IN4S

IN4S portal

Knežević: Posle trideset godina DPS havarije, pravo je čudo da smo preživjeli kao država

1 min read

Milan Knežević (Foto: Skupština Crne Gore)

Lider Demokratske narodne partije Milan Knežević poručio je da pet godina nakon pada režima DPS-a, Crna Gora i dalje oseća posledice trodecenijske vladavine Mila Đukanovića, te da je „opšta društvena havarija“ ostavila duboke tragove u institucijama, bezbednosnom sektoru i političkom sistemu.

Iako, kako kaže, nekad ima utisak da Crna Gora nije odmakla od „pačije škole“ Jove Zmaja, priznaje da je napravljen pomak u demokratizaciji društva, pre svega u pogledu slobode izražavanja i javne artikulacije građanskih i političkih stavova – nečega što je, kako podseća, bilo nezamislivo tokom vladavine DPS-a.

„Pet godina nije dovoljno ni u mnogo ozbiljnijim demokratijama od naše da se izbriše sve što je sistematski uništavano trideset godina“, ističe Knežević.

Govoreći o ključnim nacionalnim i identitetskim pitanjima, poput statusa srpskog jezika i dvojnog državljanstva, Knežević navodi da više nije pitanje šta on misli, već šta rade oni iz parlamentarne većine koji su te vrednosti koristili kao izborna obećanja.

„Mi iz koalicije ‘Za budućnost Crne Gore’ bili smo jasni: bez ostvarenja tih ciljeva – nema istinski demokratske države. Potrebna nam je jača podrška građana, da ne bismo zavisili od onih koji ugrožavaju osnovna prava i slobode.“

Knežević se osvrnuo i na nedavni slučaj „Alabar“, u kojem, kako navodi, nije dobijena podrška za amandmane DNP-a koji su mogli srušiti sporazum. Po njegovim rečima, bilo je dovoljno da dva poslanika iz opozicije ili albanskih stranaka glasaju za predloge DNP-a – i sporazum bi pao. Ipak, to se nije desilo.

„Sada kada neko bude kritikovao taj sporazum, neka se seti da je imao priliku da ga sruši – ali je izabrao da ne pritisne taster“, poručio je.

Bezbednosni sektor, po mišljenju Kneževića, mora biti temeljno reformisan i očišćen od, kako kaže, kriminalnih i korumpiranih struktura.

„Svakog dana otkrivamo da je više kriminalaca bilo u državnim strukturama nego u samim klanovima. Čudo je da smo uopšte preživeli kao država.“

Na pitanje da li odnosi sa Bošnjačkom strankom mogu ugroziti opstanak vlade, Knežević odgovara da je odgovor na to pitanje sada u rukama premijera Milaja Spajića. Podseća da je DNP glasao protiv rekonstrukcije Vlade, između ostalog i zbog toga što BS nije raskinula koaliciju sa DPS-om u Bijelom Polju – što je, kako navodi, bio uslov za njihov ulazak u vlast.

„BS ima svoju politiku, i ja im to ne zamjeram. Problem su oni koji im popuštaju, pa se posle čude padu u podršci birača.“

I na kraju, u svom prepoznatljivom tonu, Knežević je otkrio da radi na novim zbirkama poezije, te da se nada da će jedna biti objavljena do kraja godine.

„Inspiracije ne manjka. Dovoljno je – otvoriti prozor“, zaključio je Milan Knežević u razgovoru za 038 portal.

Podjelite tekst putem:

5 thoughts on “Knežević: Posle trideset godina DPS havarije, pravo je čudo da smo preživjeli kao država

  1. ….dome misjo….znas li ko je crna rupa za crnu goru…Srbija dome…. I vi crnu goru gurate u tu crnu rupu… Samo da utuljite i crnu goru i sve crnogorsko…

  2. NIJE DRZAVA PREZIVELA …NIT SVOJA NIT SAMOSTALNA …U SRJ CG BILA SLOBODNA …Milan i ne sjeca se DRZAVE …

    1
    3
  3. Tesko, moj Milane, zaista tesko. Ali smo bar imali nadu da ce DPS pasti, i nadu da ce doci do ozdravljena crnogorskog drustva. Sad smo ostali i bez nade

  4. Posle DPS-a se ništa promenilo nije. Srpski jezik je na margini Ustava, zastava i himna su ostale, Ranko i Ibro su u Vladi CG, sankcije Rusiji, integracije u prokledu EU i NATO. Nijednu njihovu odluku niste promenili. Ništa novo niste doneli, sudovi i ostalo je i dalje DPS. Jedino što uredno primate plate. Ne date fotelje! Ostalo je sve isto. Od DNP sam očekivala da budu uz srpski, ruski narod, a ne uz EU.

    11

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *