Књиге живе и кад су из пепела: У холу НБС отворена поставка поводом осам деценија од нацистичког бомбардовање ове институције
1 min read
Фото: Новости
Оцјењујући да је шестоаприлско бомбардовање Народне библиотеке на Косанчићевом венцу 1941. један од највећих ратних злочина над културним наслеђем у Другом светском рату, садашњи први човек наше најстарије културне институције, писац Владимир Пиштало, отворио је јуче, у холу НБС поставку “Сећања из пепела: Народна библиотека Србије 1941-2021”.
На изложби, којом се обележава осам деценија од када је нацистичка Немачка намерно уништила непроцењив фонд са око 500.000 свезака и готово 1.500 средњовековних ћириличких рукописа и повеља, први пут пред публиком су и нагореле књиге, које су са некадашњег згаришта ископали археолози.
– Паљење библитеке је злочин против маште, а без маште човек је ствар – нагласио је в. д. директора Нарoдне библиотеке Србије, која је изложбу реализовала у сарадњи са Музејем жртава геноцида, преносе Новости.
– Без библиотеке, човек је трска која не мисли. Народна библиотека је поново отворена 6. априла 1973. на годишњицу бомбардовања. Поводим обнове Андре Малро поклонио је свој рукопис књиге о Пикасу. Том приликом је написао: “У судбини ваше Библиотеке видим судбину народа коме су култура и слобода једно”. Злочин против маште, у злочину против сећања, не сме бити и злочин против народа. Неко је рекао да не живе они који су се дизали из пепела. Народна библиотека Србије је живела и намерава да живи.


Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

