ИН4С

ИН4С портал

ЦГ: Институт шири панику и позива на вакцинисање које не штити дјецу

Институт за јавно здравље изгледа уноси панику, јер је све мањи број родитеља који су дозволили да им дјеца приме ММР вакцину. Они су данас упозорили да у Црној Гори постоји повећан ризик од епидемије малих богиња односно морбили, због чега је позвао родитеље да вакцинишу дјецу  ММР вакцином да би се, како наводе, избјегло непотребно оболијевање и могућност настанка компликација коју носи та заразна болест.

boginje

У саопштењу Института пише да је у Црној Гори у посљедњих неколико мјесеци код 13 особа различитих узрасних доби дијагностификована заразна болест малих богиња односно морбила, које су се углавном инфицирале током боравка у Босни и Херцеговини или од особа које су биле у тој земљи. У саопштењу није наведено да ли је и колико раније, или у прошлогодишњем упоредном периоду било обољелих од ове заразне болести.

Током посљедњих мјесеци прошле године регистровано је седам случајева оболијевања од морбила, а у јануару и фебруару још шест лабораторијски потврђених случајева и 4 сумње на ту болест за које је у току испитивање.

У овој години највећи број обољелих је регистрован у општини Котор односно њих пет, два у Подгорици, а по једно у Херцег Новом и Никшићу. Једно обољело лице је држављанин Републике Српске.

vakcine

“Од обољелих су углавном добијени подаци да су се или инфицирали током боравка у сусједној БиХ, најчешће у Републици Српској, или су тако инфицирана лица пренијела инфекцију на чланове својих породица или блиске познанике. Међу обољелим су присутна лица свих добних група, а регистровано је и неколико случајева међу малим бебама”, наводи се у саопштењу Института.

У БИХ, како су појаснили влада епидемија малих богиња и у њој је до сада регистровано преко шест хиљада обољелих, а пренијела се и у земље региона. У Србији је до сада регистровано 185 болесних, и Хрватској 60, па је Институт због тога појачао надзор над овом болешћу у Црној Гори.

У Институту кажу да обухват дјеце рођене током 2012. године са ММР вакцином још није достигао захтјевани минимум од 95 одсто потребан за колективни имунитет и тренутно износи 91,5 одсто!!! 

За њих је то мала бројка.

ММР вакцином се вакцинишу дјеце од навршених 12 до 15 мјесеци живота, уколико је постојао неки од разлога да се одложи. Друга доза ММР вакцине даје се пред упис у основну школу.

„Једна дозе ММР вакцине штити 85 до 95 одсто вакцинисаних лица, а примљене двије дозе 95 до 99 одсто вакцинисаних„, поручују из Института не напомињући да од богиња оболијевају и вакцинисани.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *