Катарина Велика – жена која је свог мужа свргнула са престола и у Русију донела уметност и просвету
1 min read
Извор: РТ балкан
На данашњи дан, 10. новембра 1796. умрла је руска царица њемачког поријекла Катарина Друга Алексејевна, названа Катарина Велика. Током владавине од 1762. до смрти провела значајне реформе којима је учврстила централну власт. У духу просвијећеног апсолутизма и под утицајем француских филозофа и идеја просвијећености отварала је школе, помагала науку и умјетност, модернизовала администрацију и судство, уредила финансије, укинула тортуру, смртну казну замијенила прогонством у Сибир. Успјешно је ратовала против Пољске и Турске и Русији је припојила Казахстан, Грузију, Јерменију, Камчатку, Крим, дио Молдавије и велике дијелове Украјине, Бјелорусије и Пољске. Омогућила је племству да појача искоришћавање кметова и да до тада слободне козаке потчињава и претвара у кметове, што је изазвало устанак козака и сељака од 1773. до 1775. под вођством Јемељана Пугачова.
Рођена је 2. маја 1729, позната као Катарина Велика, која је током владавине од 1762. до смрти 1796. провела значајне реформе којима је учврстила централну власт.
Живот једне од најмоћнијих жена света, Катарине Велике, одувек је био занимљив, а пут од пруске принцезе до руске царице за Катарину је почео још у раној младости, са свега 15 година. Како је Катарина Велика дошла на руски престо и шта је обележило њен живот и владавину?
Жена која је најдуже владала Русијом рођена је 1729. године у данашњој Пољској, а по рођењу звала се Софија Аугуста Фредирика фон Анхалт-Цербст и била је ћерка пруског принца. Већ са својих 15 година Софија Аугуста имала је одличне изгледе за брак премда је крвна линије њене мајке била више него добра, а позив који је добила од тадашње руске царице Јелисавете II Петровне, њен живот променио је из корена.
Неудата и без директних наследника, Јелисавета је дуго већала ко би је могао наследити на престолу, а избор је пао на њеног нећака Петра, који је имао све осим – жене, те је Јелисаветин задатак био да му нађе достојну супругу. У томе је и успела, а млада Софија Аугуста својим манирима и изванредним пореклом Јелисавету је оборила с ногу – свадбена церемонија одржана је у августу 1745. године, одмах након што је млада Софија примила православље и добила име Катарина.
Двоструки живот најмоћније Рускиње
Ипак, брак између Катарине и Петра Фјодоровича од самог почетка био је пун несклада, а њена мисија која се састојала у томе да роди наследнике годинама је била безуспешна: поједини историчари верују да је разлог за то била Петрова неплодност, а незадовољство које је међу супружницима расло довело је до великих проблема и ванбрачних веза оба супружника. На крају од четворо деце које је Катарина родила, ни једно није било Петрово, или бар тако сматрају руски историчари.
Опште позната чињеница је да је Катарина била веома одана својим љубавницима, а добар однос гајила је не само током везе, већ и када би се она завршила: даровала им је титуле, земљу, имања, па чак и слуге, па је тако једном од својих љубавника након раскида везе поклонила чак 1000 слуга. Међутим, њен миљеник, најбољи љубавник међу љубавницима, био је Станислав Поњатовски, пољски племић и отац једног од њене четворо деце коме је Катарина Велика свесрдно помагала у намери да постане краљ своје земље.
Evo ovako Prusi bili Slovensko pleme koje nije prihvatilo Hriscanstvo za razliku od SRBA Luzickih a Romanovi u 13 veku iz Prusije došli u RUSIJU…
Jao, a da malo pročitate nešto iz istorije, a i pravopisa – šta se piše velikim slovom, a šta ne! U spskom jezku ne kaže se Prusija nego Pruska, znate kao Češka, Slovačka, Danska, Turska!
СВРГНУЛА ДНК РОМАНОВИХ …, УГАСИЛА ИМ ЛОЗУ И РУСИЈУ САЧУВАЛА …, ТАЈ РОМАНОВ ЈЕ ПОСЛЕДЊИ, И ОН ВРАТИО БЕРЛИН НЕМЦИМА А ДА НИЈЕ ДАНАС БИ РУСКИ БИО …, ИНАЧЕ РОМАНОВИ СЕ У 12. ВЕКУ ДОСЕЛИЛИ ИЗ ПРУСИЈЕ У РУСИЈУ ЈЕР ТЕВТОНСКИ “КРСТАШИ” ЗЛА (ЈЕР У КОАЛИЦИЈУ С ЗЛОМ УШЛИ) ЧИНИЛИ ВЕЛИКА СЛОВЕНИМА КОЈИ БИЛИ СТАНОВНИЦИ ДАНАШЊЕ ИСТОЧНЕ НЕМАЧКЕ А И КАТАРИНА ЈЕ ИЗ ИСТОЧНЕ НЕМАЧКЕ …,