Kiković: Branićemo nemanjićke svetinje od Mila, kao nekad od Turaka
1 min read
Odlučni da zaštite srpske svetinje od bezumnika
Osvrćući se izjave šefa režima kojima je najavio napad na SPC i svetinje u Crnoj Gori, u ime koalicije NVO Srpska narodna odbrana Vasojevića i Limske doline, oglasio se njihov predsjednik, istoričar Goran Kiković.
Saopštenje prenosimo integralno.
“Poštovani narode Vasojevića i Crne Gore,
Povodom izjave predsjednika Crveno-Crne Gore Mila Đukanovića da će “Crnogorska crkva uskoro dobiti autokefalnost” i da je Srpska pravoslavna crkva produžena ruka Velike Srbije, reagujemo očiglednim činjenicama i argumentima vezanim za našu drevnu episkopiju Budimljansku i sadašnju eparhiju Budimljansko-nikšićku.
Pišući o “budimljanskoj mitropoliji od ustavljenja do gašenja” u “Tokovima”, časopisu za nauku, književnost i društvena pitanja (Berane, decembar 1994.), akademik Miomir Dašić je zaključio:
“Prostor na kojem je nastala i djelovala svetosavska Budimljanska mitropolija činio je središnji dio srpske srednjovjekovne države, a raskošna Limska dolina bila je i ostala kičma srpskog naroda”.
Ljudi ovog podneblja – bogonosci i ostali – davali su ogroman doprinos kroz vjekove duhovnom i kulturnom životu našeg pravoslavnog svijeta. Na prostoru Budimljanske, Petrovske i Mileševske (prije toga Dabarske) mitropolije, “na svetim vodama Lima”, u srcu srpske srednjevjekovne države gdje su istraživači i otkrili i popisali oko osamdeset manastira, crkava i drugih bogomolja ponikla je srpska pismenost, sa ovog pitomog prostora Raške zemlje izvio se onaj zlatni luk književnosti koji je u usponu do danas (u Bijelom Polju napisano je Miroslavovo jevanđelje, remek djelo srpske pismenosti i minijaturne umjetnosti); na ovom i susjednom prostoru rođeni su, živjeli i stvarali prvi značajni pisci srpske biografske književnosti (Sveti Sava, Stefan Prvovjenčani, arhiepiskop Danilo i dr.), stvorivši tako temeljnu književnu baštinu koju je dostojno obogatila i dalje bogati svojim literarnim i drugim intelektualnim ostvarenjima plejada književnih i drugih intelektualnih poslenika i u ovo naše doba. Ovdje, iz pitome doline Lima, iz istorijske Budimlje, najvjerovatnije iz katedralnog hrama Đurđevih Stupova i njegove prepisivačko-slikarske šudikovske škole, potekao je i talentovani fresko-slikar, živopisac pop Strahinja Budimljanin, najveće slikarsko ime posljednjih decenija 16-tog i prvih decenija 17-tog vijeka.

Iz Budimlje “ot manastira Šudikove” otisnuo se u svijet i čuveni minijaturni slikar (ilustrator) i štampar monah Mojsej Budimljanin, koji je sa poznatim cetinjskim tipografom Makarijem, u štampariji Božidara Vukovića Podgoričanina, radio na štampanju ćiriličnih knjiga u Veneciji zatim u Trgovištu (Vlaškoj). U Tifranskoj klisuri, na ušću Budimske rijeke u Lim, na desnoj obali hučnog Lima, oko 200 godina, u manastirskoj tišini, radila je šudikovska prepisivačka škola u kojoj su prepisane brojne knjige i umnoženi mnogi crkveni tekstovi.
U dolini Lima zračile su svetosavskim, pravoslavnim duhom njene mitropolije još od proglašenja srpske autokefalne crkve (1219 godine). Sa mitropolitske katedre iz manastira Đurđevih Stupova kao i sa katedra crkve Svetog Petra i manastira Mileševo, nastavljeno je širenje svetosavlja i u vrijeme teškog turskog ropstva, crkvena zvona i glas kaluđera pozivao je narod da izdrži i u najtamnijem periodu srpske istorije, kad mu je zaprijetila bezdana propast, glas nade pozvao ga je da se drži svoje vjere i crkve i da se ne odrekne borbe za nacionalni opstanak.
Sa ove svete zemlje – iz doline Lima, Raške i Ibra – ponikli su prvi srpski državnici, vladari, političari, diplomate i znameniti duhovnici, pa i prvi srpski svetitelji (Sv. Simeon Mirotočivi, Sv. Sava, Sv. Stefan Prvovjenčani, Sv. kralj Stefan Dečanski i dr).
U dolini Lima, Ibra i Raške mnogi spomenici i svetinje svjedoče o autohtonoj graditeljskoj školi u istoriji graditeljstva i umjetnosti poznatoj pod imenom Raška škola. Ta velika graditeljska škola sa svojim monumentalnim građevinama i visokim umjetničkim dometima prevazilazila je (i prevazilazi i danas) nacionalne granice.
Veličanstveni spomenici kulture i svetinje: Studenica, Đurđevi Stupovi u budimljanskoj župi, Sv. Petar u Bijelom Polju, Sopoćani, Mileševo, Arilje, Sv. Nikola u Topolici, kao i druge brojne crkve i manastiri u dolini Lima, pa i oni koji nijesu imali sreće da u cjelosti prežive varvarska razaranja Turaka, njihova pustošenja i paljenje, i danas svojom monumentalnošću i sjajem, neki makar u ostacima temelja, svjedoče o jednoj velikoj civilizaciji i razvijenoj kulturi srpskog naroda u srednjem vijeku i na ovom prostoru.
Upravo ti brojni spomenici i svetinje, među kojima su Polimski najbrojniji, i danas izazivaju divljenje evropske i svjetske kulturne javnosti, dokazi su velikog dometa naše srednjovjekovne kulture i razvijenog, duhovnog života naših dalekih predaka, još u vrijeme prije nego što su nastale velike civilizacije na Zapadu Evrope.

To sve dokazuje da je ovaj prostor imao individualnost tokom svog istorijskog postojanja, isticao se osobenošću i bogatstvom duhovnog života, posebno djelatnosti njenih episkopija i mitropolija. Teritorija budimljanske mitropolije, od svog nastanka pa do gašenja imala je izuzetno veliku geopolitičku ulogu u povezivanju srpskih država – Zete i Raške. Polimlje je bilo njihova spona, a u doba Nemanjićâ središnji dio ovih srpskih ujedinjenih zemalja, da bi u novovjekovnoj istoriji, kada se kroz oslobodilaštvo stvaraju i izgrađuju dvije nacionalne srpske države – Crna Gora i Srbija – takođe, imalo značaj čvrste njihove veze, kopče. I tako sve do današnjih dana, bez obzira što su trenutno Srbija i Crna Gora fizički razdvojene i nijesu dio iste državne zajednice.
Današnja obnovljena eparhija budimljansko-nikšićka je sastavni dio SPC i tako će i ostati, a manastir Đurđevi stupovi je bio i ostao sjedište naše episkopije. Nikada ni po koju cijenu, nećemo dozvoliti da se crkve i manastiri naše eparhije otimaju. Spremni smo da se zatvorimo u naše svetinje i da ih branimo kao i naši preci što su činjeli u proteklim vjekovima, kada su svetinje branili od Turaka.
Pozivamo narod Vasojevića i Polimlja da svi budemo u Podgorici 15. juna 2019. i da pokažemo otimačima naših svetinja da smo spremni da ih branimo!”.
U koliko danas pokleknemo,kao što smo,kada su nam uzimali državu,jezik,istoriju,onda znajte Srbi,da će C.Gora,za nepunu deceniju biti Unijatsko– Islamska zemlja,a Srpstvo će biti matematička greška.
Sve je ovo Milo,po nalogu ZLOČINACA,isplanirao,samo da bi,osigurao,sebe i porodicu od Spuža,za POHARU,kakva se ne pamti ni u jednoj zemlji svijeta.
Jedini soas za Srpski narod od izrodaje :SVI NA NOGE !Podgorica i Svete Trojice odrediće budućnost Srva u SVOJOJ DRŽAVI,koju su branili i odbranili HILJADU GODINA
Bravo Kiko, ponosu Vasojevića!
Imam informaciju da dolaze autobusi Srba iz svih tih država. Ops izvinjavam se, neki su već stigli `95, `99. ps Vi ste dokazali junaštvo u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, na Kosovu. Dobri ste Vi ratnici samo Vam je moždana mašina projektovana na bježaniju.
Ja mislim da si ti ,,mislim,, običan krmak.I dođi da ti ulijem u korito ako ti već
gazda milo nije ulio. No ti znaš kako krmci završavaju.Pod sjekirom…
Vasojevićki zakonik Mojsija Zečevića iz 1829g. Vasojevićima je zabranio da ratuju protiv Srbljaka( jer su Srbljaci drugi narod), Turcima daju žene u znak gostoprimstva, vodaju opanke. DPS to voli, a Milo već ima ženu Vasojevku.
Svaka čast kućići i odžakovići.
Milova žena nije Vasojevka,već porijeklom od Kuča…
Kikovic ucenjivac stari , aj polako
Postojbina Vasojevica je Lijeva Rijeka.Kassnije su asimilovali zitelje Limske doline,Srbljake odnosno Srbe.Vasojevici su oduvjek u Crnoj Gori,postojbina je udaljena od Podgorice 40 kilometara.I danas svaki Vasojevic zna ko je iz plemena,a ko je Srbljak.
„Mi smo Srbi narod najnesrećniji: svaki Srbin koji se prevjeri – prosto vjeru što zagrli drugu, no mu prosto ne bilo pred bogom što ocrni obraz pred svijetom, te se zvati Srbinom ne hoće. Ovo ti je Srbe iskobilo, robovima tuđim učinilo“. -NJEGOS
Meni su smijesni ovi montenegrini koji govore o srpskim plemenima a jedva znaju o sopstvenom plemenu ako uopšte znaju. Srbljaci je vasojevicki termin za starosjedioce Limske Doline, njihovo pravo ime su Ašani, ili Rasani. Posto je Stara Raška od kolašina do novog pazara.
Vasojevici ih zovu Srbljaci jer ih nijesu smatrali tolikim Srbima koliko su Vasojevici, nego nešto nalik Srbima, “Srbljacima” (u paralelu postoji termin “poturcenjak/turcenjak”). Vasojeviće su sebe nazivali Srbima u svim izvorima i nikad crnogorcima, niti bi to imalo smisla posto Lijeva Rijeka nikad nije pripala Crnoj Gori do 1878 godine.
Tivran ne kevći.
Kevćeš ti i tebi slični,koji ne umijete ni progovoriti kao ljudi…
Pa jes’,ovi sa slike su mnogo spremni,nekoliko ćedova ,komunista a sad tobože vjernika,…ovo ti je Kikova garda… Ne može Joanikije nikome braniti da se slika sa njim…
Ne brini se za spremne!!!
Ne brinem ja za spremne, nego me brinu ovi što su spremni samo na praznoj priči,moj kneže.
Neće Kiković nikud mrdnut ,niti smije…čekaće iz prikrajka da se domogne neke funkcije…
Vasojevići,budi te dostojni vaših Srpskih predaka.Ne dozvolite bezbožcims koji su rušili Crkve i Manastire,Sroske svetinje,da ih danas otimaji ,i na silu preimeniju u nekakvu Ppolicijsku NO,kojoj je cilj da se dočepaji crkvenih dobara ,dobijenih vjernompoklonima Srpskog naroda
Kikoviću podrška.