Hadži Aleksandar Đurović: Bog čuva Kosovo, zato se ljepota kosmetskih svetinja ne može ničim opisati
1 min read
U ove dane kada obilježavamo velike godišnjice stradanja našeg naroda, 20 godina od Martovskog pogroma i četvrt vijeka od agresije NATO snaga na SR Jugoslaviju, gost Radio Svetigore bio je režiser Aleksandar Đurović, koji je svoj dokumentarni film “Vi idite, Ja neću!’ zasnovan na knjizi ,,Ljetopis novog kosovskog raspeća“ posvetio Milošu Ćirkoviću – “novom Obiliću“ kako ga je nazvao naš blaženog spomena Mitropolit Amfilohije autor “Ljetopisa“.
Đurović je u razgovoru sa Slobodankom Grdinić ispričao kako je ova potresna neispričana istina o kosovsko-metohijskom stradanju srpskog naroda, njegovog vjerskog i kulturnog nasleđa kroz istoriju, a posebno 1998. i 1999. godine, sa osvrtom na porodičnu dramu nestalog Miloša Ćirkovića iz Belog Polja kod Peći, uticala na njega da uradi jedan ovakav film čiji je bio i snimatelj, i scenarista, i montažer, i kompozitor, i režiser:
“Ta priča počinje od našeg dragog blaženopočivšeg Mitropolita koji je meni i blagoslovio, odnosno dao ideju za to pri jednom našem susretu 2014. godine u Beogradu. Ja sam želio u to doba da snimim film o Mitropolitovoj misiji, da kažem tako, u Južnoj Americi i tražio blagoslov, a on mi je rekao da ima vremena za to i pitao me da li znam ko je Miloš Ćirković. Ja onako u čudu rekoh: Oprostite, stvarno ne znam. Onda mi je on rekao: Pročitaj moj Ljetopis novog kosovskog raspeća, pa se javi. Uzeo sam knjigu, pročitao i vidio sam sve te priče koje su bile zaista potresne, ali mi je bilo jasno zašto je Mitropolit pitao upravo za Miloša Ćirkovića. Već sam vidio da je to jedna filmska priča i shvatio sam to kao blagoslov, ali i jednu vrstu obaveze da se ona ispriča.”
Podsjetio je slušaoce Radio Svetigore i na film “Sveta Petka“, rađen po knjizi “Petkana“ čiji je autor njegova majka Ljiljana Habjanović-Đurović koji je, takođe, postigao veliki uspjeh.
Prošlog vikenda Đurović se u Beogradu sreo sa proslavljenim ruskim glumcem i rediteljem Nikolajem Burljajevim, čiji je film “Gospode, osećam prisustvo tvoje” u Domu omladine doživio svoju premijeru u sklopu “Svjetske panorame” na 71. Martovskom festivalu. Podijelio je utiske koje nosi sa tog susreta, a otkriva i da li je u planu neka saradnja.
Govoreći o planovima Đurović kaže da je u pripremi film po romanu svoje majke “Naš otac“.
Đurović je na kraju uputio snažnu poruku mladim umjetnicima koji mogu mnogo toga da urade na čuvanju pamćenja našeg naroda.
“Bez obzira čime se ko bavi, da li je to film, muzika, slikarstvo, poezija, važno je da radi na tom nezaboravu i da na neki način ostavi jednu vrstu traga. Nažalost, kroz našu istoriju, a mi smo stradalni narod, puno je tematika neobrađenih, puno je neispričanih priča iz ranije, ali i modernije istorije, puno stradanja, potresnih priča i to je nepresušan izvor inspiracije i tema koje mogu da se obrade. Nije dovoljan ni jedan cio život da neko to uradi sve da ima sve uslove i neograničena sredstva. Ali je važno da svako prepozna koliko je u njegovoj moći i da shodno tome da doprinos, bez obzira da li će napisati pjesmu o Kosovu i Metohiji, otpjevati, snimiti film, oslikati nešto… Bogu hvala puno je umjetnika koji sve više rade na tome, a i sa internetom, društvenim mrežama je taj put olakšan i vjerujem da će svi koji se upute na taj put imati Božiji blagoslov i pomoć svih naših svetitelja da naprave nešto na duhovnu korist što će ostati za buduća pokoljenja i istoriju.”
Vesna Dević, Mitropolija