IN4S

IN4S portal

Herceg Novi: Parastos carskoj porodici Romanov i generalu Mihailoviću

1 min read
U crkvi Svetog Nikole na Žlijebima, kod Herceg Novog, danas će biti služen parastos carevima i caricama iz dinastije Romanov i komandantu Jugoslovenske kraljevske vojske u Otadžbini Dragoljubu Draži Mihailoviću.

U crkvi Svetog Nikole na Žlijebima, kod Herceg Novog, danas će biti služen parastos carevima i caricama iz dinastije Romanov i komandantu Jugoslovenske kraljevske vojske u Otadžbini Dragoljubu Draži Mihailoviću.

Parastos se služi povodom 100 godina od mučeničke končine ruske carske porodice i 72 godine od ubistva đenerala Dragoljuba Mihailovića.

Skup organizuje “Srpski soko“ iz Herceg Novog, a parastos je zakazan za 18 časova.

Nakon parastosa, kako je saopšteno, biće predstavljena knjiga Nebojše Raša „Rusija i Boka 1697 – 1918“.

Ovo je parastos prvenstveno carskoj porodici Romanov nad kojom je izvršen najsuroviji zločin od boljševika u XX vijeku. Pri tome, trebali bi da znaju da ličnost generala Mihailovića i njegovo djelovanje u Drugom svjetskom ratu do danas nije do kraja rasvijetljeno i oko njega ne postoje jednoznačna i jednodušna mišljenja. No, nešto se zasigurno zna: ubijen je od Brozovih vlasti poslije komunističkog sudskog procesa, koji ne bi izdržao ni najblaže pravno preispitivanje, kako tadašnjeg, a osobito današnjeg pravnog poretka. Njegovi egzekutori su sakrili njegov grob. (Sjećamo se svi renoviranja grobova okupatorskih vojnika u Crnoj Gori, što je osnovna ljudska obaveza i za svaku pohvalu) Zna se još i da je bio i vrhovni zapovjednik Jugoslovenske vojske u otadžbini i Ministar vojske Vlade Jugoslavije u egzilu koja nije bila u Berlinu (niti je on bio povjerenik one u Zagrebu, kao što je bio autor dijela himne koja se danas poje u Crnoj Gori), nego u Londonu. Treba li takođe da podsjećamo da je ta Vlada formirana nakon puča u kojem je palo namjesništvo zbog pristupanja Trojnom paktu? Jedan od najvatrenijih slobodoumnih govora je tim povodom na Radiju Beogradu održao Patrijarh srpski Gavrilo Dožić, bivši Mitropolit crnogorsko-primorski, saopšteno je ranije iz Mitropolije crnogorsko-primorske.

Dodaje se da je Mihailović nosilac najviših savezničkih odlikovanja SAD, Francuske i Poljske, kao prvi pokretač otpora protiv nacifašizma u Evropi.

Ne sumnjaju valjda ministar Bogdanović i DPS u antifašizam jednog Trumana ili De Gola? Dabome da znamo i za mnogo njegovih kontroverznih odluka učinjenih tokom tog smutnog vremena, ali njegovo lik i djelo uopšte nije predmet našeg razmatranja. Ne treba izgubiti iz vida da nijednom ministru ili partiji u SAD, Kanadi, Velikoj Britaniji, Francuskoj ili Australiji nije palo na pamet da ocijeni parastos Mihailoviću kao ”provokaciju” niti nešto što ”narušava kult antifašizma”, navodi se u saopštenju.

Ukazuje se da organizator parastosa nije Mitropolija crnogorsko-primorska.

Sveštenstvo je pozvano da odsluži parastos od strane udruženja „Srpski soko“ iz Herceg Novog. A to nije nikakav skup, gdje neko biva „slavljen“ ili „veličan“, nego se vjernici, predvođeni sveštenstvom, mole za oproštaj nečijih grijehova i da se pokojnome podari „milost Božija“. Svaki kršteni čovjek ima pravo na tu molitvu, bio on na ovoj ili na onoj strani u Drugom svjetskom ratu. Malo li su sveštenici partizana sahranili i parastosa im otpojali (sjeća li se ko Đilasove sahrane sa četiri sveštenika Mitropolije na zahtjev njegove rodbine?). Mitropolit je ne jednom držao zaupokojene službe za sve postradale u toku Drugog svjetskog rata bez razlike. Dakle, ovaj parastos je lokalna stvar jednog sela i jednog udruženja i nije čak ni predviđeno da Mitropolit bude tamo. Inače, sveštenici sami zakazuju i obavljaju i parastose i ostala bogosluženja i ne pitaju svoga Vladiku svaki put treba li da to urade, navodi se u saopštenju.

Podjelite tekst putem:

24 thoughts on “Herceg Novi: Parastos carskoj porodici Romanov i generalu Mihailoviću

  1. Postoji više mogućnosti …
    Jedna je da su svi, sve ove splačine sa kojima mi kao ćeretamo na portalu, da su listom režimski botovi plaćeni da unose smutnju i potpiruju raspru, da je konačno u jednom trenutku učine besmislenom!
    Druga je mogućnost da su ovi budalaši ubjeđene budale.Da oni odista i veruju u ono što pišu!
    Sam Bog zna što je gora varijanta!
    Iskreno, nijesam ni sam sebi posve jasan, kada sam dozvolio da se nadgornjavam sa “ plaćenicima “ i psihotičnim blogerima!
    I inače, stanje na društvenim mrežama u CG sugeriše jednu potencijalno jako opasnu situaciju potpune podvojenosti društva. A to savršeno jasno očituje spremnosti da se u nekom budućem trenutku nesporazumi rješavaju na način kako se to oduvijek radilo u Crnoj Gori.
    Nije mi neka utjeha što ja svakako, ako do eventualnog otvorenog sukoba dođe, u tome neću učjestvovati!
    A o svemu drugom ću dobro razmisliti.
    … Ovoliko neskrivene mržnje, promocija raznoraznih fašističkih baljezgarija, šovinistička poplava u backgroundu navodne polemike na portalu, čini pametnome upitnim svrhovitost bilo kakvog angažmana na blogu.
    Imam gorak utisak da živimo baš one dane “ između oranja i klanja „. Montenegrini će jednom kao da ćeraju nas i našu crkvu iz Crne Gore, a mi ćemo, kako, nego da se na smrt branimo!
    … Ćeraćemo se jopet, zar!?
    A ako se koji osmjeli da stane po sredini, e taj, taj će prvi najebati! Svejedno strane.
    Zbilja, jesmo li mi uopšte normalni! ??
    Koji ja imam pravo da o time sudim, budući sam već prolazio ono što se Crnoj Gori, možebiti, sprema – ničega se dobrog, zere jedne, prisjetiti ne mogu!
    Siguran da se nikome od ovih blogerskih “ junaka “ ne bi svidilo kada bi probali, ako nesrećom i oni probaju!!!
    … Jer, ova blogerska simulacija partizansko- četničkog sukoba odista ne sluti na dobro.
    Osim što je sasvim blesava, retardirana.Ponižavajuća.
    U kojoj, nažalost, i sam učestvujem!
    … Predaleko je otišlo.

  2. Gospode Boze koliko su samo puta za sve ove godine ovi ateisti Čiču iznova ubijali. BOZE UBRANI.

  3. Jesi li ti normaalan!
    Čiča obožavalac Hitlerove Njemačke!???
    Kako te bre nije sramota, smlatino!??

  4. Nece jos zadugo SPC u Crnu Goru , vratice se u Srbiju pa neka tamo slave Drazu i Pavelica , ovo je Crna Gora i ovdje ne prolaze cetnici .

    1. Što onda Pavelić zakla Đurišića u Jasenovcu? Ima li neki od Brozovih komandanata koji slično prođe?

    2. Samo si ti ,oko kolasina moga falio,ja vidim fali neki domobran a ono evo ga.Vreme ti je za tabletu ,plavu.

  5. … Godina je 2018! … Braćo Srbi, i vi tranje montenegrinske!
    Poješće nas naši neprijatelji, strva nam se neće znati!
    Primiče on Evropi, a mi smo mu prvi na udaru.
    Samo vi podgrevajte staru omrzicu, sto godina poslije nego smo se međusobno trjebili, a okupator nam biše u miru naljegao u ložnice!
    Neka nam je svima pouka iz Republika Srpske kad su Srbi na okupu bili, nijesu se bezumno dijelili!
    … Dok nas sve zajedno porobljene drži mafijaška vlast jednako otuđena i od ovih, i od onih, od svih, svima jednako na štetu!!!
    A mi, biva, nijesmo sami sa sobom.

  6. Sram vas bilo da ovako govorite. Draža je bio zagovornik klanja, ideologije krvi i tla, obožavalac Hitlerove Njemačke. Ovakvim postupcima se usporava smjena vlasti i pomaže progonu DF-a. Mantijaš je stari saradnik ANB kao i svi koji negiraju temeljne vrijednosti Crne Gore a to su antifašizam i nezavisnost. Bavimo se ekonomskim i korupcionaškim pitanjima a ne podrivanjem Crne Gore. Samo jako, nema predaje!

    1. „Obozavalac Hitlerove Njemacke“
      Hitler je raspisao potjernicu za Drazom 1941.
      Drazi je komanda bila u Londonu a ne Berlinu.
      Odlikovan od Americkog Prednika i Senata ,takodje od De Gola.
      Saveznik sa Cercilom,itd itd.

    2. Režimski trolu iz „Plužina“,kako to da „obožavalac Hitlerove Njemačke“ odnosno kvisling ili saradnik okupatora bude na potjernici živ ili mrtav.Čudo nije bilo potjernica za (ako su već bili isto društvo) jednog Pavelića ,Sekulu Drljevića ili Krsta Zrnova ??Kladim se u 1 € da tvoja bistrina ne doseže dalje od Rtcg,Analitike ili Šu(p)kovića.Inače jedino čemu mogu da se zahvalim Amerikancima je što su napravili ovaj internet ,pa se na njemu istina ne može sakriti.Izvoli link ka njemačkoj potjernici.
      https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4e/DMihailovic_poternica.jpg

  7. Danas se navršilo 72. godine od kad je zločinac J.B.Tito i srpski izrodi (Đilas, Ranković, Krcun, Đorđević, Minić i mnogi drugi) zvjerski likvidirali časnog i čestitog rodoljuba, patriotu, dokazanog antinacisti u antifašistu, antikomunistu, mučenika i legendarnu ličnost srpske novije istorije. Bez groba su ostavili prvog gerilca u porobljenoj Evropi, armijskog đenerala, načelnika štaba Vrhovne komande Jugoslovenske vojske i ministra vojske, mornarice i vazduhoplovstva Kraljevine Jugoslavije u toku drugog svjetskog rata, junaka sa Bregalnice, Cera, Kolubare… jednog od najodlikovanijih srpskih oficira. Oficira koji je komandovao legalnom državnom vojskom a ne partijskom komunističkom. “Reč kapitulacija ne postoji u srpskom jeziku“, ko je to još rekao osim Čiče. Svima je poznato, osim onim koji ne vide i ne čitaju ništa, da su ustaše, Nijemci i Englezi, Bugari, Arnauti i Italijani, zajedno sa komunistima, načinili najviše zla nesrećnom srpskom narodu, jer su imali isti cilj da Srba bude što manje i da što više izginu i nestanu. Čiča je imao časnu namjeru i pokušao da spasi svoj srpski narod i druge narode Kraljevinu. Da nema nikakve druge zasluge to je dovoljno. Đeneral je zaslužio sve počasti a pogotovu da mu, kao čestitom Srbinu i pravoslavcu, časni i čestiti potomci prisluže svijeću za pokoj duše koja neopojana luta Kraljevom zemljom tražeći mir i spokoj među milionima nevino umorenih srpskih pravednika.

  8. Slava prvom gerilcu porobljene Evrope, antifasisti i najobrazovanijem srpskom oficiru ikada. Slava predsjednicima De Gaulu I Roseweltu koji su odlikovali djenerala Drazu

  9. … Odvaja nas, u ljudi nas svrstava samo jedna i jedina stvar … U sukobima i ratovima odnos prema civilima, u miru, kakvom gođ miru, o d n o s p r e m a ž r t v a m a!!!
    Prema bili kojoj, bilo čijoj žrtvi, pa i prema žrtvi ratnog neprijatelja! Prema sopstvenoj, ali i prema “ tuđoj “ … Ako smo ljudi, ako smo hrišćani, svejedno smo Srbi
    Neshvatljivo je da skoro sto godina poslije, kao društvo, nemamo jednak odnos prema žrtvama jedne i druge strane u građanskom ratu!???
    Još je nerazumnije što kao narod nemamo jasan stav prema monstruoznim zločinima komunista, prema Naredbama koje bez zazora naređuju da se ubijaju civili, i žene i đeca (!?) i da se nikom ne utvrđuje krivica!?? Nego da se onako s reda ubijaju Srbi, koji su luđacima Đidovim jedina meta i neprijatelj!????
    Isto važi i za svaku drugu žrtvu, i za žrtvu “ četničkog “ oslobodilačkog pokreta, svejedno nacije i vjere!
    Niko normalan danas, svejedno koju ideologiju građanskog rata baštini, niko zdrav u pamet ne smije da zanemari i zaboravi, jednako kao ni svoju, ni “ tuđu “ žrtvu, tako kako su sve one, ustvari, naše!
    Kako gođ da ovo zvuči, to je naša glavna obaveza i dug prema nevino stradalim žrtvama NAŠEG i svakog drugog naroda!
    Bez trunke demagogije, ovo je jedini onaj stav koji svjedoči mentalno zdravlje svakog čovjeka, čovjeka koji drži do sebe i svoje časti!
    … A mi, svi mi na ovim prostorima, posebno smo besčasni ljudi, bruka smo i sramota!
    Ako nešto pojedinca izdvaja iz te odveć bolesne i zločinačke priče, ponavljam, odvaja ga odnos prema žrtvama! I zrtvama Drugog i svih ovih pošljednjih ratova, u kojima se niko proslavio nije!
    Za kraj izdvajam primjer Amira Reka iz pošljednjeg rata u BIH, koji odbi po cijenu života da izvrši odmazdu nad srpskim civilima! Odbi bez dvoumice, iako mu koji dan isprijed neki drugi Srbi biše ubili majku, zapalili mu kuću i pobili mu još i nekolicinu rođaka!!!
    Slava nemu i čast rijetkome, bruka za vijeka gadu svakojakome koji je junak nad civilima bio ! A takvih je još od onda, broja im se ne zna, sa svake strane!
    Od njih su još i gori oni koji danas ćute o nevinim žrtvama, prebrajaju ih dijele na svoje i tuđe!
    Sjutra će takvi opet da se junače nad civilima, ženama i đeci! … Isti oni luđaci!

  10. Ovo je sramno što Risto čini. Draža je bio srpski fašista i ratni zločinac, veliki neprijatelj svete i vječne države Crnogorske. Ovim Risto i družina direktno rade za Đukanovića i Katnića a protiv DF-a i Crne Gore. Do slobode!

    1. PZP Plužine – Veze ti nemaš pobro čak ni o svojoj istoriji. Dražo je bio prvi antifašista na ovim prostorima i ostao je to do zadnjeg dana.

      1. Crnogorci pokazase put Karadjordjevicima i njihovom zastupniku u CG – na smetliste!

    2. Kako si zapenio Pzp,bi opět pásja groblja,cupanje brada,ciscenje terena,lijeva skretanja,urezivanje petokrake na čelo britvom,otimanje na Dedinju,kuknjavu dece za ocevima pobacanim po jarugama zbog toga sto su na kapi nosili dvoglavog orla.A danas gardisti u obě drzave stoje mirno pred zastavama na kojima blista kokarda.Dzabe krecite,pzp,dzabe ste krecili.Kako tako pobedio vas je mrtví Čiča.Samo vám niko nije javio,pa vas obaveštavamo svake godine liturgijom od koje halucinirate o titku.

  11. Ne znam zašto prozivate „Ramiza“ (Dritana), on ovdje nema nikakvih nedoumica, uvijek treba pitati isključivo „Bora“ („malog“ Aleksu) koji ne zna koje je nacije, kojim jezikom govori, kojoj Crkvi pripada!

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *