сада на овај начин институције у Сарајеву исказују подршку хрватској политици.
Упркос забрани о окупљању, УДИК ће у понедељак 3. августа упутити писмо председници Републике Хрватске и још једном је позвати на одговорност и дистанцирање од злочина почињених у име Републике Хрватске.
Њено (не)дистанцирање ће имати дуготрајне последице на односе у региону, али и озбиљно схватање хрватског поимања западног Балкана на путу ка ЕУ, закључује се у саопштењу.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

