IN4S

IN4S portal

Lazanski: Ulazak Crne Gore u NATO je isto kao i otići u četnike 1946. godine

1 min read

Miroslav Lazanski

 miroslav-lazanski02 (1)

Spoljnopolitički analitičar Miroslav Lazanski ocijeno je da je NATO izrazito antiruski orijentisan, kao i da bi insistiranje Crne Gore da u aktuelnom trenutku uđe u taj vojni savez bilo isto kao i otići u četnike 1946. godine.

Ako neko u Crnoj Gori misli da će moći da zakuči neke beneficije od članstva u NATO-u, neka zna da je to vrijeme prošlo“, istakao je Lazanski.

Prema njegovim riječima, NATO više nije lukrativna organizacija, to je vojnopolitički savez koji je očito antiruski orijentisan, a i tražiće određena finansijska sredstva od svake članice.

Nema više besplatnog ručka u NATO-u, vrijeme donacija je prošlo. Vašington traži od članica Alijanse da povećaju svoje vojne budžete i to više nije jeftina igranka. Na stranu što se svako dalje širenje Alijanse može posmatrati u antiruskom kontekstu“, kazao je Lazanski listu „Dan“.

„Ići u NATO u ovim vremenima je kao otići u četnike 1946. godine. Ako neko u Crnoj Gori misli da će moći da zakuči neke beneficije od članstva u NATO-u, neka zna da je to vrijeme prošlo“, istakao je on.

Upitan da li će NATO uskoro instalirati vojne baze na crnogorskoj teritoriji, on je naveo da nije posebno zabrinut što se tiče mogućnosti da vam iz NATO-a traže baze, jer Crna Gora nema luke za smještaj NATO brodova, a i teritorija Crne Gore je mala.

Treće, nemate ni aerodrome koji bi mogli biti kompatabilni sa NATO avijacijom. Nijesam siguran da treba brinuti zbog toga, možda treba više brinuti ukoliko se zbog članstva u NATO-u i odlaska vaših vojnika u neke međunarodne vojne akcije konfrontirate sa pojedinim inostranim terorističkim organizacijama“, kazao je Lazanski.

Sankcije Rusiji zbog Deripaske

Crna Gora je donijela odluku o uvođenju sankcija Rusiji kako bi kod vlada zapadnih država pokušala da izdejstvuje da međunarodni arbitražni sud, u sporu koji je pokrenut po tužbi firme ruskog tajkuna Olega Deripaske, presudi u crnogorsku korist“, ocijenio je Lazanski.

On je rekao da ima informacije o tome kako je vlada u Podgorici požurila da podrži sankcije Rusiji da bi od zapadnih država, posebno od SAD, tražila da omoguće da Deripaska izgubi sudski spor.

CEAK, firma iza koje stoji Deripaska, nekadašnji vlasnik KAP-a, pokrenula je sudski spor protiv Crne Gore tražeći odštetu od više stotina miliona eura. Lazanski naglašava da bi eventualna odluka suda da uvaži tužbu CEAK-a koštala mnogo Crnu Goru.

Zato su pribjegli manevru, tako što su se dogovorili s Amerikancima i nekim evropskim državama da podrže sankcije Rusiji, a da sud zauzvrat presudi protiv Deripaske“, kazao je Lazanski.

Sankcije su, kako je naveo, pokušaj Crne Gore da izbjegne nepovoljnu odluku arbitražnog suda po tužbi Deripaske, po sistemu – vidite kako smo mi vjerni saveznici.

Tako je vlast Crne Gore napravila takav jedan manevar da bi makar odložila presudu stranog suda. Iskreno, ne mogu da vjerujem da bilo ko od crnogorskih lidera, od predsjednika parlamenta, vlade ili države, može u dubini duše da se saglasi sa uvođenjem sankcija Rusiji. Ne mogu da vjerujem da postoji Crnogorac koji bi učinio nešto nažao Rusiji. Siguran sam da svaki crnogorski političar, u vlasti i opoziciji, misli dobro ruskom narodu i ruskoj državi. Međutim, ukoliko Crna Groa izgubi spor protiv Deripaskine firme, to bi je mnogo koštalo, i zato je ovaj potez više nego jasan“, kazao je Lazanski.

Upitan kako komentariše to što na samitu NATO-a u Velsu neće biti pozivnice za Crnu Goru, on je rekao da politička elita u Crnoj Gori misli da je pametnija od većine naroda.

Ali, to je vaš problem. Ja to komentarišem samo kao posmatrač sa strane. Nije čudno, što imamo takvo stanje stvari ako pogledate šta se sve dešavalo poslednjih 20 godina na ovim prostorima. Ići u NATO u ovim vremenima je kao otići u četnike 1946. godine. Ako neko u Crnoj Gori misli da će moći da zakuči neke beneficije od članstva u NATO-u, neka zna da je to vrijeme prošlo“, istakao je Lazanski.

Referendum je obavezan

On smatra da odluku o eventualnom članstvu Crne Gore u NATO treba donijeti na referendumu.

To što vlast, a vjerovatno i dio opozicije misli da to može da se izvede posredstvom skupštinske odluke potcjenjivanje je zdrave pameti crnogorskog naroda. To se rješava na referendumu, recimo, Slovenija je raspisala referendum na nivou cijele države kada je o tome donošena odluka.

U NATO ne ulaze samo crnogorska vlast i vojska, već u NATO ulazi cijela Crna Gora, dakle, sa cijelom teritorijom i sa svojim stanovništvom. Pitati narod za mišljenje o tome, osnovni je postulat demokratije. Na primjer, u Sloveniji se raspisuje referendum na nivou grada kada se mijenja trasa jedne autobuske linije.

Dakle, nemojte da pričamo o demokratiji ako pitanje kao što je članstvo u NATO-u ne ide na rerferendum. Međutim, u Crnoj Gori je jasno da elita na vlasti pokušava da izbjegne referendum jer strahuje kako bi on mogao da bude završen. Donosite sudbonosnu odluku za budućnost Crne Gore, a ne želite da o tome pitate narod za mišljenje. Izvinite, meni je to potpuno nedemokratski, ali opet, to je stvar Crne Gore, ja to govorim samo kao posmatrač sa strane“, rekao je Lazanski.

Podjelite tekst putem:

4 thoughts on “Lazanski: Ulazak Crne Gore u NATO je isto kao i otići u četnike 1946. godine

  1. Upravu ja Lazanski nema toga crnogorca koji bi ovako što uradio!Pa ko to onda radi ovakve stvari uCG, a nisu crnogorci ? Znači to nisu crnogorci?Aaa tako dakle!

  2. Miroslave, u BJRCG je ubijen poslednji gorski car – Vlado Šipčić – i to 11 godina poslije 1946…Stoga porediti „ovo“ sa regularnom vojskom u otadžbini i ljudima koje nije pokolebala ni izdaja njihovog vrhovnog glavnokomandujećeg, Petra 2 Karađorđevića, je više nego neumjesna.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *