Лобирање или иновација: Зашто је Тони Блер опседнут вештачком интелигенцијом?

Тони Блер (Фото: shropshirestar.com)
Након што је Британија добила прву лабуристичку владу после 14 година, утицај Тонија Блера расте, а једна од главних тема на овогодишњој конференцији Института Тони Блер (ТБИ) била је употреба вештачке интелигенције (ВИ), пише “Политико”.
Претходна конзервативна влада оставила је “страхотно наслеђе” лабуристима, рекао је бивши британски премијер током конференције и навео да би се део тог наслеђа могао поправити већом применом ВИ.
“Сматрамо да постоји само једна ствар која може променити правила игре, а то је примена… технолошке револуције 21. века”, рекао је Блер, истакавши да Британија мора да у потпуности искористи “могућност управљања у доба вештачке интелигенције”, те да ће “у овом новом свету компаније и нације или расти или пропасти”.
Поједини званичници у лабуристичкој влади већ се залажу за такве идеје. “Политико” наводи да је министар за технологију Питер Кајл поставио дигиталну трансформацију у Вајтхолу као главни приоритет за свој мандат како би се “подстакао раст и побољшале јавне услуге”, а слично је изјавила и министарка финансија Рејчел Ривс, која је рекла да ће вештачка интелигенција играти кључну улогу у попуњавању “црне рупе” у јавним финансијама од три милијарде фунти коју је оставила претходна влада.
Институт Тони Блер тврди да би већом интеграцијом вештачке интелигенције у државне службе могло да се уштеди до 40 милијарди фунти годишње и да се број запослених у државном сектору смањи за милион.
У низу извештаја објављених уочи конференције, овај институт је такође тврдио да би више од 40 одсто задатака које обављају радници у јавном сектору могло бити делимично аутоматизовано софтвером заснованим на вештачкој интелигенцији, али “Политико” напомиње да су поједини стручњаци већ оспорили овакве прогнозе, истакавши да је Институт Тони Блер консултовао “Чет ГПТ” за информације о томе који задаци би могли да буду аутоматизовани.
Са друге стране, у извештају истраживачког центра ИППР се наводи да би свега око 10 одсто задатака у приватном и јавном сектору могло бити аутоматизовано.
opsjednut je zbog nedostatka vlastite