ИН4С

ИН4С портал

Лепи Јова: Идеално цвијеће за терасу – цвијета и шири се великом брзином

1 min read

Лепи Јова

Лепи Јова припада управо роду Импатиенс. Њихово латинско име је реч која описује начин на који семе ‘’пуца’’ из махуна када сазре (најмањи додир може да учини да зреле махуне пуцају и расују своје семе).

Неке врсте су једногодишње биљке и производе цвеће од раног лета до првог мраза, док вишегодишње врсте, које се могу наћи у блажим климатским условима, могу да цветају целе године. Без обзира на њихов животни век, највећи Импатиенс расте до око 2 метра висок, али већина су мањи од половине те висине. Листови су цели и сјајни; њихова горња страна има дебео, водо-непропусни слој кутикуле који им даје воскаст изглед. Нарочито на доњој страни листова, ситни мехурићи ваздуха су заробљени изнад и испод површине листа, дајући им сребрни сјај који постаје израженији када се држе под водом.Узгој и одржавање

Од сејања па све до расађивања Лепог Јове, требало би да протекне негде око месец дана. Неки дан пре расађивања, најбоље је да се уради заштита препаратима, најбоље уз заливање. Расађивање Лепог Јове може да крене када се формирају прва два права листа, и то најбоље у саксије пречника 10 цм.

Добро је да се Лепи Јова прихрањује уз свако друго заливање, а најбоље је да користите ђубриво које не садржи фосфор. Између два заливања, треба да сачекате да се земљиште просуши. Да се појаве први цветови, мораћете да чекате још 5 до 6 недеља.

Лепи Јова интензивније цвета и расте ако се држи на температурама већим од 16 степени, међутим, треба да знате да ће га температуре веће од 30 степени знатно успорити.

Преко зиме, Лепи Јова треба да буде заштићен у затвореној просторији. Поново се може изнети напоље негде у априлу, кад отопли и када прође опасност од мразева.

Лепог Јову можете узгајати у саксијама, жардињерама или у башти, са добро дренираним земљиштем.

Лепи Јова воли сенку и зато га немојте излагати директним сунчевим зрацима.

Ако се деси опадање листова, то може бити знак да биљка нема довољно светлости или да сте претерали са заливањем.

Пошто је Лепи Јова сам по себи воденаста биљка, веома је битно да не претерате са заливањем јер ће се у том случају корен оштетити и почети да трули. Умерено заливање, свега једном недељно, биће сасвим довољно.

Када Лепи Јова достигне висину од око пола метра, можете мало закидати врхове, како бисте подстакли гранање и бујност. Лепи Јова ће тако остати мањег раста, али ће зато стално бити у цвату.

Садња и размножавање

Лепи Јова се размножава семеном. Лепог Јову треба сејати на почетку године, дакле у месецу јануару. Биљке треба сејати у мешавину баштенске земље, стајњака и песка. Немојте закопавати семе, односно покривати земљом – ако је на температури од 22 и 24 Ц, требало би да проклија за 3-5 дана.

Када се појаве стабаоца и котиледони, треба смањити влагу и заливати младе биљке тек када се супстрат просуши. Ово је веома важно, како би се биљчице укорениле како треба.

Одржавање и нега расада се односи на то да обезбедите циркулацију ваздуха, како би смањили влагу и деловали превентивно против болести и напада гљивица, затим треба водити рачуна о редовној прихрани и заштити.

Постоји једна врста Лепог Јове, која се зове Спеллбоунд – позната по томе да се размножава резницама.

Након што сте посејали Лепог Јову, треба да прође око 5 недеља да почнете са расађивањем.

Извор: cajeviza.net

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *