Књижевно вече Милана Кнежевића у КИЦ-у „Зета“ у понедељак у 19 часова
1 min read
Милан Кнежевић
Књижевно вече Милана Кнежевића биће одржано у понедјељак, 24. фебруара, у великој сали КИЦ-а “Зета”, са почетком у 19 часова.
Вече ће уз поздравну ријеч отворити директор КИЦ-а Бранко Ноковић, а о књижевном стваралаштву Кнежевића говориће проф. др Драган Копривица.
Милан Кнежевић је професор српског језика и јужнословенских књижевности, плодан је пјесник и романсијер, аутор шест збирки поезије и романа “Обала Несанице” (“Штампар Макарије, Београд, 2021).
За овај роман 2022. године добио је награду београдског „Јежа“ „Слободан Костић“ за хумор у сатири, уз проглашење у београдском театру “Славија”, уз присуство еминентних писаца и критичара. Исте године за ову књигу му је додијељена и најзначајнија награда Удружења књижевника Србије „Радоје Домановић“ за роман године, као најуспјешнији сатирични роман, и “Видовданска повеља”, коју додјељује Удружење књижевника Црне Горе.
Кнежевић је првенствено ангажовани писац, у чијем опусу превладава сатирични став према стварности, уз разоткривање друштвених аномалија, у “Обали Несанице” и сатиричној поезији.
Аутор се у роману, који је већ промовисан у више градова код нас и у окружењу, фокусирао на причу о имагинарној афричкој државици, Обали Несанице, као полигону диктатуре, корупције, шверца и непотизма. Критика је оцијенила да је Кнежевић богату грађу на ове теме транспоновао и из наше свакодневице током протекле три деценије, а ставови Жирија су подударни да је аутор на успјешан начин грађански храбро написао књигу о посрнућу нације, уз буђење духа отпора који доводи до друштвених промјена.
Кнежевић је добитник и угледних књижевних признања “Мирко Бањевић” за збирку пјесама „Робијашки рефрени“ (2021.) и “Велике грамате”, награде Књижевног друштва Косова и Метохије за 2021. годину, највећег признања за књижевно стваралаштво, очување српског језика и културе, које то Друштво традиционално додјељује угледним писцима српског говорног подручја.
Лауреат је и награде “Светосавска повеља” за “укупну дјелатност на пољу борбе за истину о Косову и Метохији”, која му је у јануару 2023. додијељена у Косовској Митровици. Том приликом Кнежевић је указао на свој животни круг да је његова фамилија у Црну Гору дошла управо са Косова и Метохије, гдје сваки свој долазак доживљава као “својеврсни повратак прародитељском дому”.
Шест објављених књига пјесама Кнежевића су: „Депонија снова“ (2007), „Авлија бивших“ (2011), „Дневник ситних грехова“ (2014), „Електронска идентификација бирача“ (2016). “Нијеми дијалози” (2017) и “Робијашки рефрени” (2020). Пјесме су му заступљене и у литерарним зборницима “Дан послије будућности” (1999) и “Предио у праскозорје” (2008) и антологији “Ван кутије” (2009).
Кнежевић има бројне књижевне наступе у Црној Гори и региону, а своју сатиричну поезију говори и у УИКС-у (Спуж) и Затвору Бијело Поље. Живи у Подгорици, посланик је у Скупштини Црне Горе и предсједник ДНП-а. Ради на новим прозним и пјесничким рукописима.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


…https://www.theguardian.com/books/2025/feb/17/a-great-shock-julianne-moores-childrens-book-under-review-by-trump-administration
„Велики шок“: Трампова администрација рецензира дечију књигу Џулијане Мур
Глумичина књига Фрецклефаце Стравберри налази се на листи библиотечких књига суспендованих ради ‘ревизије усклађености’ након председничке извршне наредбе
Џулијан Мур је рекла да је „велики шок“ сазнати да је Трампова администрација „забранила једну од њених књига“ у школама које служе деци америчког војног особља и запослених у цивилној одбрани.
Звезда серијала „Боогие Нигхтс“ и „Мери и Џорџ“ написала је да је „заиста растужена“ због вести у објави на Инстаграму у недељу.
Прошлог понедељка, Министарство одбране је послало допис у којем се наводи да испитује библиотечке књиге „потенцијално повезане са родном идеологијом или темама идеологије дискриминаторне једнакости“. Након што је приступ свим библиотечким књигама био обустављен на недељу дана ради прегледа, идентификован је „мали број предмета“ који су задржани за „даљи преглед“, наводи се у саопштењу.
Мурова јагода са пегавим лицем, прича о девојци која не воли своје пеге, али учи да живи са њима, налази се међу књигама које су затечене у општој рецензији, према листи до које је дошао Гардијан . Међутим, није познато да ли је наслов изабран за даљу ревизију или за повлачење.
„То је књига коју сам написао за своју децу и за другу децу да их подсетим да се сви боримо, али да нас уједињује наша хуманост и наша заједница“, рекао је Мур.
Преглед библиотечких књига део је испитивања свих „наставних ресурса“, према Министарству одбране, како би се проверило да ли су њихове школе усклађене са Трамповим недавним извршним наредбама „ Укидање радикалне индоктринације у школовању К-12 и одбрана жена од екстремизма родне идеологије“ .
Мур, која је 2015. године освојила Оскара за филм Стилл Алице, рекла је да је „посебно запањена” вестима јер је „поносна матурантица” сада затворене франкфуртске америчке средње школе којом управља Министарство одбране, додајући да је њен отац вијетнамски ветеран и да је каријеру провео у америчкој војсци.
„Не могу бити поноснији на њега и његову службу нашој земљи. Потресно ми је што схватам да деца попут мене, која одрастају са родитељем у служби и похађају школу [Одељења одбране], неће имати приступ књизи коју је написао неко чије је животно искуство толико слично њиховом. И не могу а да се не запитам шта је толико контроверзно у овој сликовници због чега је америчка влада забранила.”
Друге књиге које су део „ревизије усклађености” укључују „Нема истине без Рут” Кетлин Крул, о Рут Бејдер Гинсбург, другој жени која је седела у Врховном суду САД. Књиге уклоњене са библиотечких полица премештене су у „стручну збирку за евалуацију са приступом ограниченим на стручно особље“.
„Заиста сам тужан и нисам мислио да ћу ово видети у земљи у којој је слобода говора и изражавања уставно право“, додао је Мур.
…………..
Подржите Гуардиан
… имамо малу услугу да замолимо. Десетине милиона су дале поверење у неустрашиво новинарство Гардијана откако смо почели да излазимо пре 200 година, обраћајући нам се у тренуцима кризе, неизвесности, солидарности и наде. Више од 1,5 милиона присталица, из 180 земаља, сада нас финансијски покреће – држећи нас отвореним за све и жестоко независним. Хоћете ли и ви направити разлику и подржати нас?
За разлику од многих других, Гардијан нема акционаре нити власника милијардера. Само одлучност и страст за пружањем глобалног извештавања са великим утицајем, увек без комерцијалног или политичког утицаја. Овакво извештавање је од виталног значаја за демократију, за правичност и за тражење бољег од моћних.
И све ово пружамо бесплатно, да свако може да прочита. Ово радимо јер верујемо у једнакост информација. Већи број људи може да прати глобалне догађаје који обликују наш свет, разумеју њихов утицај на људе и заједнице и постану инспирисани да предузму значајне акције. Милиони могу имати користи од отвореног приступа квалитетним, истинитим вестима, без обзира на њихову способност да их плате.
Било да дајете мало или много, ваше финансирање ће покретати наше извештавање у годинама које долазе. Ако можете, подржите нас на месечном нивоу. Потребно је мање од минута за постављање, а можете бити сигурни да ћете сваког месеца имати велики утицај у подршци отвореном, независном новинарству. Хвала.