Krpelji i buve: Sve što ste htjeli da znate a niste imali koga da pitate
1 min read
U samo jednom danu 1 buva može ujesti vašeg ljubimca više od 400 puta!
Ženka buve može položiti 20 jaja na svakih 12 dana.
To praktično znači, ako vaš ljubimac ima samo 1 buvu, za samo 2 mjeseca, pod optimalnim uslovima, možete imati više od 3 miliona buva u vašem domu!!
Osim što grizu i svrbe, buve mogu prouzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme.
Prenosioci su raznih zaraznih bolesti pasa i mačaka, uključujući infektivnu anemiju, bakterijske infekcije, parazite poput pljosnatih crva, u nekim djelovima svijeta čak i kugu.
Svojim ugrizom mogu izazvati alergijski dermatitis, koji predstavlja alergijsku reakciju na pljuvačku koju buve luče prilikom ugriza.
Kao rezultat konstantnog češanja, vaš ljubimac dobiće kožne probleme, moguć čak i trajni gubitak dlake.
Ako je vaš pas doneo buve u stan, one mogu živjeti i razmnožavati se u vašem toplom domu tokom cijele godine.
Mogu preživeti 140 dana u mirovanju do nailaska novog domaćina!
Najbolja je preventiva. Na početku tople sezone zaštitite vašeg psa ili mačku dobrim antiparazitskim sredstvom. Tretman ponavljajte prema uputstvu, obično na 2-3 meseca. U zavisnosti od koncentracije buva.
Kako se vadi krpelj?
Ideje o posipanju krpelja acetonom, benzinom, uljem, spaljivanju krpelja – ne samo da su pogrešne već su i opasne!
Naime, ukoliko krpelj oseti bilo kakvu hemikaliju na sebi, povratiće svu krv iz sebe u psa i to zajedno sa virusom ili bakterijom, što inače ne čini!
Kada ste pronašli krpelja, ako ste ga uzbudili sačekajte minut da se smiri i otpusti svoje rilice koje je grčevito zabio u psa jer ste ga dirali prstima. Sada sa palcem i kažiprstom leve ruke nežno uzmite kožu psa, palac i srednji prst desne ruke spojite, priđite krpelju tako da ne zgnječite, povucite od kože psa nagore, mirno i brzo.
Postoji sprecijalna pinceta za vađenje krpelja, koja ima rupu na vrhu i koja obuhvata krpelja oko rilica, ali ih ne dodiruje, tako da se čupa krpelj u potpunosti.