Izvan teritorije Rusije: 16 najljepših ruskih pravoslavnih hramova
1 min read
Legion Media / Russia Beyond
Ruski pravoslavni hramovi raštrkani su po cijelom svijetu. Svaki takav hram je mjesto gde se vjernici mole Bogu, ali je ujedno i mjesto gdje svi zainteresovani imaju odličnu priliku da bolje upoznaju rusku kulturu i istoriju.
1. Hram Pokrova Presvete Bogorodice (Melburn, Australija)

Ovaj hram zvanično ima preko 4000 parohijana. Pored predstavnika ruske emigracije u Melburnu, u ovaj hram dolaze i vjernici iz drugih pomjesnih Pravoslavnih crkava – Grčke, Makedonske, Srpske i Bugarske.
2. Ruski spomen-hram (Lajpcig, Nemačka)

Ruski spomen-hram je podignut 1913. godine u znak sjećanja na oko 130 000 Rusa koji su se u Bici naroda 1813. godine borili protiv Napoleona za oslobođenje Njemačke.
3. Manastir Svete Trojice (Džordanvil, SAD)

Ovo je najstariji i najveći ruski pravoslavni manastir u SAD. Podignut je 1929. godine. Smatra se da je to jedan od glavnih duhovnih centara ruskog pravoslavlja na Zapadu. Manastir obuhvata Svjato-trojicku pravoslavnu bogosloviju, izdavačku misiju, ikonopisački atelje i muzej.
4. Hram Vaskresenja Hristovog (Tokio, Japan)

Crkva je ozbiljno oštećena 1923. u velikom zemljotresu „Veliki Kanto“. Tada je srušen zvonik, kao i zapadni ulaz, dok su sve drvene konstrukcije izgorele u požaru koji je usledio. Plamen je bio toliko jak da su se istopila zvona i crkvene utvari i sasudi od srebra. Restauracija hrama je trajala 70 godina. Početkom 1990-ih je konačno realizovan veliki program obnove hrama.
5. Hram svete Marije Magdalene (Jerusalim, Izrael)

Hram je podignut 1881. godine u znak sjećanja na rusku imperatorku Mariju Aleksandrovnu. Sve troškove izgradnje su snosila njena djeca: imperator Aleksandar III, njegova četiri brata i sestra, koja se takođe zvala Marija Aleksandrovna.
6. Hram svetog Nikole (Nica)

Hram svetog Nikole spada među najvažnije znamenitosti Nice na jugu Francuske. Smatra se da je ovo najveći hram istočnog pravoslavlja u Zapadnoj Evropi.
7. Hram svetog Preobraženja (Los Anđeles, SAD)

Hram se nalazi u Holivudu i opslužuje tamošnje Ruse, ali i mnogobrojne ruske glumce koji dolaze u Tinseltaun da snimaju filmove.
8. Hram svete Elisavete (Vizbaden, Njemačka)

Ruski imperator Nikolaj II Romanov rado je dolazio u ovaj hram sa porodicom tokom čestih poseta Njemačkoj. Danas se ovdje nalazi najveće rusko pravoslavno groblje u Evropi (ne računajući djelove bivše Ruske imperije).
9. Hram Hrista Spasitelja (Sanremo, Italija)

Otkako je podignut 1912. godine, ovaj hram je svojevrsno poprište nesporazuma između Ruske pravoslavne crkve i Konstantinopoljskog patrijarha. U januaru 2019. godine je rešeno da hram bude pod jurizdikcijom RPC.
10. Hram svetog Nikole (Gifhorn, Njemačka)

Ovaj drveni hram je sagrađen 1994. godine. To je kopija Preobraženjskog hrama u Suzdalju (preko 240 km od Moskve). Napravljen je od arišovog drveta, visok je skoro 27 metara. Ima osam kupola, neke su pozlaćene.
11. Spomen-hram svetog Vladimira (Džekson, Nju Džerzi, SAD)

Ideja o izgradnji ovog hrama rodila se 1938. godine za vrijeme proslave 950-godišnjice primanja hrišćanstva u Staroj Rusiji. Građevinski radovi su počeli tek 1948. i trajali su nepunih 40 godina.
12. Hram svete Marije Magdalene (Vajmar, Njemačka)

U ovaj hram je često dolazio Gete. On je ispoljavao interesovanje za rusko ikonopisanje i crkveno pojanje. Ovde je sahranjena velika kneginja Marija Pavlovna, ćerka imperatora Pavla Prvog i žena Karla Fridriha, velikog vojvode od Saks-Vajmar-Ajzenaha.
13. Hram svetog Nikolaja Čudotvorca (Beč, Austrija)

Crvena armija je u aprilu 1945. godine oslobodila Beč i priložila hramu 1200 kilograma zaplenjenog bakra, od koga je kasnije napravljeno najveće zvono.
14. Hram roždestva Hristovog (Firenca, Italija)

Tokom jednaest godina (1925-1936) hram je služio kao privremena grobnica grčke kraljevske porodice u izgnanstvu – Konstantina I Grčkog, njegove majke kraljice Olge Konstantinovne Ruske i njegove udovice Sofije Pruske.
15. Hram Presvete Bogorodice (San Francisko, SAD)

Ovo je jedan od najvećih pravoslavnih hramova na svijetu. Centar je ruskog pravoslavlja na zapadnoj obali Amerike. Tu se često organizuju važni crkveni događaji i susreti visokih crkvenih velikodostojnika.
16. Hram prepodobnog Simeona Divnogorca (Drezden, Njemačka)

Sa ovim hramom su imali veze mnogi ugledni poslenici ruske kulture i istorije. Njegovi parohijani su bili pisac Ivan Turgenjev i osnivač ruskog kolektivističkog anarhizma Mihail Bakunjin. Ovde je kršten Petar Stolipin, čuveni ruski političar iz perioda 1900-ih, kao i Ljubov Dostojevska, druga ćerka čuvenog ruskog pisca.
Izvor: Russia Beyond
Pročitajte još:
Ruski Su-27 „ulovili“ američkog bombardera u blizini granica Rusije