Лазовић дао часну пионирску: Нисам тражио укидање забране уласка у Црну Гору за Беливука и Миљковића
1 min read
Лазовић и Беливук
Некадашњи помоћник директора Управе полиције Зоран Лазовић казао је да није тачно да је тражио укидање забране уласка у Црну Гору за Вељка Беливука и Марка Миљковића.
Након што је специјални тужилац Милош Шошкић, прочитао двије оптужнице, против Лазовића и бившег главног специјалног тужиоца Миливоја Катнића, те специјалног тужиоца Саше Чађеновића, због стварања криминалне организације, злоупотребе службеног положаја и прања новца, данас је у Вишем суду у Подгорици почело суђење, пред специјалним вијећем којим предсједава судија Вељко Радовановић.
Изјашњавајући се на наводе оптужнице од седам тачака, Лазовић је изјавио да ће се изјаснити о свим тачкама. Навео је да имао у плану да не говори дуго, али како се све аудио снима, и да ће остати траг, те да жели да изнесе одбрану.
„Разумио сам шта ми се ставља на терет. Не признајем ни једно кривично дјело. Дефинитивно ме тужилац осудио. Одговара ћу на питања суда и одбране. Није тачно да сам ја тражио укидање забране уласка у Црну Гору за Вељка Беливука и Марка Миљковића”, рекао је Лазовић.
Он се изјаснио у вези оптужбе за злоупотребу службеног положаја.
„Није тачно да сам ја од Ениса Баковића тражио укидање забране уласка у Црну Гору за припаднике ОКГ из Србије Вељка Веливука и Марка Миљковића. Нисам давао ни усмени, ни писмени налог поводом тога. Имајући у виду и положај који сам тада покривао, то и није било у мојој надлежности“, рекао је Лазовић.
Додао је да је служба добила информацију да су у Црној Гори нестали Дамир Хоџић и Адис Спахић. Према наводима оптужница СДТ-а, Хоџић и Спахић убијени су 14. октобра 2020. године у насељу Стањевића Рупа у Спужу, у кући Ратка Живковића.
„Нестало је у том периоду и лице Л. Вукићевић из Србије. Када смо дошли до сумње да су Хоџић и Спахић можда убијени, контактирали смо колеге из Србије, како би провјерили да ли су нестанци ових лица повезани. Ова лица су означена као припадници кланова“, рекао је Лазовић.
Додао је да су тада дошли до податка да су Хоџић и Спахић последњи пут лоцирани на територији Даниловграда и да су у том периоду, на том подручују, према подацима службе запажена и два криптована телефона увезена из Србије.
Истакао је да су организовали и састанке са колегама из Србије и да су размјењивали информације поводом овог случаја. Навео је да затим долазе до податка да је један корисник криптованог телефона, који је лоциран био на територији Даниловграда, лоциран затим на територији Србије.
„Колеге из Србије су нам рекле да је затим један криптовани телефон угашен у близини стадиона ‘Партизана’, у Београду, и да нису идентификовали корисника. А онда смо добили податак да у Црну Гору долазе лица из Србије Вељко Беливук и Марко Миљковић. Ја сам ту информацију добио од колеге Милорада Жижића, којем је то саопштио Милован Павићевић тадашњи начелник ЦБ Подгорица. А њему је то саопштио начелник полиције Београд“, казао је Лазовић.
Катнић се такође изјаснио да не признаје кривицу ни за једно кривично дјело.

„Разумио сам шта ми се ставља на терет. Одговараћу на питања предсједника вијећа и одбране. Нећу одговарати на питања специјалног тужиоца Милоша Шошкића и навешћу разлоге. Он је био дужан да истинито и потпуно утврди чињенице, али он то није урадио. Фалсификовао је доказе. Супротно је радио и скривао је доказе. То је и данас урадио приликом читања оптужнице. Навео је да поднијета оптужница КС 117/23 против мене и Лазовића, као да је Саша Чађеновић извршио кривична дјела са нама, већ је против Саше Чађеновића поднио оптужницу КС 350/22“, рекао је Катнић.
И окривљени Чађеновић је рекао да није крив ни за једно кривично дјело, те да ће изнијети одбрану пред судом.
Катнићев бранилац, адвокат Никола Мартиновић се потом обратио судском вијећу.
„Мене интересује статус Саше Чађеновића. Хоће ли, када будем постављао питања у вези оптужнице за Лазовића и Катнића, одговарати као свједок или као оптужени. Да то прво разјаснимо“, рекао је он.
Надовезујући се на његове ријечи, адвокат Зоран Пиперовић, бранилац Лазовића, истакао је да је круцијално да се одреди статус Саше Чађеновића.
„Саша Чађеновић постаје члан криминалне организације оног дана када престаје функција Зорану Лазовићу и Миловоју Катнићу. Од тог тренутка, Саша Чађеновић у ОГК, остаје сам, нема никога осим њега. Од старта немате организовану криминалну групу. Законик о кривичном поступку вам даје процесну могућност да то расправите“, рекао је Пиперовић обраћајући се судском вијећу.
Предсједник вијећа судија Вељко Радовановић је дао паузу.
Рјешењем ванрасправног вијећа Вишег суда у Подгорици потврђена је оптужница СДТ-а којом се Лазовићу ставља на терет да је извршио кривична дјела стварање криминалне организације из члана 401а ст.1 у вези ст.6 Кривичног законика Црне Горе, злоупотреба службеног положаја из члана 416 ст. 1 Кривичног законика Црне Горе, злоупотреба службеног положаја из члана 416 ст. 1 у вези члана 23 ст.2 кривичног законика Црне Горе, продужено кривично дјело прање новца из члана 268 ст. 1 у вези члана 49 Кривичног законика Црне Горе и продужено кривично дјело недозвољено држање и ношење оружја и експлозивних материја из члана 403 ст.2 у вези ст. 1 у вези чл.49 Кривичног законика Црне Горе, а окривљеном М.К кривично дјело стварање криминалне организације из члана 401а ст.2 у вези ст.1 и 6 Кривичног законика Црне Горе, два кривична дјела злоупотреба службеног положаја из члана 416 ст.1 у вези члана 23 ст.2 Кривичног законика Црне Горе и кривично дјело недозвољено држање и ношење оружја и експлозивних материја из члана 403 ст.1 Кривичног законика Црне Горе. По налажењу вијећа, докази предложени у оптужници оправдавају постојање основане сумње да су окривљени Лазовић и Катнић извршили кривична дјела која им се оптужницом стављају на терет.
Специјално државно тужилаштво у октобру прошле године је Вишем суду у Подгорици предало оптужницу против Лазовића и Катнића јер их терети за стварање криминалне организације, злоупотребу службеног положаја, продужено кривично дјело прање новца и продужено кривично дјело недозвољено држање и ношење оружја и експлозивних материја.
Лазовић се терети да је током 2020. године организовао криминалну организацију, чији су припадници постали Катнић и Чађеновић и друге непознате особе, те да су сарађивали са криминалном организацијом коју је организовао одбједли вођа кавачког клана Радоје Звицер.
Некадашњи ГСТ окривљен је да је у јануару 2022. године са оптуженим тужиоцем Чађеновићем, који је био обрађивач предмета, злоупотријебио службени положај односно да је прибавио корист оптуженом Петру Лазовићу, полицајцу Љубу Миловићу, Радоју Звицеру и Душку Рогановићу и још седморици припадника те криминалне организације.
Извор: Вијести

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

