ИН4С

ИН4С портал

Кастизација ЦГ: Режимлије се друже међусобно, опозиционаре гледају „као губавце“

1 min read
Код нас кастински систем неће трајати стољећима. Штовише, на жалост многих, трајаће мноооого, много краће. А кад прсне, мислим да ће предност у истраживању са социолога прећи на психопатологе. Зато, социолози, заврните рукаве и пишите добре студије док је вакат. Гвожђе се кује док је вруће, јел'те.

"Чувари" државе, цетињски "фан-клуб" Мила Ђукановића

Пише: др Миомир Абовић

Ова земља је поприличан смор за живљење у њој ако си релативно нормалан човјек, али је зато златни рудник за књижевнике, социологе и психопатологе.

Узмимо овом приликом само ове средњопоменуте. Једна од мени фасцинантних друштвених тема којом би се ваљало бавити (а можда се неко од црногорских социолога њоме и бави(о), откуд ја знам) је КАСТИЗАЦИЈА црногорског друштва. Та појава има свој коријен у времену владавине ДПС-СДП коалиције, а сада доживљава свој врхунац.

Наиме ДПС и СДП устројили су црногорско друштво по принципу партитократије, при чему су чланови, симпатизери и активисти ДПС-а и СДП-а (наравно док је СДП био у власти) функционисали као припадници више и повлаштене касте.

У међувремену, тај принцип друштвене организације- потекао од ДПС-а и СДП-а (то стално треба понављати и наглашавати)- инволуирао је до те мјере да се припадници владајућих партија данас искључиво друже међу собом, разговарају искључиво са политичким истомишљеницима, излазе у град са- у политичком погледу- себи блиским особама, и, коначно, жене се и удају међу собом, а људе који су за опозицију гледају и доживљавају као губавце.

По принципу спојених судова- јер је немогуће да једна маркантна друштвена појава као што је кастизација друштва не изазове рефлексну реакцију- феномен комуникације са искључиво, у политичком смислу, себи блиским особама пренио се и на опозицију.

У оквиру црногорске опозиције у томе предњаче Демократе, који су партијски и идеолошки структурирани потпуно исто као ДПС или као некад Савез комуниста. То ће рећи да не дозвољавају никакву критику на свој рачун, а ако виде да немају аргумената у дискусији, из исте се повлаче (често са неком увредом на разини личног на рачун њиховог опонента у дискусији) и стигматизују вас као њиховог крвног непријатеља.

Демократе

Пошто је кастински устројено друштво у Европи XXI стољећа апсолутно незамислив модус организације друштва (већ у Хрватској никоме не можете објаснити и никога не можете убиједити да је могуће да друштво у Црној Гори функционише по том принципу, а да не причамо о развијеним земљама Запада), биће занимљиво гледати што ће се дешавати кад тај начин организације црногорског друштва прсне.

Јер, ми ипак нисмо Индија, у којој је кастински систем заснован на неким другим премисама, и код нас кастински систем неће трајати стољећима. Штовише, на жалост многих, трајаће мноооого, много краће. А кад прсне, мислим да ће предност у истраживању са социолога прећи на психопатологе. Зато, социолози, заврните рукаве и пишите добре студије док је вакат. Гвожђе се кује док је вруће, јел’те.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Кастизација ЦГ: Режимлије се друже међусобно, опозиционаре гледају „као губавце“

  1. Na one koji u CG podržavaju DF, Milačića ili slične se zaista gleda kao na umno zaostale. Na Srbiju se gleda pretpostavljam kao što su slovenci gledali na ostatak Jugoslavije kada su nas napuštali: nema ni jednog negativnog komentara, ljudi samo gledaju, čude se i pretpostavljam da razmišljaju “samo da pobjegnemo što dalje od ovih budala“.

    1. Komlene, nije problem sto si umno limitiran, i to bitno. Problem je sto znas da si SRBIN, a ovo tvoje skrabanje ti nece pomoci da izlijecis komplekse, niti da zaboravis Njegosa, Gorski vijenac, pretke, cirilicu, porodicnu grobnicu, jezik, krst, Crkvu, Ostrog, istoriju, bracu, trobojku, himnu i zastavu Kraljevine CG, … Jadan si, vidis li? A i da ne vidis, koga briga beznacajna ljigo.

  2. „…већ у Хрватској никоме не можете објаснити и никога не можете убиједити да је могуће да друштво у Црној Гори функционише по том принципу, а да не причамо о развијеним земљама Запада…“

    Sve ti je dobro u tekstu osim ovoga. Ustaska drzava kao Hrvatska ne moze biti primjer. Ono sto se da primijetiti je slicnost izmedju dvije ustaske drzave Hrvatske i Montenegra, gdje se politicke kampanje u preko 70% slucajeva svode na demonizaciju Srba i „velikosrpske hegemonije“.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *