ИН4С

ИН4С портал

Колико сати годишње родитељи троше на убеђивање деце да оставе телефон и друге геџете

© Canva / Kaspars Grinvalds

„Остави тај телефон“, „Доста је било цртаћа, хајде на спавање“, „Не можеш играти игрице пред спавање“ – сваки савремени родитељ изговорио је неку од ових реченица свом детету. И то не једном, већ ко зна колико пута. Када се све сабере, убеђивање деце да оставе телефоне или таблете траје сатима, а научници су откили и о којој се цифри ради.

Новије генерације уз геџете практично одрастају – на њима гледају цртане филмове, играју игрице или слушају музику. Ипак, „отети“ детету телефон или таблет из руке је немогућа мисија, на коју савремени родитељи троше велику количину времена, као и гомилу живаца.

Убеђивање се наставља из дана у дан

Током једне године родитељи деце просечно потроше 96 сати како би „преговарали“ са децом да она оставе телефоне и таблете из руку и пронађу други вид забаве или опуштања. Дакле, 4 од 365 дана годишње утроши се само на убеђивање између родитеља и деце, показало је најновије истраживање!

Иза оваквог „преговарања“ најчешће се крију много дубље ствари: две трећине родитеља стрепи да неће имати прилике да искуси драгоцене моменте са својим малишанима јер су они „залепљени“ за екране, док скоро половина њих брине да деца уопште неће имати нормално детињство.

Шта све брине родитеље када су геџети у питању

Истраживање је открило и да родитељи брину да неће моћи да на прави начин исконтролишу своју децу, односно начин на који они користе геџете, те да се она за час могу наћи у канџама сексуалних предатора или бити изложена непримереном садржају на интернету.

Скоро половина родитеља брине и да њихова деца могу да стекну зависност од екрана и друштвених мрежа или да буду жртве сајбербулинга, односно насиља на интернету, који се касније може одразити и на њихово фрагилно ментално здравље, преноси Њујорк Пост.

Шта кажу стручњаци на ову тему

Мишљења стручњака по овом питању су поприлично усаглашена – савремене технологије сада у већини случајева раде против породице и зближавања њених чланова, уместо да раде у њихову корист. „Они губе вредне тренутке које никада неће моћи да врате“, упозорава аутор истраживања.

„Верујемо да технологије треба да буду едукативног карактера и да оснажују, а не разарају и деле породице“, наводи аутор, Тим Естес. Скоро трећина родитеља примећује и да су њихова деца осетљивија и раздражљивија након коришћења геџета, што је још један знак упозорења.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *