ИН4С

ИН4С портал

Ко је заправо ухапшена Јелена Перовић: Од контроверзних преписки до скупоцјеног БМW-а

1 min read

фото: РТЦГ

Специјално државно тужилаштво (СДТ) покренуло је током прошле године истрагу против директорице Агенције за спречавање корупције (АСК) Јелене Перовић, између осталог, због преписке са бившом предсједницом Врховног суда Црне Горе Весном Меденицом током 2020. и 2021. године. Како ће се испоставити, данас је по налогу СДТ-а Перовић ухапшена због сумње да је злоупотријебила службени положај.

Њен мандат на челу Агенције за спречавање корупције почео је у јулу 2020. године, обиљежиле су га бројне контроверзе а посебно се истиче преписка са бившом предсједницом Врховног суда Весном Меденицом. 

Преписка је изашла у јавност, а у њој се Перовић консултовала са Меденицом о случајевима на којима је радила док је била на позицији предсједнице цетињског суда а потом и челнице Агенције за спречавање против корупције која подразумијева испитивање поријекла имовине и одлучивање о сукобу интереса највиших државних органа.

То су показали транскрипти разговора из телефона Весне Меденице, који је заплијењен након њеног хапшења априла 2022.

Објављена преписка у листу „Вијести“ отворила је и питање је ли Перовић у јулу 2020. законито изабрана на мјесто директорице АСК или је конкурс био намјештен јер је уочи избора на ту позицију писала Меденици да се морају срести јер је „добила понуду за посао“.

Весна Меденица је у фебруару прошле године оптужена пред Вишим судом у Подгорици за чланство у криминалној организацији њеног сина и више других кривичних дјела, од шверца дроге до противзаконитог утицаја и злоупотребе положаја, подсјетио је прошле године Радио Слободна Европа.

Неколико преписки свједочи да јој Меденица сугерише како да поступи у конкретним судским предметима.

Закон о Судском савјету и судијама прописује да судија суди и одлучује самостално и независно и да се судијска функција не смије вршити ни под чијим утицајем.

Мрежа за афирмацију невладиног сектора (МАНС) навела је својевремено да је Јелена Перовић незаконито присвојила службено возило БМW.

Подаци до којих је дошао Истраживачки центар МАНС указују на бројне сумње у законитост набавке и коришћења овог возила. Перовић је те оптужбе одбацила и најавила тужбу.

Бивша опозиција, а садашња власт, оптуживала ју је да је селективна и да не контролише имовину и приходе функционера раније власти а посебно бившег предсједника Црне Горе Мила Ђукановића.

Иако је најавила брзу одлуку о сатовима које он посједује а који су јако скупоцјени Агенција годинама о томе не одлучује.

Одговорајући на такве оптужбе, Перовић је казала да ради по закону и да нема мјеста за тврдње да некога фаворизује.

Јелена Перовић је на челу Агенције за спречавање корупције непуне четири године. За директорку Агенције изабрана је 24. јула 2020. године. Позната је по томе да је током рада у Агенцији себи уписивала прековремене сате, награде, а прошлог мјесеца је саму себе прогласила најбољим радном мјесеца.

Перовић је прије ове функције била предсједница Основног суда у Цетињу, а на ту позицију постављена је 2015. године.

Од 2008. до 2015. године Перовић је била судија у кривичном одјелјенју Основног суда у Подгорици, чланица кривичног ванрасправног вијећа тог суда и одјељења судске праксе.

Прије него је изабрана за судију у Основном суду у Подгорици, Перовић је била стручна сарадница у том суду од 2004. године, а претходно је била судијска приправница у истом суду три године.

У њеној биографији се наводи да је током судијске каријере, судила у предметима за коруптивна кривична дјела, преноси РТЦГ.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

9 thoughts on “Ко је заправо ухапшена Јелена Перовић: Од контроверзних преписки до скупоцјеног БМW-а

  1. Polupismena ćuška! U Osnovnom sudu oslobađala partnere svojih ljubavnika, da bi kao dir ASKA, jednog svog zaposlila kao vozača ! Dala mu rješenje savjetnika.

  2. Radila kao bager u jednom preduzeću za vrijeme DPS-a: bager u toku jednog dana imao 25 radnih sati, a ona u radnoj sedmici imala 48 radnih sati. Samo jednu sedmicu više. Patriotski.

  3. Procvrkući sad, lopurdo glibava, sram te bilo! Da živimo u srećnoj zemlji, ti bi robijala zbog mijenjanja tablica, a đe je sve ostalo, glibu bezobrazni!

    24
  4. Već se vidi da će ovo biti teška blamaža onih koji se sve organizovali. Prvo, niko nije uhapšen jer taj termin ne postoji u našim zakonima. Držali su je u SPO jer nijesu znali šta da rade, a tamo je niko nije saslušavao jer se saslušanja vrše samo u tužilaštvu u prisustvu advokata. Njen advokat je izjavio da kada su došli u pretres u Agenciju, takođe nijesu znali šta traže. Cijeli cirkus je napravio neko iz vlasti uz pomoć medija, a to sigurno nije bio Spajić jer se on ne pita i ne miješa u sektor bezbjednosti. Optužbe za putne naloge i službena putovanja su smiješne i time se ne bavi specijalno policijsko odjeljenje i policajci sa kapuljačama. Direktor RTCG Raonić bi prvi završio u zatvoru zato što je sebi svakog mjeseca isplaćivao varijabilu od 2000 eura. Možda je cilj organizatora bio samo da je smijene sa funkcije organizovanjem neke izmišljene istrage, a možda je cijela akcija imala za cilj da se zaustavi evropski put Crne Gore ovakvim bespravnim postupcima i progonom političkih neistomišljenika, što bi nas diskvalifikovalo za člana EU. Cijela akcija je ogranizovana do kraja amaterski, baš kao i pokušaj svrgavanja vlasti koji su ovdje organizovali rusi.

    2
    35
    1. A bila predsjednica suda ? I vodila nekakvu izmišljenu agenciju protiv korupcije,pa naravno da se smeje ,glupom narodu .I ja bih se na njenom mjestu smejao !

      18
      1
  5. Треба јој ове фотографије са хапшења послати поштом кад буде лежала у Спуж.Да их на зидове ћелије залихепи, да се присјећа како је била срећна и насмејана кад су је хапсили.

    40
    0

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *