Лакушић: Градоначелник Вуковић мора престати да приказује своје младе суграђане, као непријатеље државе
1 min read
Зоран Лакушић
Зидови у 21. вијеку постали су симболи подјела и неслободе, који углавном дијеле. За разлику од тих зидова, зид код пасареле на Златици, којег је даноноћно чувала комунална полиција, постао је симбол и вјесник нечег новог, уједињења и буђења свијести код подгоричке омладине. Захваљујући градоначелнику Ивану Вуковићу, постао је симбол борбе за часну, чојску и дојанствену Црну Гору. Он је због бојања зида у боје Краљевине Црне Горе, наредио да се прекречи, што је проузроковало примијену једне бесмислене репресивне реакција полиције, која је сузавцем растјерала омладину. Због тога овај зид сад зову “Зидом плача”, који је већ постао симбол отпора једној безумној политици, саопштио је Лакушић
Група младих Подгоричана бавила се исцртавањем и уљепшавањем простора, желећи да пошаље поруке бунта и протеста због протјеривања његошевске Црне Горе и да је слобода изражавања важна у свакој демократији. Наравно, имали су право да шаљу поруке, између осталог, и кроз цртање графита. Притом су то исказивали на миран начин и без угрожавања других. Свакако је то био неки бунт, адреналин, акција гдје се радило нешо што можда и није дозвољено. Кренули се из бунта због неправде и протјеривања оног чему би требала да се поноси свака нормална земља.
Зидови су последњих деценија били симболи промјена политичких околности, многи су тврдили да је прошло вријеме зидова. У Подгорици то није случај, зид код пасареле на Златици због репресивних мјера постао је најпознатији у реигиону и шире. Зидови нијесу потребни нити су пожељни, нажалост још увијек живе у глави градоначелника Ивана Вуковића у погледу на битна друштвена питања, наводи Лакушић и додаје:
Берлински зид је био у средишту свјетске пажње откад је подигнут 1961. године. Прије тога најпознатији свјетски зид био је кинески, који још увијек стоји. Штовише, сматра се једним од седам свјетских чуда, налази се на УНЕСЦО-ову попису свјетске културне баштине, а сјенка му се види из свемира. И Кинески је зид, као и Берлински, изграђен из истога разлога због којега се зидови и граде, да спријечи нечији пролазак с једне на другу страну. Сви су ти зидови у међувремену изгубили своју историјску улогу и данас су туристичке атракције и културна добра, спомиње их се кад се говори о цивилизацијским достигнућима. За разлику од ових зидова, зид код пасареле на Златици је симбол срамоте данашње Подгорице, јер се на њему кршена темељна људска права подгоричке омладине, истакао је Лакушић и поручио:
Градоначелник Вуковић мора престати да приказује своје младе суграђане, као непријатеље државе, само због тога што користе своје право на изражавање мишљења. Да не исказује патолошку националну мржњу и примитивизам према дијелу народа који не дијели његова политичка и идеолошка убјеђења.
Да не кречи оно што је записано у најпознатијем дјелу које је пратило родослове европских династија и властеле „Алманацх де Готха“ за 1901. годину, гдје је наведено да су националне боје Црне Горе – „црвено-плаво-бијела“. И оно што је првим Уставом Књажевине Црне Горе (1905), одређено да је црногорска државна (народна) застава. У члану 39. стоји: „Народне су боје: црвена, плаветна и бијела“. Ова уставна одредба може се сматрати првим законским утемељењем црногорске државне (народне) заставе.
Шизофрена политика градоначелника Вуковића, најбоље се огледа кроз његова (не)дјела, подигао је споменик друг Титу, чије је вријеме владања обиљежила тробојка, коју данас забрањује и кречи уз помоћ својих комуналаца. Заставу која представља историјско наслеђе и вријеме када је Црна Гора доживљела највећи економски и свеукупни препород.
Градоначелник Вуковић треба да објасни грађанима Подгорице које наредио да се насилним путем уклања црногорска тробојка на зиду код пасареле на Златици и комуналној полицији коју плаћају грађани Подгорице, да сједи у аутомобилу и гледа у бијели зид 24 сата. И зашто није спроведена приближна реакција комуналне полиције на бројне графите са пуно скарадности, неморалности и са шовинистичким порукама на јавним површинама у главном граду.
Прочитајте ЈОШ:
СНП Колашин: Владајућа коалиција као да је у коматозном стању

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


„Народне су боје: црвена, плаветна и бијела“. Ова уставна одредба може се сматрати првим законским утемељењем црногорске државне (народне) заставе.
Moze li mi neko objasniti znacenje rijeci „plavetna „da li je to isto sto i plava samo se drugacije kaze ,ili je to svijetlo plava.
Kad se vide stari snimci iz vremena kraljevine CG ta plavetna na zastavi je tamno plava cak i na crno bjelim snimcima ta plavetna na zastavi je tamna.
Takodje i plava boja na narodnoj crnogorskoj nosnji nije svijetlo plava neg plava.
grobari crne gore zajedno s tobom dome zoco…bili mladi ili stari…iz svih srbadi partija koji do podne sa svestenstvom ristovim vicu ovo je svesrbija svesrbija i svesrbija a pod coravicom urlicu i naricu…ako bogda za glavom okupatorske spc..