Gorbačov: Težnje SAD-a opasne i neostvarive
1 min read
Mihail Gorbačov
Bivši predsednik SSSR-a Mihail Gorbačov smatra da povlačenjem iz sistema sporazuma o smanjenju i kontroli nuklearnog oružja, Sjedinjene Američke Države teže jednostranoj vojnoj superiornosti, međutim, takav je cilj opasan i neostvariv.
„U osnovi razloga za povlačenje Sjedinjenih Američkih Država iz sporazuma leži njihova težnja da se oslobode svih ograničenja u vojnoj oblasti i postignu apsolutnu vojnu superiornost. Međutim, u savremenom svijetu hegemonija jedne sile je nemoguća… Ako dođe do nestabilnosti u oblasti bezbjednosti, onda će kao rezultat nove trke u naoružanju sva svjetska politika utonuti u anarhiju i nepredvidivost. To će nanijeti štetu bezbjednosti svih zemalja, uključujući Sjedinjene Američke Države“, istakao je Gorbačov u intervjuu za japanski list „Asahi“, prenosi Sputnjik.
Prema njegovom mišljenju Rusija i Sjedinjene Američke Države moraju da obnove dijalog o nuklearnom naoružanju i kretanju ka nenuklearnom svetu.