ИН4С

ИН4С портал

Јовићев „Сеновити Медитеран” као драма слободе

1 min read

Овај филм обрађује тему смрти, а затим тему човекове слободе, драме односа између човека и бога, човека и ближњих.

Пула – Саставни део индустријског програма Пулског фестивала већ годинама је „Филмови у настанку” – представљање нових филмских, регионално копродукцијских пројеката пред представницима (највише) европских филмских фондова, продуцентских кућа, фестивала и оцењивачког суда. Бирају се и награђују најбољи, а шансу да буду бирани, запажени и запамћени имали су и већински српски пројекти: уметнички „Сеновити Медитеран” Ивана Јовића и филм о одрастању „Жал” Косте Ђорђевића. И један и други били су врло добро презентовани.

Од 13 виђених и представљених филмова у настанку, као и визуелно и значењски уметничко медитативни, и самим тим другачији од свих, издвојио се „Сеновити Медитеран” настао према сценарију Моње Јовић и у режији њеног супруга Ивана Јовића („Исцељење”, „Завештање”). Реч је о филму који је на конкурсу добио средства од Филмског центра Србије и Грчког филмског центра, у чију су се продукцију укључила и средства фондова Креативна Европа – Медија и СИИ Синема нетворк, атинска продуцентска кућа „Вјумастер филмс”, а као хрватски копродуцент и Станислав Бабић и његов „Телефилм”.

Филм је пред професионалцима у публици децентно и врло убедљиво (уз одабране исечке из филма у виду трејлера) представила сценаристкиња Моња Јовић, објаснивши да је она у написаној причи „Сеновитог Медитерана” пре свега обрадила већину њој опсесивно важних тема – тему смрти, а затим тему човекове слободе, драме односа између човека и бога, човека и ближњих, коју она сама пре свега види као „драму слободе”.

У Моњином сценарију као главни јунак прати се Лазар – у тумачењу Ивана Босиљчића, који се укључио и у продукцију. Лазар је низ година провео као путујући улични уметник, играјући непомичну скулптуру и тако се обрео и на малом медитеранском острву.

У њему се јавља чежња за повратком кући, но његов одлазак са острва компликује се немогућношћу споразумевања са острвском администрацијом која захтева заморно прикупљање документације и сусрете са низом службеника што својим бирократским мозгом залазе и у најинтимније делове Лазаревог живота. Главни јунак ће се тако наћи клаустрофобично заробљен у помереној кафкијанској реалности. Редитељ и продуцент Иван Јовић каже: „Ова значењски измештена прича подсећа да одговорност потиче из егзистенцијалне чињенице да је живот ланац питања на која човек мора да одговори тиме што бива одговоран за себе и друге, тиме што одлучује који одговор да пружи на свако појединачно питање, као и тиме да за свако питање постоји само један одговор – онај истинити.”

А истина, корак по корак, полако излази из овог визуелно примамљивог филма зачудне атмосфере, врсно снимљеног камером словеначког директора фотографије Симона Таншека. Снимало се на узбудљивим локацијама грчког кикланског острва Фолегандрос, на Санторинију, у Новом Саду, на Петроварадинској тврђави и њеним лагумима, у Белом Блату и Баноштору. Последња клапа пала је још почетком априла, а сада следи захтеван и скуп посао у постпродукцији.

Иван Јовић каже за „Политику” да је презадовољан снимљеним материјалом и сваким појединачним доприносом чланова своје филмске екипе, као и избором глумаца међу којима су осим Ивана Босиљчића, Небојше Дугалића и Бојана Жировића још и врсни хрватски глумци Жарко Радић и Јудита Франковић Брдар. Креативно ауторски пар Моња и Иван Јовић верују да ће „Сеновити Медитеран” као прави „арт хаус” филм пронаћи место на међународним филмским фестивалима и малим биоскопским дворанама намењеним љубитељима седме уметности…

Ђорђевићева прича о Рељи

Београдски сценариста и редитељ Коста Ђорђевић („С/Кидање” и „Режи”) у оквиру „Филмова у настанку” представио је свој пројекат „Жал” српско-хрватске копродукције („Маринис медиа” Иване Маринић Крагић) у којем улоге тумаче Павле Чемерикић, Бранка Катић, Денис Мурић, Дубравка Ковјанић, Алиса Радаковић, Павле Менсур…

Ђорђевићев филм са елементима комедије прича о шеснаестогодишњем Рељи који иза леђа своје маме, што због љутње не жели да покопа властиту мајку, одлучује да организује сахрану како би завео девојку у коју је заљубљен…

Награђени „Филмови у настанку”

Пред пројекцију такмичарског хрватског филма у Арени, обелодањена је одлука оцењивачког суда који је разматрао потенцијале представљених пројеката у оквиру пичинга „Филмови у настанку”.

Прва награда додељена је документарној драми „Што да се ради” Горана Девића, друга комичном и паметном „Седмом небу” Јасне Нанут (њена презентација била је иначе супериорна у односу на све остале), а трећа драмско-хуморном „Шлагеру” Невиа Марасовића.

Образлажући награде, немачки продуцент Оливер Нојман рекао је да су сви представљени пројекти вредни развоја и да му је жао што жири није у могућности да подржи више пројеката, као и да му је изузетно драго да је један од награђених пројеката онај иза којег стоји женски редитељ…

Извор: Политика

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *