Истином против конвертита
1 min read
Милош Ковић
Пише: Милош Ковић
Све наше врлине и мане, као на длану, и цела наша историја, све се то најбоље види у Црној Гори. Српска православна црква, наиме, трпи притиске и прогоне у свим бившим југословенским републикама. Оно што се догађа у Црној Гори је ипак без премца. Свуда је, у већој или мањој мери, реч о непријатељству конвертита, некадашњих Срба, према бившим сународницима.
Предање привид отпора
Посебност и трагикомичност црногорског случаја је, међутим, у томе што су тамошњи прогонитељи до јуче били Срби. Они су се, дословно пред нашим очима, преметнули у „анти-Србе“.
У Црној Гори држава се, „Предлогом закона о слободи вјероисповијести“, јасно и гласно, устремила на Српску православну цркву. Црква је, међутим, најјача када страда. Свети Јустин Ћелијски подсећа да су „сви Свети Мученици“ страдали „махом од царева и краљева и поглавара; речју: од богоборачких власти овога света“ и закључује: „Сви су они свети и бесмртни сведоци Богочовечанске Истине: хришћани су дужни противити се безбожним и противбожјим наредбама царева, поглавара, властодржаца овога света, па ма где они били и ма ко били.“
Памћење, чување предања представља најважнији вид отпора. Конвертитство се заснива на промени, отимању и гашењу сећања. Зато смо дужни да знамо и, за будућност, сачувамо истину.
Црну Гору, баш као и српску националну свест, створила је аутокефална, светосавска Српска православна црква. Само је Српска црква преживела турску најезду и слом српских средњовековних држава. У вековима проведеним у туђим, муслиманским и римокатоличким царствима, она је повезивала и сабирала расејани српски народ. Срби су, у саставу обновљене Пећке патријаршије (1557–1766), вековима живели у теократском поретку, у коме су патријарси, владике, монаштво и мирјанско свештенство били и духовне и световне старешине. Када је то било потребно, командовали су и српским устаничким војскама, које су се, са оружјем у рукама, сукобљавале с државним властима. Тако је било у устанку патријарха Јована Кантула и владике Теодора (1594), побунама и сеобама патријарха Арсенија ИИИ Чарнојевића (1690) и Арсенија ИВ Јовановића Шакабенте (1737).
Почетак невоља
У Црној Гори се то најјасније видело. Зетска епископија Светог Саве, митрополија од времена цара Душана и успостављања Пећке патријаршије, у турском добу прерасла је у теократску државу српског народа. Њоме су од 1697. као духовни и световни владари управљали митрополити Пећке патријаршије из куће Петровића. Црна Гора остаће теократија све до Његошеве смрти 1851. године
Србија је, у поређењу са Црном Гором, била световна држава, грађена по угледу на Запад. У Црној Гори је, захваљујући теократији, сачувана непосреднија веза са српским средњовековним, духовним наслеђем. У исто време духовници, писци и војници, Петровићи су смисао постојања Црне Горе видели у очувању континуитета са средњим веком и обнови Душановог царства. Ослобођење и уједињење српског народа остало је основна идеја владара Црне Горе и у добу укидања теократије и успостављања световне државе, под кнезовима Данилом и Николом.
Архимандрит Нићифор Дучић, још један писац и ратник, с правом је у оснивању, после Србије, друге српске кнежевине, видео почетак невоља. Владика Његош је, наиме, кнеза Александра Карађорђевића позивао да ослободи царски Призрен, док би он ушао у патријаршијски Пећ. Сада су се у „династички сукоб“ Карађорђевића и Обреновића, око тога ко ће владати уједињеним српством, укључили и Петровићи. Због тога су у добу кнеза и краља Николе Петровића односи између Црне Горе и Србије били пуни неповерења. Оно је, у Првом светском рату, упркос формалној слози, достигло врхунац.
Семе је посејано
Узимање српског, херцеговачког, штокавског, јекавског за хрватски књижевни језик, у добу илиризма и Људевита Гаја, омогућило је, у другој половини 19. века, хрватизацију католика Славоније, Далмације, Босне и Херцеговине. Хрвати су, при томе, били оруђе Запада, Ватикана и Хабзбурговаца, у сузбијању шизматичких, јеретичких и непослушних Срба, а са њима и далеко опаснијих Руса. Покушај хрватизације окупиране Црне Горе у Првом светском рату трајао је прекратко да би дао озбиљније резултате.
Семе је ипак посејано. То се наставило у Краљевини Југославији, у сарадњи црногорских сепаратиста с хрватским франковцима и усташама, али и у франковачкој националној политици Тита и његове КПЈ. Проклијало је у Другом светском рату, у усташкој Независној Држави Хрватској и фашистичкој Независној Држави Црној Гори. Идеје црногорских усташа, Секуле Дрљевића и Савића Марковића Штедимлије, Крлежиног штићеника, преживеле су пораз из 1945. Нигде се Тито није тако обрачунао са Српском православном црквом као у Црној Гори. Антисрпска струја међу црногорским комунистима брзо је добила подршку Тита и хрватских комуниста. Симболички, кључни тренутак било је друго рушење Његошеве капеле на Ловћену и постављање, на њеном месту, Мештровићевог маузолеја.
Из тог миљеа долазе нам Мило Ђукановић и његова дружина. Уз пуну подршку НАТО држава, они у центру бившег Титограда подижу споменик Титу. Његово наслеђе они баштине и прогонима над Српском црквом. НАТО се данас, опет у име „западних вредности“, баш као некада Аустроугарска и Трећи рајх, бави одсецањем српских пипака претеће руске хоботнице. Балкански савезници су им исти – Хрвати, Албанци и босански муслимани. У то коло сада се ухватила и Црна Гора.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Добар историјски пресек ситуације. Поштујмо историју, али шта ми сада да радимо? Има нас, могли би да се организујемо и делујемо. Странка г. Ковића треба са осталим странкама које мисле исто по овом питању, да заједнички изврше притисак на власт у Србији, која би требало да се обрaти свим европским и светским институцијама: Савету Европе, Савету безбедности, Европској комисији итд. Ниво дипломатских односа са Црном Гором снизити на најмању меру. С обзиром да Црна Гора није испоштовала ни одлуке Венецијанске комисије, јасно поставити питање Европској комисији, али и владама Француске, Италије, Велике Британије и Немачке, да се изјасне о овом дискриминаторском закону, који се односи само на једну верску заједницу, а на остале четири не. Предочити им да је то антиправни и антицивилизацијски закон и јасно и гласно изнети став Србије да нема никаквих даљих преговора, ни са НАТОМ ни са Европском унијом, док се овај закон не повуче. Наш председник срамно изјављује да Србија неће да се меша у унутрашње ствари друге земље. И неће, али ако та друга земља крши људска права Срба има да се меша итекако, а он ако се плаши или не сме, нека иде и окопава парадјз, а Србију нека води неко ко има храбрости и памети.
Nikakve koristi obracati se t.zv. medjunarodnoj zajednici,odnosno zapadnim zemljama.Sta su sve Balticke zemlje u poslednjih 30 godina radile i dalje rade ruskoj manjini,a da taj Zapad nije ni prstom mrdnuo.Ovdje u Crnoj Gori ,situacija je daleko komplikovanija .Obzirom da je CG clanica NATO(mada se NATO kao ne mesa u unutrasnje stvari clanica)lako se moze iskomplikovati situacija i okriviti Srbija.I te kako Milo racuna na ovo, i tako lako i samouvjereno donosi odluke u vezi ovog zakona.Zato mirni protesti su jedino sredstvo da se izvrsi pritisak na rezim,a pri tom voditi racuna da se ne nasjedne na provokacije kojih ce sigurno biti.
Prvo rušenje Njegoševe kapele , posle okupacije Crne Gore 1916, izvršio Hrvat Sarkotić, austrougarski general i dobio plemićku titulu fon Lovćen!
Danas Hrvatatska podržavaju Zakon o slobodi veroispovesti, jer će taj Zakon onemogućiti „veliko srpski uticaj na južnom jadranu“.