ИН4С

ИН4С портал

Лекић: Обједињавање антирежимских снага дужност опозиције

1 min read

Покушај обједињавања антирежимских снага дужност је свих опозиционих субјеката, парламентарних и ванпаралементарних, оцијенио је лидер ДЕМОС-а, Миодраг Лекић.

Miodrag Lekic 06

Он је казао да је ДЕМОС, иако спреман и за самостални излазак на изборе, као јавно одговоран политички субјект, присталица покушаја тражења форми обједињавања антирежимских снага као рационалналног облика јачања укупног опозиционог блока.

„Такав покушај је дужност свих опозиционих, прогресивних, аутономних снага, парламентарних и ванпаралементарних, у првом реду према грађанима који с правом захтијевају промјене“, казао јеЛекић у интервјуу агенцији МИНА.

Он је поручио да ће ДЕМОС, поред линије самосталног раста, бити отворен за сарадњу и грађење повјерења у опозицији са свима који испуњавају два услова – извјесно опозиционо дјеловање и спремност за озбиљан, кредибилан јавни дијалог и споразум.

На питање да ли, са ове временске динстанце, сматра да је направио добар потез одласком из Демократског фронта (ДФ) и оснивањем нове странке, Лекић је рекао да се радило о изнуђеном и неизбјежном потезу.

Прије бих рекао да се радило о изнуђеном, самим тим и неизбјежном, у сваком случају нерадом потезу„, казао је он.

Грађанима је, како је навео, добро познато његово јавно и интерно, у сваком случају врло искрено, залагање за афирмацију сложене коалиције ДФ-а као јаког, компактног, функционалног, јавно кредибилног, потенцијално доминантног субјекта на црногорској политичкој сцени.

Сматрао сам да је за даљу фазу још већих успјеха ДФ-а потребно постићи много функционалнији систем унутрашњег рада, који би подразумјевао јачу кординацију у најприје дефинисању, а затим и обавезном, па и дисциплинованом јавном промовисању јединствене политике„, појаснио је Лекић.

Према његовим ријечима, то је понекад означено, чак и јавно оквлификовано као неприхватљиви облик централизације Фронта.

„Одмах да кажем да такав отпор не сматрам нелегалним, имајући у виду да се ради о коалицији у којој партије чланице легитимно желе да наставе своје политичке субјективитете и амбиције. Али, остало је и мени такође легитимно право да даље јавно дијелујем на бази личних увјерења о томе како формулисати и јавно презентовати политичке идеје, сада већ и у субјекту за чије резултате могу преузети потпуну одговорност„, прецизирао је Лекић.

Он је поновио да свим субјектима у ДФ-у жели успјех у даљем дјеловању, „уз очекивање да ћемо сарађивати у постизању заједничких опозиционих циљева“.

Упитан да ли је ДЕМОС већ успио да се позиционира на црногорској политичкој сцени, Лекић је казао да није присталица форме политичког рада у којем се јавни интервјуи користе за форсиране, неријетко и неумјесне пропагандно партијске самопромоције.

Ипак, не могу прескочити чињеницу да се ДЕМОС за врло кратко вријеме јако позиционирао на црногорској политичкој сцени. То потврђују и подаци о испитивању јавног мњења„, рекао је Лекић.

Како је навео, послије одржавања оснивачке Скупштине, одмакли су са радом у цијелој држави.

Уз нашу интерну организацију која функционише добро, и то у врло пријатној, изнад свега искреној и колегијалној атмосфери„, додао је Лекић.

Он је казао да крајем септембра планирају да резимирају све елементе раста и искуства, након чега ће одржати радну Скупштину на којој ће, између осталог, бити попуњена мјеста у органима ДЕМОС-а. на бази већ усвојеног статута странке.

Укратко, ДЕМОС ће, без буке и пропагандне демагогије, наставити озбиљан рад, примарно вођен интересима грађана ове државе„, поручио је Лекић.

На питање да ли су спремни да учествују на протестима које најављује ДФ, и могу ли они бити успјешни ако на њима не буде учествовала комплетна опозиција, Лекић је рекао да суморна статистика реалног живота, односно степен пада црногорског друштва, од економског до вриједносног, у условима дивље транзиције и неконтролисане власти, треба да мотивише грађане и на учешће у протестима на бази права дозвољених уставом и законом.

С друге стране, ради се о толико значајном питању које захтијева максималну озбиљност од конкретне организације све до пожељне мјере у јавној експолоатације саме теме како би се избјегао сценарио неуспјеха или бумеранга на крају у корист власти„, упозорио је Лекић.

Другим ријечима, како је навео, треба се озбиљно залагати за што шире учешће великог броја јавних субјеката – политичких, синдикалних, невладиних организација, многих независних асоцијација, посебно угледних и кредибилних личности из јавног живота итд.

„Недавно, током првомајског празника, учествовао сам на протесној шетњи у Подгорици у организацији независног синдикада, и подразумјева се да ћу учествовати на свим озбиљно организованим протестима за идеје и вриједности слободе, социјане, правне и одговорне државе, борбе за декриминализацију црногорског друштва, укратко за циљеве неопходних демократских промјена у Црној Гори“, казао је Лекић.

На питање како види реизбор Ранка Кривокапића за лидера Социјалдемократске партије (СДП), и колико је побједа струје коју је он заступао добра за евентуалне разговоре са опозиционим представницима, он је оцијенио да то нема никаквог значаја ако та странка „настави по старом“.

„Ако се све настави по старом, а немамо сигурних показатеља да се то неће догодити, онда побједа ове или оне струје нема никакав значај, представљајући само још једну политичку приредбу претежно демагошких боја“, навео је Лекић.

Према његовим ријечима, конгрес је протекао у борби за бољу прошлост, док су суштинска савремена питања избјегнута.

„Избјегнут је јасан осврт, и то су биле надрелане димензије конгреса, на вишемјесечно и систематско медијско демонизовање и пљување предсједника СДП и њему лојалних сарадника од система специјалних медијских служби и пунктова иза којих, као што то цијела Црна Гора зна, политички и финансијски стоји главни гост на истом конгресу“, прецизирао је Лекић.

С друге стране, како је навео, у тој игри лицемјерства без преседана у црногорској историји, предсједник Демокрастке партије социјалиста дијели комплименте СДП-у, нудећи да заједно прескоче све непријатне билансе и теме из области реалног стања економије, криминала и корупције.

Рецимо да прескоче ону о украдених 800 милона из КАП-а, јавно саопштену од предсједника СДП, тако што ће заједно наставити да сакрализују једну још увијек и неслучајно нестиглу позивницу која добија значење нове историјско херојске драме ове државе„, казао је Лекић.

Можда би, сматра он, имали веће шансе да изборе ту „позивницу“ управо када би расправили питања пљачке у КАП-у, контролу партијске политике над правосуђем, изборне скандале из система афере Снимак, велике губитке државе због чашћавања владиних пријатеља такозваним гаранцијама, финансирање политички корумпираних медија новцем грађана.

Јер, ни у једној земљи НАТО таква питања не би могло проћи без неког правно политичког исхода„, нагласио је Лекић.

Он је подсјетио да периодичне јавне оцјене о у дубокој кризи у земљи, о хаосу у економији која је добрим дијелом у канџама тајкунско профитерског криминала и системске корупције, „нијесу стране дјеловима СДП-а и њеном предсједнику“.

„Да ли ће та партија, или нека њена струја са конгреса, хтјети и имати храбрости да учествује у широј побједи грађанске демократије у Црној Гори, у формирању покрета већине у интересу већине – све је то њена ствар и њена јавна одговорност. На опозицији није да се нада или чека СДП, већ да изграђује такав покрет, разумије се, изграђивањем и себе као зреле и компетентне алтернативе“, закључио је Лекић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

5 thoughts on “Лекић: Обједињавање антирежимских снага дужност опозиције

  1. Ha ha ha sta radi leka po stare dane pa ko ti je branio da to radis u DF a ne sad u nekakvoj anonimnoj stranci batali vise tu demagogiju.Sekula miko i ove ostale tranje pozivaju srbe da glasaju nacionalnu srpsku stranku demos e blago vi u pamet.

  2. Тако је Мико, Ћаки и Даниловић су очистили странку од ПЗП-некрста и сад ми Срби коначно имамо за кога да гласамо. Не смијемо своје гласове расипати на мале странке као што је Фронт јер тиме радимо директно за криминогени режим и одлажемо његову смјену и српскоцрногорско помирење.

  3. Јер, ни у једној земљи НАТО таква питања не би могло проћи без неког правно политичког исхода„, нагласио је Лекић.

    Наравно да би могле. У Албанији, Бугарској, Румунији…

  4. Браво Ћаки. кад си се ријешио, Полувојводе, Лудог Бања, Опаљеног Меда, онога наркомана сина шпијуна Милике Павловића, заслужујеш сваку пажњу!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *