IN4S

IN4S portal

Kulturna manifestacija posvećena Kirilu i Metodiju

1 min read

Nikšić će od 24. do 26. maja 2025. godine biti centar kulturnih dešavanja zahvaljujući manifestaciji „Svjedočanstvo vječnosti u vremenu“, posvećenoj svetim Ćirilu i Metodiju – utemeljivačima slovenske pismenosti. Ovu značajnu prosvetiteljsku svetkovinu zajednički organizuju Eparhija budimljansko-nikšićka, Opština Nikšić, Matica srpska – Društvo članova u Crnoj Gori, NVO „Art klub – prvo pismo“, Obrazovni centar „Svetosavci“ i kaligrafska radionica „Paunovo pero“.

Program počinje u subotu, 24. maja, na platou ispred Sabornog hrama Svetog Vasilija Ostroškog, u 19 časova. Prisutni će imati priliku da uživaju u nastupu hora Prepodobne Mati Angeline, nakon čega slijede uvodne riječi predsjednika Opštine Nikšić Marka Kovačevića i oca Miodraga Todorovića. Biće predstavljen i video o glagoljici, a potom će se publika upoznati sa razvojem ćirilice kroz prezentaciju „Vukova azbuka“ po tekstu Duška Radovića.

Drugi dan manifestacije, u nedjelju 25. maja, rezervisan je za predavanje „Istorija ćiriličnog pisma“ koje će u 18 časova održati prof. dr Jelica Stojanović. U nastavku programa, u 19 časova, biće otvorena izložba likovnih radova i dodijeljene nagrade najuspješnijim učesnicima. Događaji će se odvijati u prostorijama Matice srpske u Nikšiću.

Manifestacija se završava u ponedjeljak, 26. maja, na Gradskom trgu. U 18 časova biće predstavljeni najbolji literarni radovi mladih autora, a od 19 časova planirana je izložba kaligrafskih radova i svečana dodjela priznanja.

Organizatori pozivaju sve građane, ljubitelje kulture, pismenosti i duhovnog nasljeđa, da svojim prisustvom uveličaju ovaj događaj koji slavi trajne vrijednosti slovenske civilizacije.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *