ИН4С

ИН4С портал

Кудрин: Русија и свијет, вјероватно, на прагу нове економске кризе

1 min read
Према његовим ријечима, очигледно је да је планирани темпо раста за ову годину – од 1,9 одсто - недостижан.

Принтскрин/Спутњик

Предсједник руске Рачуноводствене коморе, Алексеј Кудрин, сматра да су Русија и свијет, највјероватније, на прагу нове економске кризе, преноси Спутњик.

„Садашња криза могла би да буде осјетна“, упозорио је Кудрин, бивши вицепремијер и министар финансија Русије, који је учествовао на засједању комитета Савјета федерације за финансијска тржишта.

Током прошле финансијске кризе 2008. године, објашњава Кудрин, покретач раста светске економије била је Кина, али сада је ситуација сасвим другачија ситуација јер је сама Кина претрпјела значајне последице од коронавируса.

Према његовим ријечима, очигледно је да је планирани темпо раста за ову годину – од 1,9 одсто – недостижан.

„Ако цијена нафте буде око 35 долара, као што је данас, видим у томе ризик за снижење раста БДП практично до нуле, а могућ је чак и негативан ефекат“, каже Кудрин

Кудрин се, међутим, нада да ће цијена нафте бити виша – око 40-45 долара по барелу.

„Због ћега ће наш раст бити око нуле или мало изнад. То ће утицати на инфлацију и она може расти до шест или чак и више одсто“, рекао је Кудрин.

Земље-чланице ОПЕК плус 6. марта нису постигле договор ни промјени параметара споразума о смањењу производње нафте, ни о његовом продужетку. То је довело до потреса на нафтном тржишту и 9. марта цијене су пале за 30 одсто, пише Спутњик.

Кудрин је, такође, навео да се финансијске прогнозе засноване на средњој цени нафте од 57,7 долара по барелу и средњем курсу долара од 63,9 рубаља данас не могу сматрати реалистичним тако да се ни буџет не може базирати на њима.

„Мора се поћи од нових реалности и, наравно, тешко је превидјети какав ће бити сценарио у овој години“, додао је он.

Прочитајте још:

(ВИДЕО) Зашто је руски топ толико преплашио САД?

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *