Калас у Сарајеву оптужује руководство РС за рушење уставног поретка, Додик: Цинично
1 min read
© Tanjug/AP/Geert Vanden Wijngaert
Шефица европске дипломатије Каја Калас, која је у посети Босни и Херцеговини, из кампа Бутмир, присетила се принципа поштовања суверенитета држава, тврдећи да Европа “неће толерисати било какве претње територијалном интегритету и уставном поретку Босне и Херцеговине”. Искористила је прилику да оптужи руководство Републике Српске да подрива уставни и правни поредак.
“Сваки покушај разбијања земље је неприхватљив. У марту смо распоредили стотине додатних војника у операцију Алтеа да пошаљемо јасну поруку да ЕУ остаје чврсто опредељена за стабилност овог региона и сигурност Босне и Херцеговине”, навела је Калас, а преноси “Аваз”.
Она је поручила да БиХ зна да “успостављање мира захтева дипломатске напоре, али и да се одржава снагом”.
“Безбедносно окружење је данас стабилно, али и веома крхко, док се земља суочава са озбиљном уставном кризом. Руководство Републике Српске подрива уставни и правни поредак, угрожавајући темељну слободу свих грађана. Ове акције су у супротности са обавезама које је Босна и Херцеговина преузела на свом путу ка Европској унији”, наводи Калас.
Додаје да је БиХ наилазила на подршку Европске уније и подршку НАТО-а.
“Због тога подржавамо и сопствене оружане снаге земље, укључујући и Медицинску оперативну групу за западни Балкан. Од обуке и Оружаних снага Босне и Херцеговине до помоћи за деминирање”, нагласила је Калас.
Председник Републике Српске Милорад Додик изјавио је данас да се званичници РС залажу за Устав и да је цинична прича да руше уставни поредак.