Makedonija buduća članica NATO saveza
1 min read
Foto: Novosti.rs
Nakon Crne Gore, Makedonija je sljedeća država koja treba da se priključi NATO, izjavio je za Glas Amerike bivši komandant Severnoatlantske vojne alijanse general Džejms Stavridis, prenose Večernje novosti.
On se nada da će Grčka biti u mogućnosti da radi sa Makedonijom na rješavanju spora oko imena, čime će biti otvorena vrata za Makedoniju da uđe u NATO.
„Mislim da je Makedonija sljedeća država koja će se priključiti Alijansi“ – izjavio je general Stavridis. Po njegovim riječima, ulazak Makedonije u ovaj savez sledeći korak prema ujedinjenju i učvršćivanju Balkana.
Početkom jula, u telefonskom razgovoru sa premijerom Vlade u Skoplju Zoranom Zaevom, potpredsednik SAD Majk Pens je, u ime predsednika Donalda Trampa, istakao podršku SAD za evroatlantsku integraciju Makedonije. A posle izbora nove vlade u Skoplju i generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg je istakao značaj sprovođenja potrebnih reformi, a sve u cilju ubrzanog približavanja Makedonije evroatlantskim integracijama.
U tom procesu Skoplje intenzivira vojne veze sa SAD, između ostalog uključivanjem u manevre trupa Alijanse pod američkom komandom. Pripadnici jedinica Armije Makedonije (ARM) biće i dio Evropske komande oružanih snaga SAD, u sprovođenju druge vežbe „Dragon gardijan 2017“, koja će narednih dana početi na poligonu „Krivolak“ na krajnjem jugu Makedonije.
VLADA premijera Zorana Zaeva posebnom dozvolom je vizirala „miroljubiv ulaz snaga SAD radi vježbovnih aktivnosti na ‘Krivolaku'“. Tom, prvom ovakvom vježbom, kako je ocijenjeno, ova država „potvrđuje i mogućnosti da pokaže logističku spremnost za održavanje i drugih ovakvih regionalnih vježbi u budućnosti, što se ocenjuje kao dobar signal i u okvirima NATO aspiracija Makedonije.
Uvešće ih nasilno u NATO bugarofil Zaev i velikoalbanska klika koja sa njim tamo čini vlast!
Srecno im bilo ropstvo i sluganstvo.